ପ୍ରଥମ T 20 ସିରିଜରେ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତରେ ତାଙ୍କ ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି ଉମ୍ରାନ ମଲିକ..

ମଙ୍ଗଳବାର ମୁମ୍ବାଇରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରଥମ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟିରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ୟୁନିଟ୍ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଉପରେ ଦୁଇ ରନ୍ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିବାରୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ନୋଟରେ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ ଭାରତରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ଶିବମ ମାଭି ସୋ’ର ଷ୍ଟାର ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇ ଚାରି ୱିକେଟ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଚାରି ଓଭର କୋଟାରେ ମାତ୍ର 22 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ମାଭିଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଭାରତ 163 ରନ ଆରମ୍ଭରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ବ୍ୟାକଫୁଟରେ ଠେଲି ଦେଇଥଲା, ଯେହେତୁ ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଓଭରରେ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ମାଭି ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ମନ୍ତ୍ରରେ ସମାନ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥିଲେ ଯେହେତୁ ସେ ୱାନିନ୍ଦୁ ହାସରାଙ୍ଗାଙ୍କ ରୂପରେ ଭାରତକୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫଳତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ, ଯିଏ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଅଧିନାୟକ ଦାସୁନ୍ ଶାନାକାଙ୍କ ସହ ଏକ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମାଭି ତାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ଓଭରରେ ମହେଶ ଥେକ୍ସାନାଙ୍କୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲେ।

ମାଭି ତାଙ୍କ ସାଥୀମାନଙ୍କଠାରୁ ବିଶେଷ ସମର୍ଥନ ପାଇଥିଲେ, ବିଶେଷକରି ଉମ୍ରାନ ମଲିକ, ଯିଏ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରଶଂସକମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଭୟଙ୍କର ଗତିରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଇଥିଲେ | ପେସ୍ ସେନ୍ସେସ୍ ଦୁଇଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇ ଫେରିଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଚାରି ଓଭରରେ 27 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ସମୟରେ, ଉମ୍ରାନ୍ ସ୍ପିଡ୍ ବନ୍ଧୁକରେ 155 କିଲୋମିଟର ଘଣ୍ଟା କରିଥିଲେ, ଯାହା ମଧ୍ୟ ମ୍ୟାଚର ଦ୍ରୁତତମ ବଲ୍ ଥିଲା |

ଉମରାନଙ୍କ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଅଭିନୟ ତାଙ୍କୁ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରାଙ୍କ ଭାରତୀୟ ପେସର୍ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ବେଗ ଘଡ଼ିବାର ରେକର୍ଡ ଦେଖିଲା | ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେକର୍ଡ ହେବାକୁ ଥିବା ବୁମରାର ସର୍ବାଧିକ ଗତି 153.36 kph ରେ ଅଛି | ମଙ୍ଗଳବାର ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏକଦିବସୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ପେସରଙ୍କ ପରେ ମହମ୍ମଦ ଶାମି (153.3 କିଲୋମିଟର), ନବଦୀପ ସାଇନି (152.85 କିଲୋମିଟର) ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ବିଜୟ ମଧ୍ୟ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଭାରତକୁ 1-0-up ରେ ଆଗେଇ ନେଇଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-୨୦ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପୁଣେରେ ଖେଳାଯିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.