T-20 କ୍ୟାପିଟେନସି ହାର୍ଦିକ ହାତ ଛଡା କରିବାର ଶୁଣାଯାଉଥିବା ବେଳେ ରୋହିତ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି ଏକା ସାଙ୍ଗରେ 3 ଟି ରେକର୍ଡ

ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ 101 ରନ୍‌ର ଚମତ୍କାର ନକ୍ ସହ ODI କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ଶତାବ୍ଦୀର ମରୁଡ଼ିକୁ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ। ହୋଲକର କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଇନିଂସ ଖୋଲି ଶର୍ମା ଶୁଭମାନ ଗିଲଙ୍କ ସହ 212 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଗତ 1100 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଦିନିକିଆ ଇନିଂସରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା 100 ରନ୍ ମାର୍କ ଛୁଇଁ ନଥିଲେ। ଜାନୁଆରୀ 2020 ରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ODI ଟନ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଆସିଥିଲା। କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆସୁଥିବାରୁ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଶତାବ୍ଦୀ ସହିତ ହିଟମ୍ୟାନ୍ ତାଙ୍କ ସନ୍ଦେହକୁ ଚୁପ୍ କରିଦେଇଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ଇନିଂସରେ ନଅ ଚାରି ଓ 6 ଟି ଛକା ରହିଥିଲା। ରୋହିତ ଶର୍ମା 118 ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଇନ୍ଦୋରରେ କିୱି ବୋଲରଙ୍କୁ ହାତୁଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାର ଶତାବ୍ଦୀରେ ଶର୍ମା ଏକାଧିକ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ।

ଆଜି ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ତିନୋଟି ରେକର୍ଡର ତାଲିକା ଏଠାରେ ଅଛି |

# 1 ରୋହିତ ଶର୍ମା ତାଙ୍କର ଦ୍ରୁତତମ ODI ଶତାବ୍ଦୀର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି

ରୋହିତ ଶର୍ମା ଆଜି 83 ଟି ବିତରଣରୁ ନିଜର 30 ତମ ODI ଟନ୍ ପୂରଣ କରିଥିବାରୁ ବହୁତ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଥିଲେ | ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ 41 ଟି ବଲରୁ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରି ଚାରି ଚୌକା ଓ ଚାରି ଛକା ମାରିଥିଲେ। ସେ ଟନ୍ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଆଉ 42 ଟି ବଲ୍ ନେଇଥିଲେ |ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଆଜି ଶର୍ମାଙ୍କଠାରୁ ଏକ ବଡ଼ ସ୍କୋର ଆଶା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ତାଙ୍କ ଶତକ ପୂରଣ କରିବା ପରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପାଭିଲିୟନକୁ ଚାଲିଗଲେ। ମାଇକେଲ ବ୍ରେସୱେଲ 27 ଓଭରର ପ୍ରଥମ ବଲରେ 101 ରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଶର୍ମା ଆଜି ତାଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଆନନ୍ଦିତ ହେବେ କାରଣ ଏହା ଭାରତୀୟ ମାଟିରେ ଦ୍ରୁତତମ ODI ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲା | 2018 ରେ ସେ ବାରସାପରା କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷରେ 84-ବଲ୍ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

# 2 ରୋହିତ ଶର୍ମା ଶୁବମାନ ଗିଲଙ୍କ ସହ ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ

ଶର୍ମା ଏବଂ ଶୁବମାନ ଗିଲ ହୋଲକର କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ବ୍ୟାଟିଂ ଅନୁକୂଳ ଟ୍ରାକର ବହୁତ ଲାଭ ଉଠାଇ ମାତ୍ର 26.1 ଓଭରରେ 212 ରନ୍ ଯୋଡିଥିଲେ। ODI ରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ଓପନିଂ ଭାଗିଦାରୀ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ନୂତନ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ଥିଲା  | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଗିଲ ମଧ୍ୟ ଏକ ଭାରତୀୟ ଓପନିଂ ଯୋଡିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସର୍ବୋତ୍ତମ ରନ୍ ହାର ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ ଯାହା ଏକ ODI ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ସର୍ବନିମ୍ନ 25 ଓଭର ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ ସହଭାଗୀତା ସମୟରେ ରନ୍ ହାର 8.10 ଥିଲା | ସେମାନେ 2002 ରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷରେ 7.35 ରନ୍ ହାରରେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏବଂ ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ। ରାଜକୋଟରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷରେ 2002 ସିରିଜର ତୃତୀୟ ODI ରେ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏବଂ ସେହୱାଗ 26.4 ଓଭରରୁ 196 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ।

# 3 ରୋହିତ ଶର୍ମା ସନାଥ ଜୟସୁରିଆଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି

ଶର୍ମା ପୂର୍ବତନ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଅଲରାଉଣ୍ଡର ସନାଥ ଜୟସୁରିୟାଙ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ODI କ୍ରିକେଟରେ ସର୍ବାଧିକ 6 ଟି ଛକା ସହ ଖେଳାଳି ତାଲିକାରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି। ଶର୍ମା 101 ରନର ଇନିଂସରେ 6 ଟି ଛକା ମାରି ମୋଟ 273 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଶର୍ମା ଆଜି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଚତୁର୍ଥ ଷଷ୍ଠ ଛକା ସହ ଜୟସୁରିୟାଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି। ସର୍ବକାଳୀନ ତାଲିକାରେ କେବଳ ଅଧିନାୟକ ସହିଦ ଆଫ୍ରିଦି ଏବଂ କ୍ରିସ ଗେଲଙ୍କ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ ODI କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେବା ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ପାରିବେ କି ନାହିଁ ତାହା ଦେଖିବା ମଜାଦାର ହେବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.