ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ବିଜେତାକୁ ମିଳିବ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଉପହାର ରାଶି ! BCCI ର ବଡ ଘୋଷଣା

ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଫର କ୍ରିକେଟ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) ମହିଳା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ପ୍ରତି କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଏବଂ ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ବୋର୍ଡ ଏକାଧିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପୁରୁଷ ଖେଳ ପରି ବଡ ହେବ। ଆଇପିଏଲ୍ ଭାରତରେ ଏକ ପର୍ବ ପରି ପାଳନ କରାଯାଏ, ଏବଂ ମହିଳା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ, ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦେଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ର ବିକାଶ ଏବଂ ବିକାଶ ଦିଗରେ ଏକ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ | ଭିଆକମ୍ 18 ମହିଳାଙ୍କ ଆଇପିଏଲ୍ ମିଡିଆ ଅଧିକାର ପାଇଁ INR 951 କୋଟି ପାଇଁ ଜିତିବା ପରେ, ଲିଗ୍ ମହିଳା NBA ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମହଙ୍ଗା ମହିଳା କ୍ରୀଡା ଲିଗ୍ ହେଲା | କେବଳ କ୍ରିକେଟ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍, ପ୍ରତି ଖେଳ ପ୍ରତି INR 7.09 CR ର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମୂଲ୍ୟ ସହିତ ପୁରୁଷ ଆଇପିଏଲ୍ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ସମ୍ପତ୍ତି ହୋଇଗଲା |

କ୍ରିକବଜ୍ ଙ୍କ ସଦ୍ୟତମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ଯେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଲିଗ୍ ପାଇଁ ପୁରସ୍କାର ରାଶି INR 10 କୋଟି ଅଟେ। ପୁଲ ମଧ୍ୟରୁ ଚାମ୍ପିୟନମାନଙ୍କୁ INR 6 କୋଟି ଏବଂ ଫାଇନାଲିଷ୍ଟଙ୍କୁ INR 3 କୋଟି ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯିବ | ଲିଗରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିବା ଦଳ INR 1 କୋଟି ପାଇବ ଏବଂ 100 ପ୍ରତିଶତ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ରାଶି କେବଳ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ | ଫେବୃଆରୀ 26 ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇସିସି ମହିଳା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଶେଷ ହେବା ପରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପ୍ରଥମ ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏକ ପା five ୍ଚଟି ଦଳ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ପରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଦଳ ଯୋଗ କରାଯିବ |

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ପୁରୁଷ ଆଇପିଏଲ୍ ପରି, ଯାହା ଚାରିଜଣ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଆରମ୍ଭ ଲାଇନ୍ଅପ୍ ରେ ଅନୁମତି ଦିଏ, ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଖେଳ ମିଶ୍ରଣରେ ଅନୁମତି ଦେବ |ଅନେକ ବିଦ୍ୟମାନ ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳ ଏକ ମହିଳା ଦଳର ମାଲିକାନା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ବିସିସିଆଇ ମଧ୍ୟ ବିଡ୍ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି। ଅନ୍ତିମ ପାଞ୍ଚଟି ଦଳ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.