IND ବନାମ NZ ତୃତୀୟ T20 ରେ ପୃଥ୍ବୀ ସ ଓ ଉମରନ୍ ମଲିକ୍ ଙ୍କୁ ନେଇ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଖରେ ଅଛି ଦୁଇଟି ପ୍ରଶ୍ନ

ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଭାରତୀୟ ଓପନର୍ ପୃଥ୍ବୀ ସ  ଆଜି ତାଙ୍କର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ନିର୍ବାସନ ଶେଷ କରିପାରିବେ। ଶ ଙ୍କର ଯିଏକି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କର T20I RUNS ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଖୋଲିବ ନାହିଁ, ଆଜି ସିରିଜ୍ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରୁଥିବା ତୃତୀୟ ଟି -20 ବନାମ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଏକାଦଶ ଖେଳିବାରେ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ହୋଇପାରିବ | ଅଭ୍ୟାସ ଅଧିବେଶନରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଏବଂ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ବିକ୍ରମ ରଥୁର ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ଶଙ୍କର ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତିର ଅନ୍ତିମ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କ ପାଇଁ ଉମ୍ରାନ ମଲିକଙ୍କୁ ଆଣିବେ କି ନାହିଁ ଦଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଡାକରା ଦେଇନାହିଁ | “ଯଦିଓ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କିଛି ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଶୀଘ୍ର କିମ୍ବା ବିଳମ୍ବରେ ତାଙ୍କୁ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ। ସମ୍ଭବତ ପୃଥ୍ବୀ ସ ତୃତୀୟ ଟି -20 ଖେଳିବେ କାରଣ ଦଳ ତାଙ୍କୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଅଟେ” ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଦଳ ପରିଚାଳନା ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଟି -20 ରେ ଗିଲଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନଠାରୁ ଅଧିକ, ଶ ଏକାଦଶରେ ରହିବେ କାରଣ ସିରିଜ୍ ଶେଷ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦଳ ପରିଚାଳନା ତାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ |

ଏହା ହେଉଛି ODI ବିଶ୍ୱକପ ବର୍ଷ ଏବଂ ଭାରତରେ OCTOBER ରେ ମେଗା-ଇଭେଣ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ କୌଣସି ଟି -20 ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବ ନାହିଁ | ଏହି କାରଣରୁ କୋଚ୍ ରାହୁଲ DRAVID ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଶଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଅଟନ୍ତି | ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଓପନର୍ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗିଲଙ୍କ ‘ମୌଳିକ ଖେଳ’ ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟ୍ ଅପେକ୍ଷା ODI କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ଅଧିକ ସୁଟ୍ ଅଟେ। ଅପରପକ୍ଷେ, ପୃଥ୍ବୀ ସ ଜଣେ ଖେଳାଳୀ, ଯାହାର ‘ମୌଳିକ ଖେଳ’ ସବୁଠାରୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଫର୍ମାଟ୍ ସହିତ ଅଧିକ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା କଥା ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟି -20 ଫର୍ମାଟରେ ତାଙ୍କ ପାଦ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ବେଳେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ଟେମ୍ପୋରେ ଖେଳିବାକୁ ପଡିବ | ତାଙ୍କର ମୌଳିକ ଖେଳ 50-ଓଭର ଫର୍ମାଟ୍ ପାଇଁ ସୁଟ୍ ଅଟେ | ପ୍ରୀତି ଖାଁଙ୍କ ପରି କେହି ଜଣେ, ତାଙ୍କର ମୌଳିକ ପ୍ରବୃତ୍ତି ଖେଳ ଟି -20 କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଶୁବମାନ ଗିଲ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ଯାହାର ମୌଳିକ ଖେଳ 50-ଓଭର ଫର୍ମାଟ ପାଇଁ ତିଆରି | ସେ କିପରି ଶୀଘ୍ର ଶିଖନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଫର୍ମାଟ୍ ସହିତ ଖାପ ଖୁଆଇବେ ସେ ସ୍ଥିର କରିବେ ଯେ ସେ ଏହି ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟ୍ ଖେଳିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ କି ନାହିଁ |

ND vs NZ 3rd T20 – XI ଖେଳିବାରେ ଆଉ କ’ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ? ଭାରତ ଲକ୍ଷ୍ନରେ ଦଳରେ ଚାରିଜଣ ସ୍ପିନରଙ୍କ ସହ ଦୁଇ ଫୁଲ୍ ଟାଇମ୍ ଲେଗ୍ ସ୍ପିନରଙ୍କ ସହ ଖେଳିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ପିଚ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ରଚନା ବଦଳିପାରେ | ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଗତ ତିନିଟି ମ୍ୟାଚରେ ଫର୍ମାଟରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ, ଖରାପ ଏବଂ ଅସୁନ୍ଦର ପିଚ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି | ଟେଷ୍ଟରେ ଏହା ଏକ ର୍ୟାଙ୍କ-ଟର୍ନର ଥିଲା, ODI ରେ ଏହା ଦୁଇ ପେସ୍ ୱିକେଟ୍ ଥିଲାବେଳେ ଗତ ଟି -20 ରେ ଏହା ଏକ ବ୍ୟାଟିଂ ସ୍ୱର୍ଗ ଥିଲା | ତେଣୁ ବୁଧବାର ପିଚ୍ କିପରି ଆଚରଣ କରିବ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ବୋଲିଂ ବିଭାଗରେ ଭାରତ ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସହ ଶିବମ ମାଭି ମଧ୍ୟ ଜାରି ରଖିବେ। କିନ୍ତୁ ଲକ୍ଷ୍ନ ଟି -20 ପରି, ଯେଉଁଠାରେ ଭାରତ 4 ଟି ସ୍ପିନର (କୁଲଦୀପ, ଚହଲ, ଦୀପକ ହୁଡା ଏବଂ ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର) ଖେଳିଥିଲେ, ରଣନୀତି ବଦଳିଯିବ |

ଏକାଦଶ ଖେଳୁଥିବା ପୂର୍ବାନୁମାନ ଭାରତ:

ଶୁବମାନ ଗିଲ / ପୃଥ୍ବୀ ସ  |

ଇଶାନ କିଶନ (WK)

ରାହୁଲ ତ୍ରିପାଠୀ

ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ |

ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା (C)

ଦୀପକ ହୁଡା |

ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର |

ଶିବମ୍ ମାଭି |

କୁଲଦୀପ ଯାଦବ

ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ / ଉମ୍ରାନ ମଲିକ |

ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *