ଟି -20 ରେ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ବିରାଟ , ରୋହିତ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ରେକର୍ଡ

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ T20I ଶତକ ସମୟରେ ଶୁବମାନ ଗିଲ ଅନେକ ରେକର୍ଡ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିଲେ | ସେ କିୱି ବୋଲରମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥିର ହେବାକୁ ଦେଇନଥିଲେ ଏବଂ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ 63 ର 126 ରେ ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ। ସେ 12 ଚୌକା ଓ 7 ଛକା ମାରିଥିଲେ, ତାଙ୍କ ରନ୍ 200 ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଟ୍ ସହିତ ଆସିଥିଲା। ଗିଲ୍ ଅଧିନାୟକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ସହ 100 ରୁ ଅଧିକ ରନ୍ ସହଭାଗିତା ମଧ୍ୟ ବାଣ୍ଟିଥିଲେ। ଇଶାନ କିଶାନଙ୍କ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବରଖାସ୍ତ ପରେ ଗିଲ ଏବଂ ରାହୁଲ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ 80 ରନର ସହଭାଗିତା ବ୍ଲାକ୍ କ୍ୟାପ୍ସକୁ ବ୍ୟାକଫୁଟରେ ରଖିଥିଲା। ସବୁଠାରୁ କମ୍ ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। 23 ବର୍ଷୀୟା ବିରାଟ କୋହଲି, ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ପରି ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ।

ସମସ୍ତ 3 ଫର୍ମାଟରେ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବା ପାଇଁ ଶୁବମାନ ଗିଲ ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ କନିଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ହୋଇଥିଲେ

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ସିରିଜର ଶେଷ ମ୍ୟାଚରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ 54 ବଲରୁ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ନିଜର ପ୍ରଥମ T20I ଶତକ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ତିନି ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍କୋରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସେ 10 ଚୌକା ଓ 5 ଛକା ମାରିଥିଲେ। 23 ବର୍ଷୀୟା ଫର୍ମାଟରେ ଶହେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ହୋଇଥିଲେ | ମୋଟ ଉପରେ, ସେ 12 ଚୌକା  ଓ 7 ଛକା ସହାୟତାରେ 63 ରନରେ ଅପରାଜିତ 126 ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ପୁରୁଷମାନେ ବ୍ଲୁ 20 ଓଭରରେ 234/4 ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ | ଅଧିନାୟକ 17 ବଲରୁ 30 ଟି ଚୌକା ସହ ଗିଲ ଏବଂ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା 100 ରୁ ଅଧିକ ରନ୍ ଯୋଡିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ରାହୁଲ ତ୍ରିପାଠୀ 22 ଟି ବଲରୁ 44 ଟି ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ।

T20I ରେ ଭାରତ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର |

126 * – ଶୁବମାନ ଗିଲ v NZ, 2022

122 * – ବିରାଟ କୋହଲି v AFG, 2022

118 – ରୋହିତ ଶର୍ମା v SL, 2017 |

117 – ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ v ENG, 2022

112 * – ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ v SL, 2023 |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *