ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରିବେ କି ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ! ଦୁହିଁଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ କଣ ରହିଛି ଅପଡେଟ

ଭାରତର ଏସି ପେସର ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଭାରତ ଦଳକୁ ଫେରିବାରେ ସାଥୀ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। 100% ଫିଟନେସ୍ ହାସଲ କରିବା ଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ, ବୁମ୍ରା ଏକ ଫିଟନେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ପୁନଥଇଥାନ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବେ | ଯଦି ସେ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସିରିଜ ସମୟରେ ସେ ଭାରତ ଦଳକୁ ଫେରିବା ପୂର୍ବରୁ ଘରୋଇ ଖେଳିବେ। ଏହା ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ ଯେ ବୁମରା ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇନାହାଁନ୍ତି। ସେ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ 100% ଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ କ୍ରିକେଟକୁ ଫେରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଆଉ 2 ସପ୍ତାହ ରିହାବ ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ସବୁକିଛି ଠିକ ଅଛି, ତେବେ ସେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜକୁ ଫେରିବା ପୂର୍ବରୁ ଘରୋଇ ଖେଳିପାରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏହା ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ବୋଲି ବିସିସିଆଇର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଇନସାଇଡ୍ ସ୍ପୋର୍ଟକୁ କହିଛନ୍ତି।

ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ସ୍ପିଡଷ୍ଟର ପାଇଁ ଜିନିଷ ଅନିଶ୍ଚିତ ଦେଖାଯାଉଛି | ପିଠିରେ ଆଘାତ ପାଇବା ପରେ ବୁମରା ଫେରିବା ପାଇଁ ଯାଉଥିଲେ। ଏନସିଏରେ ବୋଲିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ସେ ପୁଣି ଥରେ କଠୋର ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସିରିଜରୁ ବାଦ ପଡିଥିଲେ। ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଟନେସ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପୁନଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରଖିବାକୁ ପଡିବ | ଖେଳାଳିଙ୍କ ଆଘାତ ବିଷୟରେ ଆମେ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ନେଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ। ଆମେ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ ଦେଇସାରିଛୁ ଏବଂ ସେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ସେ ଯେତେବେଳେ ଫେରିବେ ସେତେବେଳେ ସେ ଫେରିବେ କାରଣ ସେ ବିଶ୍ୱକପରେ ଆମର ଯୋଜନା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଘରୋଇ ବିଷୟରେ, ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

 ଆଘାତରୁ ଫେରୁଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଭାରତୀୟ ଦଳରେ କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ। ଆଣ୍ଠୁରେ ଆଘାତ ପାଇଥିବା ସାଥୀ ଖେଳାଳି ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ବ୍ଲୁରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସରାଷ୍ଟ୍ର ପାଇଁ ଖେଳିବେ। ବହୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଖେଳ ଅଭ୍ୟାସ ପାଇବା ବ୍ୟତୀତ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳ ଖେଳିବା, ଚାପ ଏବଂ ଥକାପଣର ଭାରକୁ ହ୍ରାସ କରି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପଥକୁ ସହଜ କରିଥାଏ |ୱାର୍କଲୋଡ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଏବଂ ବିସିସିଆଇ ଦଳ ଚୟନ କମିଟି ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରାଥମିକତା ଅଟେ | ବିଗତ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ, ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ପାଇଁ ଆଘାତ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ | ଖେଳାଳିମାନେ ପ୍ରମୁଖ ଏବଂ ପୁନରାବୃତ୍ତି ଆଘାତରେ ପୀଡିତ ଥିବାରୁ ଜଣେ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦଳକୁ ଫେରିବା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଛି | ଆହତ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ନୋଡ ପାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଫିଟନେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିବ |

ଭାରତ ଟେଷ୍ଟ ଦଳ: ରୋହିତ ଶର୍ମା (କ୍ୟାପଟେନ), କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ (ଉପ-ଅଧିନାୟକ), ଶୁଭମାନ ଗିଲ, ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରା, ବିରାଟ କୋହଲି, ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର, କେ.ଏସ୍ ଭରତ (ଡବ୍ଲୁ), ଇଶାନ କିଶନ (ଡବ୍ଲୁ), ଆର ଅଶ୍ୱିନ, ଆକ୍ସାର ପଟେଲ, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ, ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା (ଫିଟନେସ୍ ଅଧୀନରେ), ମୋହଦ୍। ଶାମି, ମୋହଦ୍ ସିରାଜ, ଉମେଶ ଯାଦବ, ଜୟଦେବ ଉନାଦକତ, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.