ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ହୋଇଥିବା ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ କିଏ ଦାୟୀ? କାହାକୁ ଦୋଷ ଦେଉଛି BCCI

2022 ରୁ 2023 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ବଦଳିଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ କିଛି ଜିନିଷ ସମାନ ରହିଛି | ଗତ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ଲିଡ୍ ପେସର୍ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରାଙ୍କ ଫିଟନେସ୍ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ରହିଥିଲା ଏବଂ 2023 ଆରମ୍ଭରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସମାନ ରହିଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଘରୋଇ ସିରିଜରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଦୁଇଟି ଖେଳ ପରେ ପୁନର୍ବାର ଏହାକୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ସେ ଶେଷରେ ଭାରତର ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଅଭିଯାନରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ମନୋନୀତ ନହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏବଂ ତା’ପରେ, ଏକ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍ ପୂର୍ବରୁ, ବୁମ୍ରାଙ୍କୁ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଇଥିବା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ପରିସ୍ଥିତି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟକୁ ବହୁତ ଲଜ୍ଜିତ କରିଛି। ଦଳ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ବୁମରାଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ହତାଶ, କିନ୍ତୁ ବୋଲର ହାର୍ଡ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି | ତେବେ ତାଙ୍କ ଚୟନକୁ ଆଉ କ’ଣ ବୁଝାଇ ପାରିବେ ତା’ପରେ ଥରେ ନୁହେଁ ଦୁଇଥର ବାଦ୍ ଦିଆଯିବ?

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ପ୍ରି-ସିରିଜ୍ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କିଛି କ୍ଷତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ବୁମରା ଏନସିଏରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ପୁରା ଫିଟନେସକୁ ଫେରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ODI ତାଙ୍କ ପିଠିରେ କଠିନତା ଅନୁଭବ କରିଥିଲା | ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ସିରିଜରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ଜଣେ ବୁଝିପାରିବେ ଯେ ବୁମ୍ରା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମହତ୍ .ପୂର୍ଣ, ସମଗ୍ର ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟତାର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଉଛି। ଜଣେ ଖେଳାଳୀ ଫିଟ୍ କିମ୍ବା ଅନୁପଯୁକ୍ତ | ଏବଂ ଯଦି ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଟ୍ ଏବଂ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପୁନର୍ବାର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ପୁନର୍ବାସ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯିବ |

କେତେକ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବୁମ୍ରା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ହ୍ୱାଇଟ ବଲ୍ ସିରିଜ୍ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଅଧିକାଂଶ ସୀମା-ଗାଭାସ୍କର ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜ୍ ହରାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, କାରଣ ତାଙ୍କୁ କଠୋରତା ପାଇଁ ଅତିକମରେ ଆଉ ଏକ ମାସ ପୁନର୍ବାସ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ | ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱକୁ ଆହୁରି ଯୋଡି, ଏହା ବିଷୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସରକାରୀ ଶବ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ | କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସ୍ଥିତି ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ବିସିସିଆଇ ଏବଂ ଏକ ଅଧିକ ଦୃବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଏକତ୍ର କରିବା ପାଇଁ ଦଳ ପରିଚାଳନା ଭଲ କରିବ | ବୁମରାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଉପରେ କୌଣସି ଅଫିସିଆଲ୍ ଶବ୍ଦ ନ ଥିବାରୁ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏକ ଅନୁମାନ ଖେଳ ଖେଳୁଥିବା ପରି ମନେହୁଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.