ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟରେ ଭାରତ ପରି ହେବ ବିଭାଜିତ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ! ରୋହିତଙ୍କ ପରି ବାବରଙ୍କୁ ଛାଡିବାକୁ ହେବ ଅଧା ଦାୟିତ୍ୱ

ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଖରାପ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ପ୍ରଥମେ ସେମାନେ 2022 ଏସିଆ କପ୍ ଫାଇନାଲରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ହରାଇଲେ ଏବଂ ସେହି ବର୍ଷ ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଟାଇଟଲ ହରାଇବାକୁ ଲାଗିଲେ |ହ୍ୱାଇଟ ବଲ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ବ୍ୟତୀତ ବାବର ଆଜାମ ପାକିସ୍ତାନର ଅଧିନାୟକ, ଟେଷ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁନାହାଁନ୍ତି, କାରଣ ସେମାନେ ଗତ ମାସରେ ଏକ ଘରୋଇ ସିରିଜରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ହ୍ୱାଇଟ ୱାଶର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ଲେଗରେ ଘରୋଇ ମାଟିରେ ଏହା ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଥମ 0-3 ହାର ଥିଲା। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଆୟୋଜକମାନେ ପ୍ରାୟ ପରାଜୟର ପଥରେ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଏହାକୁ ଡ୍ରରେ ଶେଷ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।

ସେମାନଙ୍କର ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ବାବର ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ପାଇଁ ଅନେକ ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭେଟେରାନ କ୍ରିକେଟର ମିସବାହ-ଉଲ-ହକ ବର୍ତ୍ତମାନର ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଜିଓ ନ୍ୟୁଜ୍ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ପାକିସ୍ତାନର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ଥିବା ମିସବା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାବରଙ୍କୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି।“ଏହା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି, ବାବର ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି, ଯାହା ଭଲ ନୁହେଁ। ମିସବା ଜିଓ ନ୍ୟୁଜକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାବରଙ୍କ ଠାରୁ ଏକ ପ୍ରକାର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଏବଂ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଉଛି।“ଯଦି କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଏ, ତେବେ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ବସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଉଚିତ୍। ଖେଳାଳି, ଚୟନ କମିଟି ଏବଂ ବୋର୍ଡ ବସି ଆରାମରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଉଚିତ୍ | ସେମାନେ ପରିସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଯଦି ସେମାନେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବା ଉଚିତ, ତେବେ ସେମାନେ ତାହା କରିବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଆପଣ ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାରଣରୁ କାହା ଉପରେ ଚାପ ପକାନ୍ତି, ତେବେ ସମଗ୍ର ଦଳ ବିଚଳିତ ହେବ | ଏହା ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଛୋଟ ଫର୍ମାଟରେ ଏବଂ ବିଭାଜିତ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ ବିଷୟରେ ମିସବା କହିଛନ୍ତି: “ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଧଳା ବଲ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଏକ ପାୱାରହାଉସ୍ ଅଟେ। ହ୍ୱାଇଟ -ବଲ କ୍ରିକେଟରେ ପାକିସ୍ତାନର ବୋଲର ଏବଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନେ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି। ”“ଅଲଗା ଅଧିନାୟକ ନିଯୁକ୍ତ କରିବା ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ଜନ୍ମ ଦେଉଥିବାରୁ ସବୁକିଛି ହଲାଇଥାଏ | ଏହା ଏକ ରାଜନତିକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ନିକଟରେ ODI ରେ ବାବର କେନ୍ ୱିଲିୟମସନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଦୁଇଟି ବ୍ୟାକ୍ ଟୁ ବ୍ୟାକ୍ ପଚାଶ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଜିତିବା କାରଣରୁ ଆସିଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.