NCA ରେ ଫିଟନେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାସ୍ କରିବା ପରେ ବି କାହିଁକି IND ବନାମ NZ ସିରିଜରେ ଜାଡେଜାଙ୍କ ରହସ୍ୟମୟ

ଫିଟ୍ କି ଅଯୋଗ୍ୟ? ବିସିସିଆଇ ଏବଂ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ବିଷୟରେ ନିଶ୍ଚିତ ନୁହଁନ୍ତି | ଏନସିଏରେ ଏକ ଫିଟନେସ୍ ଟେଷ୍ଟ ସଫା କରିବା ପରେ ପ୍ରିମିୟର ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଭାରତ ବନାମ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ODI ସିରିଜକୁ ଫେରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା। ତଥାପି, ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ତାଙ୍କ ଚୟନ ବିରୋଧରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହାର କାରଣ ଅଶୁଭ ଅଟେ | ସେ ଫିଟନେସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏନସିଏ ଫିଜିଓ ତାଙ୍କୁ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଦେଇନଥିଲେ। ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସେ ଫେରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ 100% ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଚେତନ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ନୂତନ ଚୟନ କମିଟି ଥରେ ତିନିଟି ସ୍ୱାର୍ଡ ଘୋଷଣା କରିଛି। କିନ୍ତୁ ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ଜାଡେଜା ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ, ଏହା ମଧ୍ୟ ସର୍ତ୍ତ ସହିତ ଆସିଛି ଯେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଫିଟନେସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବେ |ସେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଫିଟନେସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏନସିଏ ତଥାପି ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 100% ରେ ନାହାଁନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଗୁରୁତର ଆଘାତର ଇତିହାସକୁ ବିଚାର କରି ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ | ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ସିରିଜ୍ ଅପେକ୍ଷା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସିରିଜ୍ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ | ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ହ୍ୱାଇଟ -ବଲ୍ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ବିବେଚନା କରାଯାଇନଥିଲା ବୋଲି ବିସିସିଆଇର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଇନସାଇଡ୍ ସ୍ପୋର୍ଟକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଯେପରି ଜିନିଷ ଛିଡା ହୋଇଛି, ଜାଡେଜା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଅନୁପଯୁକ୍ତ | ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସିରିଜରୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯିବା ପରେ ଜାଡେଜା ଅଧିକ ଫିଟନେସ୍ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ଏନସିଏକୁ ଫେରିଥିଲେ। ସେ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏନସିଏ ଫିଜିଓସ୍ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 100% ରେ ନାହାଁନ୍ତି। ମଝିରେ ମଝିରେ ସେ ତାଙ୍କ ପୁନର୍ବାସ ସହିତ ଜାରି ରଖିବେ | ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଫେରିବା ପୂର୍ବରୁ ସରାଷ୍ଟ୍ର ପାଇଁ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଅବଶ୍ୟ, ଏହା ଏକ କଲ୍ ଯାହା ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ଫିଟନେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ହିଁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ |ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସିରିଜ୍ ଦ୍ୱାରା ସେ ଭଲରେ ରହିବେ ବୋଲି ଆଶା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ODI ଦଳର ଜଣେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଦସ୍ୟ। ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ତାଙ୍କୁ NZ ସିରିଜରେ ବିପଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲୁ | ଜଣେ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ସେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରରୁ ଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ସର୍ବଦା କଠିନ ଅଟେ | ରଣଜୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଏନସିଏ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଯେ ସେ କିଛି ମ୍ୟାଚ୍ ଅଭ୍ୟାସ କରିବେ କି ନାହିଁ।

ତେଣୁ, ଚଳିତ ମାସ ଶେଷରେ ବିସିସିଆଇ ମେଡିକାଲ ଟିମ୍ ତାଙ୍କୁ ପୁନଥଇଥାନ ଏବଂ ଅଧିକ ଫିଟନେସ୍ ଆକଳନ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି। ଯଦି ସେ ମଝିରେ ଫିଟ୍ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ହୁଏତ କିଛି ରେଡ-ବଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଅଭ୍ୟାସ ପାଇବା ପାଇଁ ତେ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫିରେ ଖେଳିବାକୁ କହିଥିଲେ | ତେବେ ଏହା ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ ଯେ ଅଲରାଉଣ୍ଡରଙ୍କ ପାଇଁ ସିଧା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ନେବା କଷ୍ଟକର ହେବ। ଅଗଷ୍ଟ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଏସିଆ କପ୍ ପରଠାରୁ ଜାଡେଜା କୌଣସି କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି। ତେଣୁ, ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ପୁନର୍ବାର ନୀଳ ରଙ୍ଗ ଦାନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନାଲି ବଲ ସହିତ କିଛି ମ୍ୟାଚ୍ ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ଘରୋଇକୁ ଫେରିବା ଉଚିତ କି ନାହିଁ ତାହା ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.