IND vs NZ 3rd ODI ରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବେନି ମହମ୍ମଦ ଶାମି ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ! କାହିଁକି ଅଧିନାୟକ ନେଉଛନ୍ତି ଏତେ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି ?

ସିରିଜ୍ ପକେଟରେ ଥିବାରୁ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଭାରତ ବନାମ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଦୁଇ ପେସର୍ – ମହମ୍ମଦ ଶାମି ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ – ବୋଲରଙ୍କ ଚୟନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରୋହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓଡିଆରେ କେବଳ 12 ଓଭର ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ। ପରେ ରୋହିତ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ IND ବନାମ AUS ଟେଷ୍ଟ ଆସିବା ସହିତ ସେ ଦୁଇଟି ପେସରକୁ ସତେଜ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ତେଣୁ ଇନ୍ଦୋରର ଡେଡ-ରବର 3rd ଦିନିକିଆରେ ଉମ୍ରାନ ମଲିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯିବ।“ଗତ ପାଞ୍ଚଟି ମ୍ୟାଚରେ ବୋଲରମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିଛନ୍ତି । ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଯାହା ମାଗିଛୁ, ସେମାନେ ପାଦ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ବିତରଣ କରିଛନ୍ତି |

ଆପଣ ସାଧାରଣତ ଭାରତରେ ଏହି ପ୍ରକାରର ସିମ୍ ଗତି ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ, ଆପଣ ସାଧାରଣତ ଏହାକୁ ଭାରତ ବାହାରେ ଦେଖନ୍ତି | ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କର କିଛି ଗମ୍ଭୀର କୌଶଳ ଅଛି, ସେମାନେ ପ୍ରକୃତରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବା ଦେଖିବା ବହୁତ ଭଲ ଅଟେ | ଲମ୍ବା ମନ୍ତ୍ର ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ଶାମି ଏବଂ ସିରାଜ ରାଗିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ ଦେଲି ଯେ ଏକ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି | ତେଣୁ ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ରୋହିତ ଶର୍ମା ମ୍ୟାଚ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉପସ୍ଥାପନାରେ କହିଛନ୍ତି।ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଦଳ ପେସର୍ ଆହତ ହୋଇଥିବାରୁ ଭାରତର ପେସ୍ ବୋଲିଂ ବିଭାଗ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଦେଇଛି। ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଦୀପକ ଚହର, ଟି ନଟରାଜନ୍ ଏବଂ ପ୍ରସାଦ କୃଷ୍ଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟରେ ଶାମି ଏବଂ ସିରାଜ ଭାରତର ଗତି ଆକ୍ରମଣର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ। ତେବେ ମହମ୍ମଦ ଶାମି ବେଞ୍ଚରେ ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଆଗ୍ରହୀ ନୁହଁନ୍ତି। ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପରେ କାନ୍ଧରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିବାରୁ ଶାମି କେବଳ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଫେରିଥିଲେ।

ଓଡିଆ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ସ୍ୱଳ୍ପ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଫିଟନେସ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀ ଆଇପିଏଲ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ସହିତ ମିଶି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ବିସିସିଆଇ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଶାମି ଦଳର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ। ନିୟମିତ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ଅପେକ୍ଷା ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ ଫିଟନେସ୍ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଭଲ ଉପାୟ ନାହିଁ ବୋଲି ଶାମି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି |“ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଅଭ୍ୟାସ ଅପେକ୍ଷା ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରେ। ଏକ ବଡ ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଖେଳ ଖେଳିବା ଭଲ | ଲୋଡ୍ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି ଏବଂ ଏହା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି | ନିୟମିତ ଭାବେ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ଅପେକ୍ଷା ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ ଫିଟନେସ୍ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଭଲ ଉପାୟ ନାହିଁ ବୋଲି ମହମ୍ମଦ ଶାମି କହିଛନ୍ତି।

NZ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ଅଦ୍ୟତନ ହୋଇଥିବା ଏକଦିବସୀୟ ଦଳ: ରୋହିତ ଶର୍ମା (କ୍ୟାପଟେନ), ଶୁଭମାନ ଗିଲ, ଇଶାନ କିଶନ (ଡବ୍ଲୁ), ବିରାଟ କୋହଲି, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ, କେ.ଏସ୍ ଭାରତ (ଡବ୍ଲୁ), ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା (ଉପ-ଅଧିନାୟକ), ରଜତ ପାଟିଦାର, ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର, ଶାହାବାଜ ଅହମ୍ମଦ , ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁର, ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ, ମୋହଦ୍ ଶାମି, ମୋହଦ୍ ସିରାଜ, ଉମରନ୍ ମଲିକ୍ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.