IPL 2023 ନିଲାମରେ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କିଣିବାରେ BCCI କେଉଁ ଦେଶକୁ ଦେଇଛି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା !

କୋଚିରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ଖେଳାଳି ନିଲାମ ଏକ ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଘଟଣା ଥିଲା ଏବଂ ନିରାଶ ନଥିଲା | ଆଇପିଏଲ 2019 ରେ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ୍ (PBKS) ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ଥିବା ସାମ କୁରାନ୍, ମୋହଲି ଭିତ୍ତିକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ତାଙ୍କୁ 18.50 କୋଟି ଡଲାରରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଖେଳାଳି ହୋଇଥିଲେ। ଚାରିଥର ଆଇପିଏଲ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ୍ (CSK) 16.25 କୋଟି ଡଲାରର ବିଜୟ ପରେ ତାଙ୍କ ସେବା ହାସଲ କଲାବେଳେ କୁରାନର ଇଂଲଣ୍ଡ ସାଥୀ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ମଧ୍ୟ ଗୁଜବ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ନିଲାମରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ତିନି ମହଙ୍ଗା କ୍ରୟ ମଧ୍ୟରେ ଉଭୟ ଇଂରାଜୀ ଥିଲେ | ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ (MI) କ୍ୟାମେରନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ପାଇଁ 50 17.50 କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିବାବେଳେ ଭାରତର ତାରକା ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପୂର୍ବତନ ପିବିଏକେ ଅଧିନାୟକ ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କୁ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ (SRH) 8.25 କୋଟି ଡଲାରରେ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି।

ଚଳିତ ବର୍ଷର ଆଇପିଏଲରେ ଏବଂ 2022 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଅତୁଳନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସତ୍ତ୍ୱେ ଲକ୍ଷ୍ନ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟସ୍ (LSG) ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ନିକୋଲାସ୍ ପୁରାନ୍ଙ୍କୁ 16 କୋଟିରେ କ୍ରୟ କରି ଆଖିକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି। ଇଂଲଣ୍ଡର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଖେଳାଳି ହ୍ୟାରି ବ୍ରୁକ୍ SRH ଦ୍ୱାରା  13.25 କୋଟି ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡର ପେସର୍ ଜୋଶୁଆ ଲିଟିଲ୍ ତାଙ୍କ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ଆଇପିଏଲ୍ ନିଲାମ ସମୟରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସ (ଜିଟି) ତାଙ୍କୁ 4.4 କୋଟି ଡଲାରରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଛି। PBKS ମିନି ନିଲାମରେ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା କ୍ରୟ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲା କାରଣ ସେମାନେ ସିକନ୍ଦର ରଜାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପୋଷାକରେ ମାତ୍ର 50 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲେ |

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ମୋଟ ଅର୍ଥ ଏଠାରେ ଅଛି:

ଇଂଲଣ୍ଡ – .4 56.4 କୋଟି |

ଭାରତ – .4 41.45 କୋଟି |

ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ – ₹ 23.75 କୋଟି |

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ – ₹ 21.25 କୋଟି |

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା – .5 10.55 କୋଟି |

ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ – ₹ 4.4 କୋଟି |

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ – ₹ 3 କୋଟି |

ବାଂଲାଦେଶ – ₹ 2 କୋଟି |

ନାମିବିଆ – ₹ 1 କୋଟି |

ଜିମ୍ବାୱେ – ₹ 50 ଲକ୍ଷ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.