ଦୁନିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ 5 ଧନୀ କ୍ରିକେଟର ! ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ ଧନୀ ଏହି ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି

କ୍ରିକେଟ୍ କେବଳ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଖେଳ ହେବାରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ଏବଂ ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରଚୁର ଜୀବନଶଳୀ ଯୋଗାଇଥାଏ | ଏଥିସହ ଆଇପିଏଲ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଟି -20 ଲିଗ୍ ଆସିବା ସହିତ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାର ସୁଯୋଗ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି କ୍ରୀଡା ଏତେ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାରର ସୁପରଷ୍ଟାର ଉତ୍ପାଦନ କରିଛି |

ଦୁନିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ 5 ଧନୀ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ତାଲିକା ଏଠାରେ ଅଛି:

1. ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର: $ 170 M

“ଗଡ୍ ଅଫ୍ କ୍ରିକେଟ୍” ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକର ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛନ୍ତି ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ $ 170M ଅଟେ। ସମସ୍ତ ସକ୍ରିୟ ତଥା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚିନ ହେଉଛନ୍ତି ସବୁଠାରୁ ଧନୀ କ୍ରିକେଟର। ସଚିନ୍ ହୁଏତ ଖେଳର ସମସ୍ତ ଫର୍ମାଟରୁ ଅବସର ନେଇଥାଇ ପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଦଳର ଆଇପିଏଲ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ଏକ ଅଂଶ ଅଟନ୍ତି | ସେ ଭିସା, ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ, ପେପସି, ଜ୍ୟୋତିଷ, ଅନାକେଡି, ବିଏମଡବ୍ଲୁ, କୋକାକୋଲା, ବ୍ରିଟାନିଆ, ଫିଲିପ୍ସ ଏବଂ ତୋଷିବା ଭଳି ଅନେକ ଲୋକପ୍ରିୟ ବ୍ରାଣ୍ଡକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଟାୟାର ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ MRF ସହିତ 100 କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା କରିବାରେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଥିଲେ |

2. ଏମଏସ ଧୋନି: $ 111 M

2020 ମସିହାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇଥିବା ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ତଥା ୱିକେଟ୍ କିପର, ଧନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କ ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି $ 111 ମି। ସେ ଆଇପିଏଲରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ପାଇଁ ଖେଳନ୍ତି ଏବଂ INR 12 କୋଟି ପାଇଁ 2022 ମେଗା ନିଲାମରେ ଦଳ ତାଙ୍କୁ ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ | ଧୋନି ଓରିଓ, ଡ୍ରିମ୍ 11, ଓପୋ, ରେଡବସ୍, କୋଲଗେଟ୍, ଇଣ୍ଡିଗୋ ପେଣ୍ଟସ୍, ଗୋ ବାପା, ଭାରତ ମ୍ୟାଟ୍ରିମୋନି, ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ଇଣ୍ଡିଆ, ସ୍ନିକର୍ସ, ନେଟମେଡସ୍ ଡଟ୍ କମ୍, ଗଲ୍ଫ ଅଏଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା ବ୍ରାଣ୍ଡକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ଧୋନି ମଧ୍ୟ h ାଡଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚି ଠାରେ ଏକ ଏକର 7 ଏକର ଫାର୍ମହାଉସର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି |

3. ବିରାଟ କୋହଲି: $ 92 M

ଏହି ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ବିରାଟ କୋହଲି ଏକମାତ୍ର ସକ୍ରିୟ କ୍ରିକେଟର। ସେ ବାର୍ଷିକ ଦରମା INR 7 କୋଟି ସହିତ ବିସିସିଆଇର A + ଗ୍ରେଡ୍ ବର୍ଗ ଖେଳାଳି | ଆଇପିଏଲରେ ସେ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି। 2022 ମସିହାରେ ତାଙ୍କୁ 17 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଦ୍ୱାରା ରଖାଯାଇଥିଲା। କୋହଲି ବ୍ଲୁ ଟ୍ରାଇବ, ଲିଭସ୍ପେସ୍, ରାଗ କଫି, ମାଇଣ୍ଟ୍ରା ଇତ୍ୟାଦି ସମେତ ଅନେକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବ୍ରାଣ୍ଡକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ବିରାଟ ମଧ୍ୟ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ତାଙ୍କର 230 ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଅନୁସରଣକାରୀ ଅଛନ୍ତି। ଏକ ଦେୟଯୁକ୍ତ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇଁ ସେ ପୋଷ୍ଟ ପିଛା ପ୍ରାୟ 8.9 Cr ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରନ୍ତି | ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି $ 92M ଏବଂ ସେ ଦୁନିଆର ତୃତୀୟ ଧନୀ କ୍ରିକେଟର।

4. ରିକି ପଣ୍ଟିଂ: $ 70 M

ଏହି ତାଲିକାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ମହାନ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଏକ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ରିକି ପଣ୍ଟିଙ୍ଗ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇଥାଇ ପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ତଥାପି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ କ୍ରିକେଟ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ କପ୍ ଜିତିଛନ୍ତି, ଜଣେ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ଏବଂ ଦୁଇଜଣ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ। ସେ ଖେଳର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ | ପଣ୍ଟିଂଙ୍କ ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି $ 70 M, ଏବଂ ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣରେ ତାଙ୍କର $ 10M ଘର ଅଛି | ସେ ଆଡିଡାସ୍, ପୁର କ୍ଷୀର, କୁକାବୁରା ବ୍ୟାଟ୍ସ, ରେକ୍ସୋନା ଇତ୍ୟାଦି ସମେତ ଅନେକ ବ୍ରାଣ୍ଡକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ମଧ୍ୟ 2022 ମସିହାରେ ଏକ ନୂତନ ମଦ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି |

5. ବ୍ରାଏନ୍ ଲାରା: $ 60 M

ଏହି ଖେଳ ଖେଳିବାକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠତମ, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବ୍ରିଆନ୍ ଲିଆରା ତାଲିକାରେ ପ fifth ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି | ଟେଷ୍ଟ ଇନିଂସରେ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍କୋର ପାଇଁ ଲାରା ରେକର୍ଡ ରଖିଛନ୍ତି। ସେ ଆଣ୍ଟିଗୁଆରେ 2004 ମସିହାରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ 400 ରନ୍ କରିନଥିଲେ। ଲାରା ଅନେକ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ କାରର ମାଲିକ ଏବଂ ଜଣାଶୁଣା ବ୍ରାଣ୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରେ | ସେ ଏହାର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡର ହେବା ପାଇଁ 2021 ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ଉପଭୋକ୍ତା ବିତରଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ USHA ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସହିତ ସହଭାଗୀ ହୋଇଥିଲେ | ବ୍ରାଏନ୍ ଲାରାଙ୍କ ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି 60 ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱର 5 ତମ ଧନୀ କ୍ରିକେଟର କରିଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.