ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ବଡ ଶୁଭ ଖବର ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ODI ରେ ହୋଇଛନ୍ତି ନମ୍ବର 1 ବୋଲର

ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ଟ୍ରେଣ୍ଟ ବୋଲ୍ଟ ଏବଂ ଜୋଶ ହାଜଲେଉଡଙ୍କୁ ବିସ୍ଥାପିତ ଏକ ଦିନିକିଆ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବୋଲର ହୋଇଥିଲେ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଘରୋଇ ODI ସିରିଜରେ ସେ ବୋଲିଂ କରି ସେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ। 2422 ୱିକେଟ୍ ନେଇ 2022 ପାଇଁ ODI ଫର୍ମାଟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ସିରାଜ ଅଗ୍ରଣୀ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ସେ 50 ଓଭର ଫର୍ମାଟରେ ନିଜର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ବର୍ଷର ଆଇସିସି ODI ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲେ | ଭାରତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ 3-0- ଗୋଲରେ ଧଳା କରିଛି। 9 ୱିକେଟ୍ ନେଇ ଅଗ୍ରଣୀ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ODI ସିରିଜରେ ସିରାଜ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ। ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ODI ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସେ 46 ମ୍ୟାଚ ପାଇଁ 4 ୱିକେଟ୍ ନେଇ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ସଫଳତା ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରି ନିଜର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରମାଣ କରିଥିଲେ।

ସେ ଇନ୍ଦୋରରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା 3rd ତଥା ଅନ୍ତିମ ଏକଦିବସୀୟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରେ ବିଶ୍ରାମ ନେଉଥିବାରୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସିରିଜରେ ସେ ମୋଟ 5 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମ 10 ଓଭରରେ ୱିକେଟ୍ ନେବା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ଓଭରରେ ୟର୍କର୍ସଙ୍କୁ ବୋଲିଂ କରି 50 ଓଭର ଫର୍ମାଟରେ ସିରାଜ ଉନ୍ନତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭାରତ ଖେଳିଥିବା 6 ଟି ODI ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ଲାସିଡ୍ ବ୍ୟାଟିଂ ପିଚ୍ ଉପରେ ସିରାଜ ନିଜର ଗତି ଏବଂ ସଠିକତା ସହିତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ | ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ 21 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତି ଓଭରରେ 4.61 ରନ୍ ଅର୍ଥନୀତିରେ 38 ୱିକେଟ୍ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଓଡିଆ ଫର୍ମାଟରେ ଆଇସିସି ବୋଲର ମାନ୍ୟତାର ଶୀର୍ଷରେ ମନିନ୍ଦର ସିଂ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ। ସେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ମୋଟ 66 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। 1987 ରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷରେ ସେ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ | ସେହି ସମୟରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟ୍ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା, ବାମହାତୀ ସ୍ପିନର ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ODI ବୋଲର ଏକ ଚମତ୍କାର ସଫଳତା | 1983 ତିହାସିକ ବିଶ୍ୱକପକୁ ବିଶାଳ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜକୁ ପରାସ୍ତ କରି କପିଲ ଦେବ ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ। ସେ 1989 ରେ ODI ବୋଲର ହେବାର ଏକ ନମ୍ବର ହାସଲ କରିଥିଲେ |

1996 ରେ ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେ ମଧ୍ୟ 1 ନମ୍ବର ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିବା ODI ବୋଲର ହେବାର ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ODI ଫର୍ମାଟରେ ମୋଟ 235 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ମଧ୍ୟ ଆଇସିସି ODI ବୋଲର ମାନ୍ୟତାର ଶୀର୍ଷକୁ ଯିବାର ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଥିଲେ ଏବଂ 2013 ରେ ନମ୍ବର 1 ର ଉଚ୍ଚତା ମାପ କରିଥିଲେ | ଆଇସିସି ODI ବୋଲିଂ ମାନ୍ୟତାର ଶୀର୍ଷକୁ ଯାଇଥିବା ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଶେଷ ଭାରତୀୟ ବୋଲର ଥିଲେ। 2018 ରେ କିଛି ନକ୍ଷତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ସେ ଏହି ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଥିଲେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *