WIPL ପାଇଁ ଆଜି ବଡ଼ଦିନ ! WIPL ଦଳ କିଣିବା ଦୋୖଡରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦେଶର ସର୍ବଶ୍ରେସ୍ଠ ଧନୀ Adanis, Ambanis, Glazers

ଭାରତରେ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ବଡ ଦିନ ଆସିଛି | ଆଜି ମହିଳା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଡବ୍ଲୁଇପିଏଲ୍) ରେ ଦଳ କିଣିବା ପାଇଁ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ କର୍ପୋରେଟ୍ ହୋସ୍ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ। ଆଇପିଏଲ୍ ଟିମ୍ ମାଲିକ, ଆଦାନିସ୍, ଅମ୍ବାନିସ୍, ଗ୍ଲେଜର ପରିବାର ଏବଂ 30 ଟି ବ୍ୟବସାୟ ଘର WIPL ଟିମ୍ ଟେଣ୍ଡର ବାଛିଛନ୍ତି | ଆଗ୍ରହୀ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସକାଳ 10 ଟାରୁ ବିସିସିଆଇରେ ବୈଷୟିକ ବିଡ୍ ଦାଖଲ କରିବେ | ବୁଧବାର ଫାଇନାନ୍ସ ବିଡ୍ ରଖାଯିବ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସୀ ଦଳଗୁଡିକ 500 ରୁ 600 କୋଟି ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରନ୍ତି | 30 ରୁ ଅଧିକ କମ୍ପାନୀ ଏକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ମାଲିକ ହେବା ପାଇଁ ଦୋୖଡରେ  ପ୍ରବେଶ କରିବା ସହିତ ବିସିସିଆଇ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଦୋୖଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରୁଛି | ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ WIPL season ତୁରେ ସମସ୍ତ 10 ଟି ଆଇପିଏଲ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ସହିତ 5 ଟି ଟିମ୍ ରହିବ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଏକ WIPL ଦଳର ମାଲିକାନା ବିବାଦରେ ରହିବେ | ଆଗ୍ରହୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ହାଲଡିରାମ, ଇନଫୋସିସ୍, ଶ୍ରୀରାମ ଗ୍ରୁପ୍, ମଞ୍ଚେଷ୍ଟର ୟୁନାଇଟେଡ୍ ମାଲିକ, ଆଦାନିସ୍ ଏବଂ ସମସ୍ତ 10 ଟି ଆଇପିଏଲ୍ ଟିମ୍ ମାଲିକ ଅଛନ୍ତି |

ଆଇପିଏଲ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ, କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ, ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ, ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସ ସମସ୍ତେ ଡବ୍ଲୁଇପିଏଲ୍ ଦଳ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର କରିବେ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ 10 ବର୍ଷର ଅବଧି (2023-32) ପାଇଁ ବିଡ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ |“WIPL ର ବହୁତ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଦଳ ଆଶାବାଦକୁ ପ୍ରଗତିବାଦ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | 500 କୋଟି ଟଙ୍କା ଉପର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ବିଡ୍ ଆଶା କରନ୍ତୁ | 800 କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ଲସ୍ ଟିକେ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ବିସିସିଆଇ ଅଭିଯୋଗ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ନିଲାମ ପୂର୍ବରୁ ପୁରୁଷ ଆଇପିଏଲ୍ ଟିମ୍ ବିଡରେ କାମ କରିଥିବା ଏକ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଇନସାଇଡର୍ କହିଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତୀୟ ସ୍ନାକ୍ସ ଏବଂ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଫାର୍ମ ହାଲଡିରାମ ମଧ୍ୟ ମହିଳା ଆଇପିଏଲ ଦଳରେ କିଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଜାନୁଆରୀ 21 ତାରିଖର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହାଲଡିରାମ ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଉଠାଇଥିଲେ | ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ହୋଇନଥିବା ଶୁଳ୍କରେ ITT କ୍ରୟ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ |

ବିସିସିଆଇ ଟେଣ୍ଡରରେ 10 ଟି ଭାରତୀୟ ସହର ଏବଂ ସ୍ଥାନ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛି, ଯାହାକି ଗୋଟିଏ ଦଳକୁ ଏକରୁ ଅଧିକ ସହର ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ | 10 ବର୍ଷର ଅବଧି (2023-32) ପାଇଁ ବିଡ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ | ମିଡିଆ ଅଧିକାର ମୂଲ୍ୟରୁ, ଦଳଗୁଡିକ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅତି କମରେ 25 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇବେ (80:20 ଅନୁପାତରେ) ଏବଂ ସେମାନେ ଗୋଟିଏ ସିଜନରେ 30 କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ | ଜାନୁଆରୀ 23 ହେଉଛି ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ବଷୟିକ ବିଡ୍ ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ | ମୁମ୍ବାଇ ସ୍ଥିତ ଆଇନ ସଂସ୍ଥା ଆର୍ଗସ୍ ପାର୍ଟନର୍ସ ସହିତ ବିସିସିଆଇ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବ। ବିସିସିଆଇ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଟେଣ୍ଡରରେ WIPL ପାଇଁ ୱିଣ୍ଡୋ ରୂପେ ଚିହ୍ନଟ କରିଛି | ବିସିସିଆଇ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉଦ୍ଘାଟନୀ ସିଜିନର ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରି ନ ଥିବାବେଳେ ଏହା ମାର୍ଚ୍ଚ 5 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ମାର୍ଚ୍ଚ 23 ରେ ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.