ଇନ୍ଦୋରରେ ତୃତୀୟ ODI ସମୟରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି 3 ଟି ରେକର୍ଡ

ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ତୃତୀୟ ODI ରେ ଭାରତର 90 ରନ୍ ବିଜୟ ସମୟରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ତାଙ୍କ ଖେଳର ଶୀର୍ଷରେ ଥିଲେ। ଜାନୁଆରୀ 24, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଇନ୍ଦୋରର ହୋଲକର କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯାଇଥିଲା |ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ କୁହାଯିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଯୁବ ଶୁବମାନ ଗିଲଙ୍କ ସହ ଓପନିଂ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ 212 ରନ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ଭାଗିଦାରୀ କରିଥିଲେ। ଦୁଇ ଡାହାଣହାତୀ ପ୍ରଥମ 26 ଓଭରରେ କିୱି ବୋଲରମାନଙ୍କୁ କ୍ଲିନର୍ସଙ୍କ ନିକଟକୁ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦଳକୁ ଏକ ଭୟଙ୍କର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ପୂର୍ବ ଖେଳଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ ରୋହିତ ପାୱାର୍ ପ୍ଲେ ଓଭରରେ ଉତ୍କର୍ଷ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ନିଜ ୱିକେଟ୍ ଫିଙ୍ଗିବାରେ ଦୋଷୀ ଥିଲେ। 35 ବର୍ଷିୟା ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକୁ ଶୋଇବାକୁ ଦେଇଥିଲେ ଯେହେତୁ ସେ 1000 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ODI ଟନ୍ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କର ଇନିଂସ ନଅଟି ସୀମା ଏବଂ 6 ଟି ସର୍ବାଧିକ ରହିଥିଲା। ମାତ୍ର 83 ବଲରେ ନିଜ ଶତାବ୍ଦୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ, ମାଇକେଲ ବ୍ରେସୱେଲଙ୍କୁ ଲାଇନ ଉପରେ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ବଲରୁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା।

ପରେ ଇନିଂସରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଆୟୋଜକମାନଙ୍କୁ 385-9 ରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲା। ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ରୋହିତ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ବଡ଼ ବାହାଘର କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ବୋଲିଂ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଠିକ୍ ସମୟ ଥିଲା, ଯାହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ଶେଷରେ 295 ପାଇଁ ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିବା ପରେ 90 ରନ୍ରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥିଲା | ତୃତୀୟ ଓଡିଆରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏକାଧିକ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି। ଇନ୍ଦୋରରେ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ତିନୋଟି ରେକର୍ଡର ଏକ ସଂକଳନ ଏଠାରେ ଅଛି |

# 1 ରୋହିତ ଶର୍ମା ବର୍ତ୍ତମାନ ସର୍ବାଧିକ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ

ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ (MI) ସହିତ ପାଞ୍ଚଟି ଆଇପିଏଲ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତି ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଜଣେ ମହାନ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ସର୍ବଦା ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି। 2022 ମସିହାରେ ଆଧୁନିକ ଯୁଗର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ହେବା ପରଠାରୁ ସେ ସେହି ସଫଳତାକୁ ODI ରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁବାଦ କରିଛନ୍ତି, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଉପରେ 3-0- ବିଜୟ ଆଉ ଏକ ସଫଳତା। କିୱିସ୍ ଉପରେ 3-0 ସିରିଜ୍ ବିଜୟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ରୋହିତଙ୍କ ଅଷ୍ଟମ ସଫଳ ହ୍ୱାଇଟ ୱାଶ୍ ଥିଲା | ଏହି କାରଣରୁ ସେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ରେକର୍ଡକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିସାରିଛନ୍ତି, ଯିଏ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସମୟରେ ସାତୋଟି  ହ୍ୱାଇଟ ୱାସ୍ କରିଥିଲେ (ସର୍ବନିମ୍ନ ତିନିଟି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜ୍)।

# 2 ରୋହିତ ଶର୍ମା ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଳିତ-ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ODI ସହ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି

ମଙ୍ଗଳବାର ତୃତୀୟ ODI ପୂର୍ବରୁ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଶେଷ ODI ଶତାବ୍ଦୀ (ତାଙ୍କର 29 ତମ) ଜାନୁଆରୀ 19, 2020 ରେ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଆସିଥିଲା। ତିନି ବର୍ଷର ଦୀର୍ଘ ଅପେକ୍ଷା ପରେ ସେ ଇନ୍ଦୋରରେ ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶେଷରେ ତାଙ୍କର 30 ତମ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର 30 ତମ ODI ଟନ୍ ସହିତ ରୋହିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ରିକି ପଣ୍ଟିଙ୍ଗଙ୍କ ସହ ମିଳିତ-ତୃତୀୟ-ସର୍ବାଧିକ ଦିନିକିଆ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶତାବ୍ଦୀରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯିଏକି ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର୍ ସମୟରେ 30 ଟି ODI ଟନ୍ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି | କେବଳ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର (49) ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲି (46) 50 ରୁ ଅଧିକ କ୍ରିକେଟରେ ରୋହିତଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

# 3 ରୋହିତ ଶର୍ମା ବର୍ତ୍ତମାନ ODI ଇତିହାସରେ ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ 6 ଟି ଛକା ସହ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରୋହିତ ଶର୍ମା ପହଞ୍ଚିଥିବା ଆଉ ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ଦିନିକିଆ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ। ଇନ୍ଦୋରରେ ମୃତ ରବର ପୂର୍ବରୁ 35 ବର୍ଷୀୟାଙ୍କର 267 ODI ଛକା ଥିଲା | ଅବଶ୍ୟ, ତାଙ୍କର 101 ରନ୍ ନକ୍ ସମୟରେ ସେ 6 ଟି ସର୍ବାଧିକ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିଲେ ଯାହା ଗୋଟିଏ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ତାଙ୍କର ଛକା ମାରି 273 କୁ ନେଇଥିଲା। ରୋହିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସାନଥ ଜୟସୁରିଆଙ୍କ ରେକର୍ଡକୁ 270 ଟି ODI ଛକା ମାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ODI ଇତିହାସରେ ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ODI ରେ ରୋହିତଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କେବଳ ସହିଦ ଆଫ୍ରିଦି (351) ଏବଂ କ୍ରିସ ଗେଲ (331) ଅଧିକ ଛକା ମାରିଛନ୍ତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.