IND vs NZ ODI ରେ 1000 ରନ୍ ପୂରଣ କରି ଶୁଭମାନ ଗିଲ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ରେକର୍ଡ

ହାଇଦ୍ରାବାଦର ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଚାଲିଥିବା ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ODI ରେ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ନିଜର ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ ଶତକ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି। ରବିବାର (ଜାନୁୟାରୀ 15) ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ତିନି ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ମାର୍କ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟରରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବ୍ୟାକ୍ ଟୁ ବ୍ୟାକ୍ ଟନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ନକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଗିଲ୍ 1,000 ୦, ୦୦୦ ODI ରନ୍ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର 19 ଇନିଂସରେ ଏହି ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହାସଲ କରି ସେ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାରେ ଦ୍ରୁତତମ ଭାରତୀୟ ଅଟନ୍ତି | ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଗିଲ ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ଶିଖର ଧାୱନଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ। ଏହି ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଉଭୟ ସିନିୟର କ୍ରିକେଟର 24 ଇନିଂସ ନେଇଥିଲେ।

19- ଶୁବମାନ ଗିଲ୍ |

24- ବିରାଟ କୋହଲି |

24- ଶିଖର ଧାୱନ |

ଇମାମ ଉଲ-ହକଙ୍କ ସହ 1,000 ୦, ୦୦୦ ଦିନିକିଆରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଗିଲ ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟର ମିଳିତ ଦ୍ରୁତତମ ଅଟେ। କେବଳ ପାକିସ୍ତାନୀ ଓପନର୍ ଫଖର ଜମାନ (18) ଏସୀୟ ଯୋଡି ଅପେକ୍ଷା 1000 ODI ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି।

1000 ODI ଦ୍ରୁତତମ (ଇନିଂସ ଦୃଷ୍ଟିରୁ)

18 – ଫଖର ଜମାନ |

19 – ଇମାମ ଉଲ୍ ହକ୍ |

19 – ଶୁବମାନ ଗିଲ୍ |

ଭାରତ ପାଇଁ 3 ଟି ODI ଟନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ଗିଲ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦ୍ରୁତତମ ହୋଇଥିଲେ | 19 ଟି ଇନିଂସରେ ଗିଲଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଅପେକ୍ଷା କେବଳ ଶିଖର ଧାୱନ (17) ମାଇଲଖୁଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଭାରତ ପାଇଁ ତିନୋଟି ଦ୍ରୁତତମ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦ୍ରୁତତମ ଥିବାବେଳେ ବିରାଟ କୋହଲି ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଲିକାରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା 3 ODI 100s ସ୍କୋର କରିବାକୁ ନିଆଯାଇଥିବା ସର୍ବନିମ୍ନ ଇନିଂସ |

17 – ଶିଖର ଧାୱନ |

19 – ଶୁବମାନ ଗିଲ୍ |

24 – କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ |

32 – ବିରାଟ କୋହଲି |

ମ୍ୟାଚ୍ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଭାରତ ଟସ୍ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ବାଛିଥିଲା। ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ଇଶାନ କିଶାନ ଏକକ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍କୋର ପାଇଁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତଙ୍କ ଦ୍ରୁତ ଫାୟାର କ୍ୟାମୋ ତାଙ୍କୁ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଗିଲରେ କ୍ରିଜରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ 31 ସ୍କୋର କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.