ହାର୍ଦ୍ଦିକ କାହିଁକି ପ୍ରଥମ ଓଭରରେ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ? 1st T-20 ରେ ସିଂ ଙ୍କ ପରିବର୍ତେ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ବୋଲିଂ ଭାରତ ହରିବାର କାରଣ

ଆକାଶ ଚୋପ୍ରା ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଭାରତ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟିରେ ବୋଲିଂ ଖୋଲିବାକୁ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଜାନୁଆରୀ 27 ରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରାଞ୍ଚିରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ କୁହାଯିବା ପରେ କିୱିସ୍ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ 177 ରନ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେମାନେ ଆୟୋଜକମାନଙ୍କୁ 155/9 ରେ ସୀମିତ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ 21 ରନ୍ ବିଜୟ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ 1-0 ଅଗ୍ରଣୀ ନେଇଥିଲେ। ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ କ୍ରମରେ | ନିଜ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ ସେୟାର ହୋଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ଭାରତର ବୋଲିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଚୋପ୍ରା ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ବଦଳରେ ଅର୍ଶଦୀପ ପ୍ରଥମ ଓଭର ବୋଲିଂ କରିବା ଉଚିତ୍: “ଆମେ ଭାବୁଥିଲୁ ଫିନ୍ ଆଲେନ୍ ଏକ ଚାଲୁଥିବା ୱିକେଟ୍, ତୁମେ ତାଙ୍କୁ ସହଜରେ ବରଖାସ୍ତ କରିବ, କିନ୍ତୁ ତାହା ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା କାହିଁକି ପ୍ରଥମ ଓଭର ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ? ମୁଁ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ ଆର୍ଶଦୀପ ପ୍ରଥମ ଓଭର ବୋଲିଂ କରିବା ଉଚିତ୍।”

ଚୋପ୍ରା ହାଇଲାଇଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମହଙ୍ଗା ପ୍ରଥମ ଓଭର କିୱି ଇନିଂସରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଗତି ଦେଇଥିଲା, ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରି: “ପ୍ରଥମ ଓଭରରେ ଆଲେନ୍ ତିନି ଚାରି ଚୌକା ମାରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ହୁଏତ ରାଞ୍ଚିରେ ଏକ ଏନକୋର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦୁଇଟି ସୀମା ସମେତ ପ୍ରଥମ ଓଭରରେ 12 ରନ୍ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ। ଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦରଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରକୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଥିବାବେଳେ ଚୋପ୍ରା ଶିବମ ମାଭିଙ୍କୁ ଧରି ରଖିବା ପାଇଁ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ: “ଏହା ପରେ ବୋଲିଂ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେମାନେ ଶିବମ ମାଭିଙ୍କୁ ବହୁତ ବିଳମ୍ବରେ ପାଇଥିଲେ। ମୁଁ ଜାଣେ ବଲ୍ ଟିକେ ମୋଡୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ଅଣାଯାଇ ପାରିଥାନ୍ତା। ହାର୍ଦ୍ଦିକ 33 ରନ୍ ପାଇଁ ତିନି ଓଭର ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ। ୱାଶିଂଟନ୍ (ସୁନ୍ଦର) ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ୱାଶି ସୁନ୍ଦର ପ୍ରକୃତରେ ଜଣେ ପ୍ରକୃତ ଅଲରାଉଣ୍ଡର। “

ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଓପନର୍ ଅର୍ଶଦୀପଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଶକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ବିତରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇ ନିରାଶ ହୋଇଥିଲେ: “ପ୍ରଥମ ଓଭରରେ ନୋ-ବଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି 27 ଓଭରରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଓଭରରେ 27 ରନ୍, 27 ରନ୍ ବହୁତ ଅଧିକ। ଆର୍ଶଦୀପ ଇନିଂସ ଶେଷ ଆଡକୁ ସାମାନ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ପ୍ରମାଣ କରୁଛନ୍ତି ଯଦିଓ ଏହା ସର୍ବଦା ଲୋକଙ୍କର ଶକ୍ତି ଥିଲା।” ଚୋପ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉମ୍ରାନ ମଲିକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବୋଲିଂ କରିଥିବା ଓଭରରେ କ୍ଲିନର୍ସଙ୍କ ନିକଟକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। “ସମାନ କଥା ନୁହେଁ। ସେ ସେପରି କତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ କାମ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ଏହା ଏମିତି କିଛି ଯାହା ବିଷୟରେ ଆମେ ଆଲୋଚନା କରିବା ଉଚିତ୍। ଉମ୍ରାନ ମଲିକଙ୍କୁ ଅଧିକ ବୋଲିଂ ମିଳିନଥିଲା ଏବଂ ସେ ଯାହା ପାଇଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ସୀମା ପାଇଁ ମାଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା।”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *