ଶେଷ ହୋଇଯିବ ଏହି 3 ସାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ ODI କ୍ୟାରିଅର ! 2023 ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ 2023 କୁ ଭଲ ଆରମ୍ଭ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଜାଣିବେ ଯେ ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ ବର୍ଷ ଆଗରେ ଅଛି | ODI ଫର୍ମାଟରେ ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଘରୋଇ ବିଶ୍ୱକପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ, ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଥିବା ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପର ଫାଇନାଲ ଖେଳିବାର ଏକ ବାସ୍ତବ ସୁଯୋଗ ରହିଛି | ଏହି ସମୟରେ, T20I ଫର୍ମାଟ୍ କ୍ରମାଗତ T20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ନିରାଶା ପରେ ପଦ୍ଧତିର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବ | ଯେହେତୁ ପୁରୁଷମାନେ ବ୍ଲୁ ଫର୍ମାଟଗୁଡିକରେ ଏକ ନବୀକରଣ ହୋଇଥିବା ପାର୍ଶ୍ୱ ଆଡକୁ ଗତି କରନ୍ତି, କିଛି ବଡ ନାମ ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଶ୍ରଣରେ ନାହାଁନ୍ତି ସେମାନେ ହୁଏତ ନିଜକୁ ଅଣଦେଖା କରିଥିବେ | ଏଠାରେ ତିନୋଟି ପାର୍ଶ୍ୱ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ 2023 ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ |

# 3 ଶିଖର ଧାୱନ

2022 ମସିହାରେ ବ୍ୟାଟ୍ ସହ ଖରାପ ରନ୍ ପରେ ଶିଖର ଧାୱନ ଭାରତୀୟ ODI ଦଳରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ହରାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କର ହାରାହାରି ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ଅନେକ ଇଚ୍ଛା କରିଥିଲା। ଯଦିଓ ସେ ଗତ ବର୍ଷ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ODI ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେବେଠାରୁ ସେ ଯୋଜନାରେ ନାହାଁନ୍ତି | ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଇଶାନ କିଶନ ଏକ ଡବଲ ଟନ୍ ମାରିଥିବାବେଳେ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ଡେବ୍ୟୁ କରିବା ପରଠାରୁ ରନ୍ ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ନିକଟରେ 200 କ୍ଲବରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ବଡ଼ ସ୍କୋରର ଅଭାବ ସତ୍ତ୍ୱେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଅର୍ଡରର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛନ୍ତି, ତେଣୁ ODI ଦଳର ଦ୍ୱାର ଧୱନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଜାର ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି | ଭେଟେରାନ୍ ସାଉଥପାଉ ଅନ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ରନ୍ ପର୍ବତ ସ୍କୋର କଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ |

# 2 ରିଦ୍ଧିମାନ ସାହା

ପନ୍ତ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ପରେ କିଛି ପ୍ରଶଂସକ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ଆଗାମୀ ସୀମା-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି ପାଇଁ ରିଦ୍ଧିମାନ ସାହାଙ୍କୁ ବିଚାର କରାଯିବ। ଭେଟେରାନ୍ ରକ୍ଷକ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ସହିତ ଦେଶର ଅନ୍ୟତମ, ଏବଂ ପାଣ୍ଟଙ୍କୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଭାରତରେ କୌଣସି  ଚେଷ୍ଟା-ପରୀକ୍ଷିତ ନାମ ନାହିଁ |କିନ୍ତୁ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବନ୍ଧୁକରେ ଅଟକି ରହି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ଦଳରେ କେ.ଏସ୍ ଭରତ ଏବଂ ଇଶାନ କିଶାନଙ୍କ ନାମ ରଖିଥିଲେ। ଦିନକୁ ଦିନ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କ ୱିକେଟ୍ ରଖିବାରେ ଉନ୍ନତି ଘଟିବା ସହ ଭାରତକୁ 38 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ସାହାଙ୍କ ଉପରେ ଆଉ ଏକ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଯଦି ବଙ୍ଗଳା ଜନ୍ମିତ ଖେଳାଳି ପୁନର୍ବାର ଜାତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଆସନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା |

# 1 ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେ

ବିଳମ୍ବରେ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେଙ୍କର କିଛି ବଡ଼ ସ୍କୋର ରହିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ସେ ଅସଙ୍ଗତ ଥିଲେ। ଟେଷ୍ଟ ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଆଶାରେ ନିଜ ସଫଳତା ବିଷୟରେ କହିବା ଜାରି ରଖିଥିବା ଜଣେ ଖେଳାଳି, ମିଡିଲ ଅର୍ଡର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗଣନାରେ ଅଛନ୍ତି। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଭାରତର No. 5 ଭାବରେ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର୍ଙ୍କର ଏକ ଭଲ ବର୍ଷ ଥିଲାବେଳେ ଶୁଭମାନ ଗିଲଙ୍କ ପରି ଅନ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟମ ଅର୍ଡର ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସରଫରାଜ ଖାନ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ରନ୍ ଲୁଣ୍ଠନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଜାତୀୟ ରେଡ୍-ବଲ୍ ଦଳକୁ କଲ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ବେଶି ସମୟ ହେବ ନାହିଁ। ରାହାଣେ ହୁଏତ ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରାଙ୍କ ପୁସ୍ତକରୁ ଗୋଟିଏ ପତ୍ର ବାହାର କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ, କିନ୍ତୁ ଟେଷ୍ଟ ସ୍ତରରେ ସଫଳ ହେବା ପାଇଁ ସେ ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ତାହା ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ। ସେ 2023 ମସିହାରେ ସାଇଡରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.