WIPL 2023: ପ୍ରଥମ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ WIPL ଦଳକୁ BCCI କାହିଁକି ଦେବା ଲାଭର 80% .. କେଉଁ କେଉଁ IPL ଦଳ କିଣିବେ ?

ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍କୁ ବିସିସିଆଇ ଏକ ସୁସ୍ଥ ରାଜସ୍ୱ ଅଂଶ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି ଯାହା ଚଳିତ ମାସରେ ପାଞ୍ଚଟି ଦଳର ମାଲିକାନା ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ଦେଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଉଦ୍ଘାଟନୀ ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ ରୋଲ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ମାଲିକାନା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇବାକୁ ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷମାନଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି। ଟେଣ୍ଡର କ୍ରୟ ପାଇଁ ଜାନୁୟାରୀ 21 ତାରିଖ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି, ଯେତେବେଳେ ଦଳ 25 ଜାନୁୟାରୀରେ ବିକ୍ରି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ବିସିସିଆଇ ପ୍ରଥମ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ WIPL ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପାଇଁ ଏକ ଲାଭଜନକ 80-20 ରାଜସ୍ୱ ଅଂଶ ଯୋଜନା ପ୍ରଦାନ କରିଛି | ITT ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି ଯେ ସୂତ୍ର ଧୀରେ ଧୀରେ 2028 ରୁ 60-40 କୁ ଅନ୍ୟ ଅର୍ଦ୍ଧ ଦଶନ୍ଧି ପାଇଁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେବ | 2033 ରେ 10 ବର୍ଷ, ଦଳ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ନିୟାମକ ବିସିସିଆଇ ମଧ୍ୟରେ 50-50 ମାର୍ଜିନ୍ ସ୍ଥିର ହେବ |

ଦିନରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍କୁ ଯାହା ଦିଆଯାଇଥିଲା ତାହାଠାରୁ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଭିନ୍ନ ନୁହେଁ | 15 ବର୍ଷର ଆରମ୍ଭରେ, ଆଇପିଏଲ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ 50-50 ମଡେଲରେ ସମସ୍ତ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ସହିତ ଜଡିତ | କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରାଜସ୍ୱ ପ୍ରାୟୋଜକ ଏବଂ ମିଡିଆ ଅଧିକାରରୁ ଆୟକୁ ନେଇ ଗଠିତ ହେବ | WIPL ମିଡିଆ ଅଧିକାର ନିଲାମ ଜାନୁଆରୀ 16 ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି, ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳି – ଷ୍ଟାର, ସୋନି ଏବଂ ଜି ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି |WIPl କୁ ଏକ ‘ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଯାନ’ ଭାବରେ ଦେଖାଯିବା ଏବଂ ବଡ଼ ସଫଳତାର ସମ୍ଭାବନା ସହିତ, ନୂତନ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ସମସ୍ତ ଦିଗ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଅଛି | ଡିଜ୍ନି + ଷ୍ଟାର, ସୋନି- ZEE କମ୍ବିନ୍ ଏବଂ ଭାୟାକମ୍ 18 WIPL ମିଡିଆ ରାଇଟ୍ସ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର କରିବ | ବିସିସିଆଇର ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରେଷ୍ଠ 3 ବ୍ୟତୀତ ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମ, ଫ୍ୟାନକୋଡ, ଟାଇମ୍ସ ଇଣ୍ଟରନେଟ, ଗୁଗୁଲ ଏବଂ ଡିସକଭରି ଟେଣ୍ଡର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଉଠାଇଛନ୍ତି।

ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ନିଲାମ ପାଇଁ କିଛି ତୀବ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ମଧ୍ୟ ଅଛି | CSK, PBKS ଏବଂ RR ପସନ୍ଦଗୁଡିକ ଏକ WIPL ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପାଇବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଟେଣ୍ଡର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଉଠାଇଛନ୍ତି | ଡିସି ଏବଂ କେକେଆର୍ ମଧ୍ୟ ଏକ ଆଗ୍ରହ ସହିତ କ୍ରେଡିଟ୍ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଦଳର ଏକ ହୋଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଛନ୍ତି | ଆଗ୍ରହୀ ଦଳଗୁଡିକର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ 1000 କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ | ଦୁଇଟି ନୂତନ ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳ ଯଥାକ୍ରମେ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନ ବିକ୍ରୟ କରିବା ସମୟରେ ବିସିସିଆଇର ସମାନ ଧାରା ରହିଥିଲା। ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ନିଲାମରୁ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ସୃଷ୍ଟି ହେବ ବୋଲି ବିସିସିଆଇ ଆଶା କରିଛି। ଆଇଟିଟି ଟାଇମଲାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛୁକ ପକ୍ଷ ଜାନୁଆରୀ 13 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ମାଗିପାରିବେ | ଜାନୁଆରୀ 21 ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟେଣ୍ଡର କ୍ରୟ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ | ଏକ ବନ୍ଦ ବିଡିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.