ଆଗକୁ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ଭାଙ୍ଗିଯିବ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଭାରତରେ ରହିବ 3 ଟି ଦଳ T-20, ODI ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ

1983 ODI ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା ଅଧିନାୟକ କପିଲ ଦେବ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଭାରତରେ ତିନୋଟି ଅଲଗା ଦଳ ରହିବ – ପ୍ରତ୍ୟେକଟି ଖେଳର ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକ ବଡ଼ ପୁଲ୍ ହେବ | ଭାରତ ଏକ ସମୟରେ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଫିଲ୍ଡିଂ କରିଛି। 2021 ମସିହାରେ ଟେଷ୍ଟ ଦଳ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଥିବାବେଳେ ଶିଖର ଧାୱନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଧଳା ବଲ ଦଳ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା। 1998 ମସିହାରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦୁଇଟି ପୃଥକ ଦଳ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଖେଳୁଥିଲା – ଗୋଟିଏ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ସାହାରା କପରେ |ନିକଟ ଅତୀତରେ ନିଜ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଡେବ୍ୟୁ କରୁଥିବା କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କପିଲ ଗଲ୍ଫ ନ୍ୟୁଜକୁ କହିଛନ୍ତି:“ଦଳ ବଦଳାଇବାର ଫ୍ଲିପ୍ ପାର୍ଶ୍ୱ ଅନେକ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଥାଏ | ଭବିଷ୍ୟତରେ, ମୁଁ ଦେଖିପାରୁଛି ଭାରତରେ ତିନୋଟି ଦଳ ରହିବ, ଗୋଟିଏ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି 20, ODI ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ | ଏହିପରି ତୁମେ ଏକ ବଡ଼ ପୁଲ ମଧ୍ୟ ପାଇ ପାରିବ। ”

64 ବର୍ଷୀୟା ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ଲଗାତାର କାଟିବା ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ପରେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରୁ କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କୁ ଛାଡିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରି କପିଲ କହିଛନ୍ତି:“ଏହା କହି, କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଦଳ ରହିବା ଉଚିତ୍। ତୁମେ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବଦଳାଇ ପାରିବ ଯାହା ମୁଁ ବୁଝିପାରେ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ତୁମେ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ପରଦିନ ଡ୍ରପ୍ ହୋଇଯାଉଛ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେହି ଆସନ୍ତି, ଆମେ କ୍ରିକେଟର ଭାବରେ ତାହା ବୁଝିପାରୁ ନାହୁଁ। ”କୁଲଦୀପ ଆଠଟି ୱିକେଟ୍ ଦାବି କରି ଚାଟୋଗ୍ରାମ୍ ଟେଷ୍ଟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ 40 ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ଏକାଦଶ ଖେଳରୁ ବାଦ ପଡିଥିଲେ।“ମୁଖ୍ୟ ଖେଳାଳିମାନେ ଫିଟ୍ ରହିବା ଉଚିତ୍” – ଭାରତର 2023 ବିଶ୍ୱକପ ସମ୍ଭାବନା ଉପରେ କପିଲ ଦେବ |

1983 ରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ବିଶ୍ୱକପ ବିଜୟରେ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା କପିଲ ଦୃଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ଷକ ପରେ ଟ୍ରଫି ଉଠାଇବା ପାଇଁ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ଦଳ ଅଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଫିଟନେସ୍ ଆଇସିସି ଇଭେଣ୍ଟକୁ ଯାଉଥିବା ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେବ। ପୂର୍ବତନ ଅଲରାଉଣ୍ଡର କହିଛନ୍ତି:“ହଁ, ଆମର ଏକ ଦଳ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛନ୍ତି। ଟ୍ରଫି ଜିତିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଭାଗ୍ୟର ଏକ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଦରକାର, ସଠିକ୍ ମିଶ୍ରଣ ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ମୁଖ୍ୟ ଖେଳାଳିମାନେ ଫିଟ୍ ରହିବା ଉଚିତ୍, ତାହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା | ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଏତେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳନ୍ତି, ଆଘାତ ଘଟିବ ଏବଂ ମୁଁ ଆଶା କରେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଖେଳିବାକୁ ଯାଅ, ସେମାନେ ଆହତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ। ”

Leave a Reply

Your email address will not be published.