ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ହେବ ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ଅକ୍ସନ ! ବିସିସିଆଇ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ବଡ PAYDAY ଆସୁଛି

ଜାନୁଆରୀ 25 ରେ BCCI ଅନ୍ୟ ଏକ BUMPER PAYDAY ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | 30 ଟି କମ୍ପାନୀ ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ମାଲିକାନା ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଉଠାଇଛନ୍ତି | ଏହି ତାଲିକାରେ ସମସ୍ତ 10 ଟି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ଦଳ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଆଇପିଏଲ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ, କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ, ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ, ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ WIPL ଦଳ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର କରିବେ  | ମିଡିଆ ଅଧିକାର ମୂଲ୍ୟରୁ, ଦଳଗୁଡିକ ଅତି କମରେ 25 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇବେ (80:20 ଅନୁପାତରେ) ଏବଂ ସେମାନେ ଗୋଟିଏ ସିଜନରେ 30 କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ |  ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ମିଡିଆ ଅଧିକାର: ବିସିସିଆଇ ସୋମବାର Viacom18 ରେ ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ ମିଡିଆ ଅଧିକାର ସହଭାଗୀ ଭାବରେ ଚଢ଼ିସାରିଛି | ଭିଆକମ୍ ବିସିସିଆଇକୁ 951 କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବ୍ରଡକାଷ୍ଟର ଆସନ୍ତା 5 ବର୍ଷ (2023-27) ପାଇଁ INR 7.09 କୋଟି ପ୍ରତି ମ୍ୟାଚ୍ ମୂଲ୍ୟ ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ଦେବେ | ଏହା ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ ଯେ ରିଲାଏନ୍ସ ସମର୍ଥିତ ଭିଆକମ 18 ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶ ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ ଡିଜିଟାଲ ରାଇଟ୍ସ ବ୍ୟାଗ କରିବା ପାଇଁ 20,500 କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ବିକ୍ରୟରୁ ବିସିସିଆଇ କେତେ ରୋଜଗାର କରିପାରିବ? ବିସିସିଆଇ ଟେଣ୍ଡରରେ 10 ଟି ଭାରତୀୟ ସହର ଏବଂ ସ୍ଥାନ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛି, ଯାହାକି ଗୋଟିଏ ଦଳକୁ ଏକରୁ ଅଧିକ ସହର ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ | କୌଣସି ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ସେଟ୍ ନାହିଁ, ଏବଂ 10 ବର୍ଷର ଅବଧି (2023-32) ପାଇଁ ବିଡ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ | ବିସିସିଆଇ ଜାନୁଆରୀ 25 ରେ ସିଲ୍ ହୋଇଥିବା ବିଡ୍ ଖୋଲିବ ଏବଂ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ବିଜେତା ଘୋଷଣା କରିବ | ଜାନୁଆରୀ 23 ହେଉଛି ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ବୈଷୟିକ ବିଡ୍ ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ, ଯାହା ବିସିସିଆଇ ମୁମ୍ବାଇ ସ୍ଥିତ ଆଇନ ସଂସ୍ଥା ଆର୍ଗସ୍ ପାର୍ଟନର୍ସ ସହିତ କରିବ।

ଦଳର ମୂଲ୍ୟ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ଠାରୁ ଅଧିକ ହେବ।

ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ 25-30 CRORE ରେ ସେଟ୍ ହୋଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପାଇଁ ମିଡିଆ ଅଧିକାର ରାଜସ୍ୱ ସହିତ – 300 କୋଟି ସହଜରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଠାରୁ BASE-REVENUE ହୋଇପାରେ | ସହରର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିଡରଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଏହି ସଂଖ୍ୟା 500-600 CR ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରେ | ମଞ୍ଚେଷ୍ଟର ୟୁନାଇଟେଡ ମାଲିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଗ୍ରହୀ: ମଞ୍ଚେଷ୍ଟର ୟୁନାଇଟେଡ ଫୁଟବଲ କ୍ଲବ ମାଲିକ ଗ୍ଲେଜର ପରିବାର ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ହତାଶ। ଗତ ଥର ଆଇପିଏଲ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ହାସଲ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳ ଅବତରଣ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ILT20 ଲିଗରେ ଡେସର୍ଟ ଭିପର୍ସ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଗ୍ଲେଜର ପରିବାର କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି | ତଥାପି, ସେମାନେ WIPL ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ପାଇଁ ବିଡ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଉଠାଇଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। WIPL ଦଳ ନିଲାମ ପରେ ଜାନୁଆରୀ 25 ରେ ବିସିସିଆଇ ଅଫିସିଆଲ୍ ଘୋଷଣା କରିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.