ସର୍ବଶେଷ ଆଇସିସି ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଶୁଭମାନ୍ ଗିଲ୍ ରେକର୍ଡ ପରେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି

ବୁଧବାର ଜାରି ହୋଇଥିବା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବଶେଷ ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ODI ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଯୁବ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଶୁବମାନ ଗିଲ 20 ଟି ସ୍ଥାନ ଉପରକୁ ଉଠିଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ସିରିଜ୍ ପରେ ତାଙ୍କର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ତିନି ଇନିଂସରେ 360 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ‘ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ସିରିଜ୍’ ପୁରସ୍କାର ସହିତ ଚାଲିଥିବାର ଦେଖିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଥମ ODI ରେ ଦ୍ୱିଶତକ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ODI ରେ ଏକ ଟନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ହାରାହାରି 113.40 ରେ 6 ଟି ଇନିଂସରେ 567 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ଗିଲ୍ ODI ରେ ଏକ ଚମତ୍କାର 2023 ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି | ତାଙ୍କର ଚଳିତ ବର୍ଷ ତିନୋଟି ODI ଟନ୍ ଏବଂ ପଚାଶଟି ରହିଛି, ଯାହାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୋର 208. ସେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ 2,000 ରନ୍ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି। ଓପନର ଭାବରେ ସେ ପାଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୁଯୋଗର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପଯୋଗ କରି ଗିଲ୍ ତାଙ୍କର ସ୍ଥିରତା ସହିତ ଜାରି ରଖିଥିଲେ | ସେ ମାତ୍ର 78 ବଲରେ 112 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ନକ୍ 13 ଟି ଚାରିଟି ଏବଂ ପାଞ୍ଚଟି ଛକା ଥିଲା | ତାଙ୍କ ଇନିଂସ 143.58 ହାରରେ ଆସିଥିଲା।

ବର୍ତ୍ତମାନ 37 ଟି ମ୍ୟାଚରେ, 49 ଇନିଂସରେ, ଗିଲ ହାରାହାରି 47.62 ରେ 2,048 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ତାଙ୍କର ପାଞ୍ଚ ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ ନଅ ପଚାଶତମ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍କୋର 208 ରହିଛି। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଗିଲ୍ ହାରାହାରି 32.00 ରେ 25 ଇନିଂସରେ 13 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 736 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। 110 ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୋର ସହିତ ତାଙ୍କର ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ ଚାରି ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀ ଅଛି | 21 ଟି ODI ରେ ଗିଲ 1,254 ରନ୍ ଏବଂ ହାରାହାରି 73.76 ରେ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ଇନିଂସ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ସେ 208 ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୋର ସହିତ ଫର୍ମାଟରେ ଚାରି ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାରତ ପାଇଁ ତିନୋଟି ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ଖେଳିଛନ୍ତି, ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚରେ ହାରାହାରି 19.33 ରେ 58 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି 46 ଟି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ 23 ବର୍ଷୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ତାଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଆଉ ଏକ ରେକର୍ଡ ଯୋଡି ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ODI ସିରିଜରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସହ ଭାରତୀୟ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଗିଲ୍ ହାରାହାରି 180 ରେ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ 360 ରନ୍ ସହ କିୱିସ୍ ବିପକ୍ଷରେ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ODI ସିରିଜ୍ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହି ସିରିଜରେ ତାଙ୍କର ଦୁଇଟି ଶତାବ୍ଦୀ ରହିଛି, 208 ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୋର। ଏହାପୂର୍ବରୁ ବିରାଟ କୋହଲି ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଏକ ODI କ୍ରମରେ | ନିକଟରେ ସେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ODI ସିରିଜରେ 283 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଦୁଇ ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ 166 ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.