ସନ ରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଅଲ ଟାଇମ ଫିଟ ଖେଳାଳି ତାଲିକାରେ ଅଛନ୍ତି ଦୁଇ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି କିନ୍ତୁ ଜଣେ ବିଦେଶୀ

2012 ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ, ସନ ରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ (SRH) ବହୁ ମହାନ ଭାରତୀୟ ତଥା ବିଦେଶୀ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ଘରେ ରହିଆସିଛି | ଖେଳର କିମ୍ବଦନ୍ତୀଗୁଡିକ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସିରିଜରେ SRH କୁ “ଗାଢ଼ ଘୋଡା” ର ପ୍ରତିଛବି ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଯୁବକମାନଙ୍କ ସହିତ ଭଲ ଭାବରେ ଗଢିଉଠିଛି | ଅବଶ୍ୟ, କ୍ରମାଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଚାରିଟିରେ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବା ପରେ, SRH 2021 ଏବଂ 2022 ରେ ଉଭୟ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଏବଂ ରଣନୀତି ଉପରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ଦେଖାଗଲା ଏବଂ ଦୁଇଥର ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କଲା | ଏହି ବର୍ଷ, ସେମାନଙ୍କ ଦଳ ଏକ ନୂତନ ରୂପ ଧାରଣ କରେ ଏବଂ ଜିତିବା ପଥକୁ ଫେରିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରେ | ସେମାନଙ୍କର ବୋଲିଂ ସର୍ବଦା ଲିଗ୍ ଶ୍ରେଷ୍ଠମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା | ବିଦେଶର ମିଶ୍ରଣ ଗୁଣବତ୍ତା ସହିତ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହେଉଛି ଏବଂ ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଯୋଗର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଅଧିନାୟକତା ଏବଂ ଟପ୍-ଅର୍ଡର ସ୍ଥିରତାକୁ ମଧ୍ୟ ସମାଧାନ କରାଯାଇଛି | ତଥାପି, ଦଳରେ କିଛି ଦାଗ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ SRH ଅନୁଭବ କରିବେ ଯେ ସେମାନେ ସାମାନ୍ୟ ଭଲ କରିଥାନ୍ତେ | ନିମ୍ନରେ, ଆମେ ତିନିଜଣ ପୂର୍ବତନ ‘କମଳା ଆର୍ମି’ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବୁ ଯେଉଁମାନେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଦଳରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଟ୍ ହେବେ |

# 1 ଯୁବରାଜ ସିଂ

ଭାରତର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟି -20 ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଯୁବରାଜ ସିଂ ଆଇପିଏଲରେ ସେହି ସଫଳତାକୁ କଦାପି ସୃଷ୍ଟି କରିନାହାଁନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ଆଇପିଏଲ 2014 ଏବଂ 15 ନିଲାମରେ ଯଥାକ୍ରମେ ₹ 14 ଏବଂ ₹ 16 କୋଟି ରୋଜଗାର କରିଥିଲେ | SRH ତାଙ୍କୁ 2016 ରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଆଣିଥିଲା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷ ପାଇଁ ରଖିଥିଲା, ଯାହା ଟି -20 ଲିଗରେ ଯୁବରାଜଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଥିଲା | ସେ ଦୁଇଟି ସିଜିନ ରେ  236 ଏବଂ 252 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ଫିନିସର୍ ଭାବରେ ଉଭୟ ଅଭିଯାନରେ 130 ରୁ ଅଧିକ ଚୌକା ମାରିଥିଲେ। ସେ ଅସଙ୍ଗତ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ସେତେବେଳେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ, ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର (RCB) ବିପକ୍ଷରେ 2016 ଫାଇନାଲରେ 23-ବଲ୍ 38 ସହିତ | ତାଙ୍କ କ୍ୟାମୋ ଯୋଗୁଁ SRH ସେହି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ଆଇପିଏଲ୍ ଟାଇଟଲ୍ ହୋଇ ରହିଛି | ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ସେମାନଙ୍କ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଦଳରେ ସେହି କିଛି ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଭଲ ପାଇଥାନ୍ତା | ଯଦି ସେ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଥାଆନ୍ତେ, ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲ ଏବଂ ରାହୁଲ ତ୍ରିପାଠୀ ଇନିଂସ ଖୋଲିଥାନ୍ତେ। ଆଇଡେନ୍‌ରେ ବୋଲିଂ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଆଇଡେନ୍ ମାର୍କମ୍, ଯୁବରାଜ, ହ୍ୟାରି ବ୍ରୁକ୍, ଏବଂ ହେନ୍ରିଚ୍ କ୍ଲାସେନ୍ଙ୍କ ମଧ୍ୟମ କ୍ରମ ଯେତିକି ଭୟଙ୍କର।

# 2 ରସିଦ୍ ଖାନ୍ |

“SRH କାହିଁକି ରସିଦ ଖାନଙ୍କୁ ଛାଡିଦେଲା?” ବୋଧହୁଏ ଆଇପିଏଲର ସବୁଠାରୁ ବଡ ରହସ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହୋଇ ରହିବ ଯଦି ଉଭୟ ଦଳର କେହି ବହି ଲେଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ | ଯଦିଓ ଗତ ବର୍ଷ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଲେଗ-ସ୍ପିନରଙ୍କ ନୂତନ ଦଳ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସ (ଜିଟି) ସହିତ ଆଖିଦୃଶିଆ ସିଜିନ  ନଥିଲା, ତଥାପି ସେ ଟାଇଟଲ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଏବଂ ଆଦାମ ଜାମ୍ପାଙ୍କ ଭଳି ତାଙ୍କର ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥିରତା କିମ୍ବା ଫିଟନେସକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ସହିତ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଲେଗି ଅଟନ୍ତି |2022 ମସିହାରେ SRH ସ୍ପିନ୍ ବିଭାଗରେ ବହୁତ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲା ତେଣୁ 2023 ନିଲାମରେ ଆଡିଲ୍ ରସିଦଙ୍କ ମୂଳ ମୂଲ୍ୟରେ ₹ 2 କୋର ମୂଲ୍ୟରେ ଯାଇଥିଲା | ଯଦିଓ ଇଂରାଜୀ ଅର୍ଥନତିକ ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞ, ସେ ସାମଗ୍ରିକ କୌଶଳରେ ରସିଦଙ୍କ ପରି ଭଲ ନୁହଁନ୍ତି | ଟ୍ରଟରେ 14 ଟି ଉଚ୍ଚ-ଚାପ ଖେଳରେ ତାଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ବିଷୟରେ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ରହିଥାଏ | ଏକ ଆଇକନ୍ ଏବଂ ଏକ ଟିମ୍ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ, ରସିଦ୍ ଖାନ୍ ଯଦି ସେ ଏଠାରେ ଥାଆନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଦଳକୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ତରକୁ ନେଇଥାନ୍ତେ |

# 3 KL ରାହୁଲ |

ଏକ ବିଦେଶ-ଭାରୀ ମଧ୍ୟମ ଅର୍ଡର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଫାଷ୍ଟ-ବୋଲିଂ ମିଶ୍ରଣକୁ ଯାଇ, SRH ରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣର, କ୍ୱିଣ୍ଟନ ଡି କକ, ଡେଲ ଷ୍ଟେନ ଏବଂ ଟ୍ରେଣ୍ଟ ବୋଲ୍ଟ ଭଳି ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ |ତଥାପି, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ସୁପରଷ୍ଟାର, କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଭଲ ପାଉଛନ୍ତି | 2013 ରେ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ୍ ଡେବ୍ୟୁ କରିବା ପରେ ରାହୁଲ ଦୁଇଟି ସିଜିନ  ପାଇଁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଯାଇଥିଲେ। ସେ କେବଳ ମଧ୍ୟମ କ୍ରମରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ 20 ଦଶକରେ ହାରାହାରି ଗୋଟିଏ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀ ମଧ୍ୟ ସ୍କୋର କରିନଥିଲେ |ପରବର୍ତ୍ତୀ ସିଜିନରେ ଆରସିବି ତାଙ୍କୁ ଉଠାଇ ଅର୍ଡରର ଶୀର୍ଷରେ ରଖିଥିବାରୁ ସେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ରୋମାଞ୍ଚକର ଟି -20 ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଯଦିଓ ସେ ରନ୍ରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି, SRH ରେ ରାହୁଲ ସେମାନଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରତିଭାବାନ ବଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ହେବେ |ତାଙ୍କ ପୁରୁଣା ବନ୍ଧୁ ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଖୋଲିବା ମିଶ୍ରଣ (ଯାହା ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସ ପାଇଁ ଭଲ କାମ କରିଥିଲା) ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ମଧ୍ୟମ କ୍ରମାଙ୍କ ସହିତ ସନରାଇଜର୍ସ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତା | ଅଭିଷେକ ଶର୍ମା ଏକ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିନିଯୋଗ, ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ରାହୁଲ ଏଠାରେ ରହି ବ୍ୟାଟିଂ ଆଦେଶକୁ ଏକ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଦେଇଥାନ୍ତେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.