7 ଜଣ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଯେଉଁମାନେ ମୁରଲୀ ବିଜୟଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବସର ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି

ସୋମବାର, ଜାନୁଆରୀ 30 ରେ ମୁରଲୀ ବିଜୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର୍ ସମୟରେ ସମସ୍ତ ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ପ୍ରଦର୍ଶନ 2018 ରେ ଫେରି ଆସିଥିଲା। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ କିଛି ଆଲୋକିତ କରି ବିଜୟ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ 61 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍, 17 ଟି ODI ଏବଂ ନଅ ଟି -20 ଖେଳିଥିଲେ। ସେ ଟେଷ୍ଟରେ 3,982 ରନ୍, ODI ରେ 339 ରନ୍ ଏବଂ ଟି -20 କ୍ରିକେଟ୍ ରେ 169 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ | ବିଜୟ 2008 ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଟେଷ୍ଟ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ODI ଏବଂ T20I ଡେବ୍ୟୁ 2010 ରେ ହୋଇଥିଲା | ମୁରଲୀ ବିଜୟ ପୂର୍ବରୁ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଅବସର ନେଇସାରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ 7 ଜଣ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ଜୋତାକୁ ଟାଙ୍ଗି ପାରିବେ ନା

# 1 ଅମିତ ମିଶ୍ର

ଅମୃତ ମିଶ୍ର ମୁରଲୀ ବିଜୟଙ୍କ ପ୍ରଥମ ODI ଖେଳର ସାତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ 2003 ରେ ଭାରତ ପାଇଁ ନିଜର ODI ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। କୌତୁହଳର ବିଷୟ, ମିଶ୍ରଙ୍କ ଟି -20 ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ ଡେବ୍ୟୁ ସେହି ବର୍ଷ ବିଜୟଙ୍କ ଭଳି ହୋଇଥିଲା। ଭେଟେରାନ ଭାରତୀୟ ଲେଗ-ସ୍ପିନର 2017 ଠାରୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି।

# 2 ବିରାଟ କୋହଲି

ବିରାଟ କୋହଲି ମୁରଲୀ ବିଜୟଙ୍କ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ 2008 ରେ ODI ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଇତିହାସରେ କୋହଲି ଜଣେ ସଫଳ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ। ତାଙ୍କର ଏକ ଦୀର୍ଘ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଦେଶକୁ କିଛି ବିଜୟ ଆଡକୁ ନେଇଥିଲେ। ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ଯେ ବିଜୟ ବିରାଟଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ଶେଷ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିଥିଲେ।

# 3 ରୋହିତ ଶର୍ମା

ମୁରଲୀ ବିଜୟଙ୍କ ତିନି ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ଜନ୍ମିତ ରୋହିତ ଶର୍ମା 2007 ରେ T20I ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ରୋହିତ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅସଙ୍ଗତ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ପାଇଁ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜେତା ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିଲେ। ଶର୍ମା ବର୍ତ୍ତମାନ ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ଅଟନ୍ତି। ସେ ସମ୍ଭବତ 20 2023 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ |

# 4 ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା

ଭାରତୀୟ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ (ସିଏସକେ) ରେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ମୁରଲୀ ବିଜୟଙ୍କ ସାଥୀ ଥିଲେ। ବିଜୟଙ୍କ ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଜାଡେଜା ତାଙ୍କର ODI ଏବଂ T20I ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ | ସ୍ପିନ୍ ବୋଲିଂ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ପତ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ଚାଲିଥିବା ରଣଜୀ ଟ୍ରଫିରେ ସରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରି ଦୀର୍ଘ ଆହତ ବିରତି ପରେ ସେ ନିକଟରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ।

# 5 ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ

2010 ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ODI ଡେବ୍ୟୁରେ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ବିଜୟଙ୍କ ଓପନିଂ ପାର୍ଟନର ଥିଲେ। କାର୍ତ୍ତିକ 2004 ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ଅନେକ ଉତ୍ଥାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ଭେଟେରାନ ୱିକେଟ୍ କିପର-ବ୍ୟାଟର୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଚାଲିଥିବା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ତାଙ୍କୁ ଟି-୨୦ ଦଳରୁ ନିକଟରେ ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି।

# 6 ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମା

ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମା ମୁରଲୀ ବିଜୟଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ର ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ଶର୍ମାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ମେ 2007 ରେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଟେଷ୍ଟରେ ଆସିଥିଲା। ସେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତୀୟ ଗତି ଆକ୍ରମଣର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଥିଲେ। ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ତାଙ୍କୁ ଗତ ବର୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ଦଳରୁ ଓହରି ଯାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳୁଥିଲେ।

# 7 ପୀୟୁଷ ଚାୱଲା

ପୀୟୁଷ ଚାୱଲା 2006 ମସିହାରେ ତାଙ୍କର ଟେଷ୍ଟ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ବରିଷ୍ଠ ଭାରତୀୟ ଲେଗ୍ ସ୍ପିନର ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ରହିଛନ୍ତି। ସେ 2012 ପରଠାରୁ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅମିତ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପରି ଚାୱଲା ମଧ୍ୟ ହାର ମାନିନାହାଁନ୍ତି। ଲେଗ୍ ସ୍ପିନର ନିୟମିତ ଭାବେ ଗୁଜୁରାଟ ପାଇଁ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳନ୍ତି | ସେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ପାଇଁ ଖେଳି ଆଇପିଏଲରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *