India vs Australia ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ରେ ଭାରତକୁ ଜିତାଇ ପାରିବେ କେବଳ ଏହି 3 ମହାନ ଖେଳାଳି ଜଣେ ବ୍ୟାଟର ଦୁଇ ସ୍ପିନର

ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି ଫେବୃଆରୀ 9 ରେ ଭାରତରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଘରୋଇ ଦଳ ପାଇଁ ଆଗାମୀ ସିରିଜ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ 2021-23 ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଯୋଗ୍ୟତା ସମ୍ଭାବନାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ | 2021-23 WTC ଚକ୍ର ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଜୁନ୍ ମାସରେ ଲଣ୍ଡନର ଓଭାଲରେ ଫାଇନାଲ୍ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି | 75.56 PCT ସହିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟେବୁଲର ଶୀର୍ଷରେ ଥିବାବେଳେ ଭାରତ 58.93 PCT ସହିତ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ବସିଛି | ଆୟୁଷମାନେ ଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିସାରିଛନ୍ତି | ପ୍ୟାଟ୍ କମିନ୍ସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ପରାସ୍ତ କିମ୍ବା ଡ୍ର ’କଲେ ଭାରତ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ। ଏହି ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ 18 ଜଣିଆ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରିଥିବାବେଳେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ଦଳକୁ ନାମିତ କରିଛି। ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ 3 ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ, ଯେଉଁମାନେ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜେତା ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇପାରନ୍ତି |

ବିରାଟ କୋହଲି

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଧଳା ବଲ ଫର୍ମାଟରେ ହଟ ଫର୍ମରେ ଅଛନ୍ତି। 34 ବର୍ଷୀୟା ଗତ ପାଞ୍ଚ ଇନିଂସରେ ତିନି ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ରେଡ-ବଲ କ୍ରିକେଟରେ ସଫଳ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ତେବେ ବଡ଼ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ କୋହଲିଙ୍କ ଦକ୍ଷତାକୁ କେହି ଏଡ଼ାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ବିରାଟ କୋହଲି 104 ମ୍ୟାଚ୍ ରେ 8119 ଟେଷ୍ଟ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆୟୁସ୍ ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରିୟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ, କାରଣ 34 ବର୍ଷୀୟା କେବଳ 20 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 1682 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ କୋହଲି ସାତ ଶହ ଶତକ ମାରିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଅନ୍ୟ ଟେଷ୍ଟ ଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ।

ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍ |

ଡାହାଣହାତୀ ଅଫ୍ ସ୍ପିନର ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଗ୍ରଣୀ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ବେଳେ 88 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 449 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। କତୁହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି, 449 ୱିକେଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ 312 ଟି ଭାରତୀୟ ସ୍ଥିତିକୁ ଆସିଛି। ସେହିପରି କୋହଲିଙ୍କ ପରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କ ପ୍ରିୟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ। 36 ବର୍ଷୀୟ ଖେଳାଳି 18 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ବ୍ୟାଗି ଗ୍ରୀନ୍ ବିପକ୍ଷରେ 89 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଅନ୍ୟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ସର୍ବାଧିକ | 2022 ରେ ଟି -20 କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଅଶ୍ୱିନ୍ ବଲ୍ରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ରେଡ୍-ବଲ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ 6 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 20 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଅଶ୍ୱିନ୍ଙ୍କ ଚାରିଆଡ଼େ ଦକ୍ଷତା ଦ୍ୱିତୀୟରେ ନାହିଁ | ଡିସେମ୍ବରରେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟରଙ୍କ ସହ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥିବା ନକ୍ ଖେଳିଥିବାରୁ ଡାହାଣହାତୀ ଅଫ୍ ସ୍ପିନର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସୀ ଅଟନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ଅଶ୍ୱିନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ସହିତ ହାରାହାରି 30 ୦, ଯାହାକି କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ଥିଲା।

ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରା |

ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଫର୍ମାଟରେ କିପରି ଉତ୍କର୍ଷ ହେବ ତାହାର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ପୂଜାରା | ରେଡ-ବଲ୍ ବ୍ୟାଟିଂର ମାଷ୍ଟ୍ରୋ, ପୂଜାରା ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଥର ନିଜର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି, ପୁଜାରା ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ଦ୍ରୁତତମ ଶତକକୁ ଧ୍ୱଂସ କରି ଶତାବ୍ଦୀର ମରୁଡ଼ିକୁ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ନିକଟରେ ଭାରତରେ 12,000 ଘରୋଇ ରନ୍ ସମାପ୍ତ କରିବାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ହୋଇଥିଲେ। ତେଣୁ, ପୂଜାରା ଘର ମାଟିରେ କୌଣସି ପରିଚୟ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ନାହିଁ | ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବାଂଲାଦେଶ ସିରିଜରେ ପୂଜାରା ଅଗ୍ରଣୀ ରନ୍ ସ୍କୋରର ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ହାରାହାରି 74 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। 34 ବର୍ଷୀୟା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ 1893 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା କୌଣସି  ଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ଏବଂ ବ୍ୟାଗି ଗ୍ରୀନ୍ ବିପକ୍ଷରେ ହାରାହାରି 54.08 ରନ୍ କରିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.