କେ.ଏସ୍ ଭରତ ନୁହେଁ ବରଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ପନ୍ତଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ଏହି ବାମହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଖେଳିବା ଉଚିତ

ଚାଲିଥିବା ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ 2021–23 ଚକ୍ରର ଶେଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ, ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଚାରି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବ | ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫିର 2023 ସଂସ୍କରଣ ଚଳିତ ବର୍ଷ 6 ବର୍ଷ ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଭାରତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ଆସନ୍ତା ମାସରେ ନାଗପୁରରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଗାମୀ ସିରିଜର ଫଳାଫଳ ଦ୍ୱିତୀୟ ସିଜିନ ପାଇଁ ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ (ଡବ୍ଲୁଟିଏସି) ଫାଇନାଲରେ ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛି କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବ। ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିବାକୁ ହେଲେ ଭାରତ ଚାରିଟି ମ୍ୟାଚ ମଧ୍ୟରୁ ଅତି କମରେ ତିନୋଟି ଜିତିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଫେବୃଆରୀ 9-13 ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ 17-21 ମଧ୍ୟରେ ନାଗପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ଶୁକ୍ରବାର (ଜାନୁଆରୀ 13) ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷଣା କରିଛି। ପାଞ୍ଚ ମାସରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଟେଷ୍ଟ ଦଳକୁ ଫେରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରାଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ, ଯିଏକି ପିଠି ଆଘାତରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। 25 ବର୍ଷୀୟ ୱିକେଟ୍ କିପର-ବ୍ୟାଟର୍ ଡିସେମ୍ବର 30, 2022 ରେ ଏକ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଅତି କମରେ ଛଅ ମାସ ବାହାରେ ରହିବେ। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ପନ୍ତ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ନିୟମିତ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଭାରତକୁ ଏକ ନୂଆ ଷ୍ଟମ୍ପର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ପନ୍ତଙ୍କ ଡେପୁଟି କେ.ଏସ୍ ଭରତ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ U-19 ସାଥୀ ଇଶାନ୍ କିଶନ 17 ଜଣିଆ ଦଳରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ଉଭୟେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ରେଡ୍-ବଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି, ଏବଂ ସିରିଜ୍ ଓପନର୍ ପାଇଁ ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରେ କିଏ ନୋଡ୍ ପାଇବ ତାହା ଆକର୍ଷଣୀୟ ହେବ |

ପନ୍ତଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ସୁଯୋଗ ପାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରିୟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରେ ପନ୍ତଙ୍କୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଯୁବ ବାମହାତୀ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଇଶାନ କିଶାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ଅଜହର ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇକୁ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି, “ଇଶାନ୍ କିଶାନ୍ଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳରେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନର ଫର୍ମରେ ମୁଁ ଭାବୁଛି ସେ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବିକଳ୍ପ ପାଇଁ ଜଣେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ହେବେ। ସେ ଜଣେ ବାମହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍।” ଡିସେମ୍ବର 10, 2022 ରେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ODI ରେ ଇଶାନ ଭାରତ ପାଇଁ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେ 50 ଓଭର ମ୍ୟାଚରେ 200 ସ୍କୋର କରିବାରେ ଦ୍ରୁତତମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଡିସେମ୍ବର 2022 ରେ କେରଳ ବିପକ୍ଷ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି ମ୍ୟାଚରେ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ପାଇଁ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.