ଏହି 5 ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ଦଳ ଯାହାର ଅଧିନାୟକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ନୁହନ୍ତି ! ଏହି ଅଧିନାୟକ ଦଳ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଖେଳାଳି ନୁହନ୍ତି

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଣବତ୍ତା ପ୍ରାୟ ସମାନ ଭାବରେ ବଣ୍ଟନ ହେବା ସହିତ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ଜଡିତ ଚାପକୁ ବିଚାର କରିବା ପରେ ଦଳକୁ ଆଗେଇ ନେବା ଲଟ୍ର କଠିନ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଏ  | ଦଳ ପାଇଁ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱ ବେଳେବେଳେ ସେ ଜଣେ ଖେଳାଳୀ ଭାବରେ ଦେଇଥିବା ଅବଦାନଠାରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ | ଉଦାହରଣ ସ୍ .ରୁପ, ଇଓନ୍ ମୋର୍ଗାନ୍ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ (କେକେଆର୍) କୁ ଆଇପିଏଲ୍ 2021 ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚାଇବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଯଦିଓ ସେ ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ଏକ ଭୁଲିଯିବା ସିଜିନ  ପାଇଥିଲେ | ଦଳ ଉପରେ ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ଅଧିନାୟକ ସ୍କୋରିଂ ଚାର୍ଟକୁ ଆଗେଇ ନେବା କିମ୍ବା ୱିକେଟ୍ ସ୍ତମ୍ଭକୁ ଉଚ୍ଚତର କରିବା ସର୍ବଦା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ | ନେତୃତ୍ୱ ଏବଂ ପ୍ରେରଣା ପାଇଁ ନିଷ୍ଠୁର ଉପସ୍ଥିତି ଏବଂ କ୍ଷମତା ହେଉଛି ଜିନିଷ ଯାହା ମାପ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଜଣେ ଅଧିନାୟକ ପଡ଼ିଆରୁ ଯାହା କରନ୍ତି, ତାହା ସହିତ, ଏହା ପ୍ରାୟତ ରାଡାର୍ ତଳେ ଯାଏ | ସେହି ନୋଟ୍ ଉପରେ, ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ପାଞ୍ଚଟି ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳ ଯାହାର ଅଧିନାୟକ ସେମାନଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳାଳି ନୁହଁନ୍ତି |

# 1 ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ୍ – ଏମ୍.ଏସ୍। ଧୋନି |

ଏମଏସ ଧୋନି ବ୍ୟବସାୟରେ ଚତୁର କ୍ୟାପଟେନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଅଟନ୍ତି | ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ (CSK) ତାଙ୍କୁ ଆଇପିଏଲ୍ 2022 ସିଜିନରେ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଦାୟିତ୍ୱ ଛାଡିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ପୁନସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲେ। 41 ବର୍ଷୀୟ, ବୋଧହୁଏ, ସେ ପୂର୍ବରୁ ଖେଳାଳି ନୁହଁନ୍ତି | ସେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ୟାଟିଂ କ୍ରମରେ ନିଜକୁ ପଦୋନ୍ନତି ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏକାଦଶ ଖେଳିବାରେ ତାଙ୍କର ସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟତ ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଏବଂ ୱିକେଟ୍ କିପିଂ ଦକ୍ଷତା କାରଣରୁ ହୋଇଛି। ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି, ରୁତୁରାଜ ଗାଇକୱାଡ ଏବଂ ଦୀପକ ଚହରଙ୍କ ପରି ଅପାରଗତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ଆଗମନ ସହିତ ଧୋନି ବର୍ତ୍ତମାନ ହଳଦିଆ ସେନାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି।

# 2 ରୟାଲ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର – ଫାଫ୍ ଡୁ ପ୍ଲେସିସ୍ |

ଏକ ଇନ୍-ଫର୍ମ ବିରାଟ କୋହଲି ପୁରା ଲିଗର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳାଳି ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିପାରନ୍ତି | ଜୋସ୍ ହାଜଲେଉଡ୍ ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରଭାବକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ, ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର (ଆରସିବି) ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫାଫ୍ ଡୁ ପ୍ଲେସିସ୍ ନାହାଁନ୍ତି। ଚାଲିଥିବା SA20 ରେ ଜୋବର୍ଗ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ (JSK) ସହିତ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରୋଟିସ୍ ଅଧିନାୟକ ମଧ୍ୟ ଏକ କଷ୍ଟଦାୟକ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି | ଆରସିବି ତାଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ତଥା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଆଇପିଏଲ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଖୋଜିବାରେ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବ, ଗୁରୁତ୍ୱ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସେ ଶୀର୍ଷରେ ନାହାଁନ୍ତି।

# 3 ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ – ରୋହିତ ଶର୍ମା |

ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ (MI) ସେଟଅପ୍ ର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳାଳି ଥିଲେ | ତାଙ୍କର ନେତୃତ୍ୱ ଏବଂ ଶୀର୍ଷ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ କ୍ରମରେ ଖେଳିବାର କ୍ଷମତା, ତାଙ୍କ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବାର କ୍ଷମତା ସହିତ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ଆଶା କଲା |ତଥାପି, ଆଇପିଏଲ ସଂସ୍କରଣର ଶେଷ ଦମ୍ପତି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଯାଇନାହାଁନ୍ତି | ଏକ ପ୍ରମୁଖ ମରାମତି ସହିତ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କୁ ବ୍ୟାଟିଂ ୟୁନିଟର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ଭାବରେ ଦେଖୁଥିବା ବେଳେ ରୋହିତଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ଟିକେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଜଣେ ନେତା ଭାବରେ ସେ ତଥାପି ମୂଲ୍ୟବାନ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ରୋହିତଙ୍କ ଏହି ସଂସ୍କରଣ କେବଳ ପାଞ୍ଚ ଥର ଆଇପିଏଲ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ।

# 4 ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ୍ – ଶିଖର ଧାୱନ |

ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସ (ପିବିକେଏସ୍) ନିଜ ଅଧିନାୟକ ଏବଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେଇ ନିଜେ ଏକ ମରାମତି ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି। ନେତା ଭାବରେ ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲରୁ ଆଗକୁ ବଢିବା ପରଠାରୁ ସେମାନେ ଏହି ପୋଷାକର ନେତୃତ୍ୱ ନେବା ପାଇଁ ନିଜ ଷ୍ଟଲୱାର୍ଟ ଶିଖର ଧାୱନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଛନ୍ତି। ଶୁଭମାନ ଗିଲ ଏବଂ ଇଶାନ କିଶନଙ୍କ ଉତ୍ଥାନ ପରେ ସେ ଭାରତୀୟ ODI ପୋଷାକରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ହରାଇଥିଲେ। ଆଗାମୀ ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ଏକାକୀ ମାର୍ଗ ପ୍ରଦାନ କରେ ଯାହା ଘରୋଇ ମାଟିରେ 2023 ODI ବିଶ୍ୱକପ୍ ପୂର୍ବରୁ ଜିନିଷ ଯୋଜନାରେ ଫେରିବା |

# 5 ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ (RR)

ସଞ୍ଜୁ ସାମସନଙ୍କ ସତ୍ୱେ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ (ଆରଆର) ଆଇପିଏଲ୍ 2022 ସିଜିନର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ଏହା ଏକ ପ୍ରମାଣ ଯେ ସେ ସେମାନଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳାଳି ନୁହଁନ୍ତି। ଯଦି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଆନନ୍ଦିତ ହେବ ଯଦି ସାମସନ୍ ନଂ or କିମ୍ବା ରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଜୋସ୍ ବଟଲର, ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଏବଂ ଟ୍ରେଣ୍ଟ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଆଗରେ ଦଳର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳାଳି ହେବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହେବ। ଗତ ସିଜିନରେ  ସାମସନ୍ 458 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିବାବେଳେ ଏହା ହାରାହାରି 28 ରେ ଆସିଥିଲା ଏବଂ କେବଳ ଦୁଇଟି ପଚାଶଟି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲା | ସେ ଗତ କିଛି ସିଜିନରେ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ତଥ୍ୟ ରହିଲା ଯେ ସେ ଆହୁରି ଅନେକ କିଛି କରିପାରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.