ପିଲାଦିନୁ ତାଙ୍କୁ ଦେଖି ଦେଖି ବଢିଛି ! ଜୋ ରୁଟ୍ କହିଲେ ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ଦେଖି ସେ କ୍ରିକେଟ ଶିଖିଚାନ୍ତି

କିମ୍ବଦନ୍ତୀ କ୍ରିକେଟର ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ଏକ ଚମତ୍କାର କ୍ୟାରିୟର କରିଛନ୍ତି। ମୁମ୍ବାଇକର 24 ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ସେବା କରି ଅନେକ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଅନେକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଥିଲା | ଉଭୟ ଦିନିକିଆ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ (ଓଡିଆ) ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର୍ ଭାବରେ ତେନ୍ଦୁଲକର ନିଜ କ୍ୟାରିଅର୍ ଶେଷ କରିଥିଲେ। ସେ ODI ରେ 18,463 ରନ୍ ଏବଂ ଲମ୍ବା ଫର୍ମାଟରେ 15,921 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ | 100 ଟି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶତାବ୍ଦୀକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାରେ ‘ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟର’ ମଧ୍ୟ ଏକମାତ୍ର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ |ତାଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରମୁଖ ରେକର୍ଡ ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି ଯେହେତୁ ସେମାନେ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ଅବାସ୍ତବ ସଂଖ୍ୟାର ନିକଟତର ହୋଇପାରିବେ | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ଭେଟେରାନ୍ ଇଂଲଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଜୋ ରୁଟ୍, ଯିଏକି ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୁଅନ୍ତି ଯାହା ଭାରତୀୟ ମାଷ୍ଟ୍ରୋ ଟେଷ୍ଟକୁ 15,921 ରନ୍ ଅତିକ୍ରମ କରିପାରିବ |

ରୁଟ୍ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ୍ ରନ୍ରେ ପହଞ୍ଚିବା ଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଥିବାବେଳେ ପୂର୍ବତନ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଧିନାୟକ 49 ବର୍ଷିୟାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତେନ୍ଦୁଲକର ଯାହା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ତାହା ସର୍ବଦା ଚମତ୍କାର ରହିବ, କେହି କେହି ତାଙ୍କ ରେକର୍ଡକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି କି ନାହିଁ।“ମୋର କହିବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ଚମତ୍କାର ଖେଳାଳି ଖେଳୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସଚିନ୍ କ’ଣ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଦେଖନ୍ତୁ, ଏହା କେବଳ ଚମତ୍କାର, ପ୍ରକୃତରେ ଦୀର୍ଘାୟୁତା, ଏତେ କମ୍ ବୟସରେ ଏତେ ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ଖେଳାଳୀ ହେବାର କ୍ଷମତା, ଏବଂ ପରେ ହେବା | ଖେଳର ବିକାଶ ତଥା ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଦୁବାଇର ରାଜଧାନୀ ଏବଂ ଆବୁଧାବି ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ILT20 ମୁକାବିଲା ପୂର୍ବରୁ ରୁଟ୍ ଜିଙ୍କୁ କହିଥିଲେ।

ରୁଟ୍ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ତେନ୍ଦୁଲକର 20 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାପର ଭାର ବହନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଉଭୟ ଭାରତୀୟ ତଥା ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ବହୁତ ଅବଦାନ ରଖିଛନ୍ତି। ୟର୍କସାୟାର କ୍ରିକେଟର ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ପିଲାବେଳେ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।“ଏମିତି କିଛି ସମୟ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ସେ କାନ୍ଧରେ ଚାପର ଭାର ବହନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଏହାକୁ 20 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି କରିଥିଲେ। ମୁଁ ଜନ୍ମ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ମୋର ଡେବ୍ୟୁରେ ଖେଳିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ, ଏବଂ ଏହା କେବଳ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ସେ ଏତେ ଦିନ ଧରି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ କିପରି ଏବଂ କ’ଣ ଥିଲେ | ଖେଳରେ ବାସ୍ତବରେ ମହାନ, କେହି ଜଣେ ଯାହାକୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ମୁଁ ପିଲାବେଳେ ପ୍ରଶଂସା କରୁଥିଲି, ଏହା କେତେ ସହଜ ଦେଖାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ସେ କେବଳ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ନୁହେଁ ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅବଦାନ ରଖିଛନ୍ତି | ତେଣୁ ହଁ, ବଢୁଥିବା ପିଲାବେଳେ ମୋ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ଷ୍ଟାଣ୍ଡଆଉଟ୍ ବୋଲି ରୁଟ୍ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.