IND vs SL 1st ODI ରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା କାହିଁକି ଦାସୁନ୍ ଶାନାକାଙ୍କ ଉପରୁ କାହିଁକି ହଟାଇନେଲେ ‘MANKADED’ ଅଭିଯୋଗ

ମୋହମ୍ମଦ ଶାମି ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଅଧିନାୟକ ଦାସୁନ୍ ଶାନାକା 98 ରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ପରେ ଅଣ-ଷ୍ଟ୍ରାଇକରଙ୍କ ଶେଷରେ ଡେଲିଭରି ନକରି ଜାମିନ ଖସାଇବା ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା କ୍ରୀଡ଼ାର ଏକ ଭଲ ଉଦାହରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଘଟଣାର କିଛି ସମୟ ପରେ ରୋହିତ ଶାମିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ଆବେଦନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ରୋହିତ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ କହୁଛି ଲୁକ୍, ମୋର କୌଣସି ଧାରଣା ନଥିଲା ଯେ ଶାମି ଏହା କରିବେ। “ଆମେ ତାଙ୍କୁ ସେହି ଉପାୟ ପରିବର୍ତ୍ତେ ବାହାରକୁ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଢଙ୍ଗରେ ତାଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲୁ। ମୁଁ ଭାବୁଛି ଯେ ସେ ଯେଉଁ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ ସେ ସେପରି (ମାନକଡ) ବାହାରକୁ ନଯିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ। ତେଣୁ ହଁ, ମୁଁ ଶାମିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲି ଏବଂ ଆମେ ଆବେଦନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଥିଲୁ , ଶର୍ମା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି।

ଶାନାକା 98 ରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିଲେ ମାତ୍ର ତିନିଟି ବଲ ବାକି ରହିଲା ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ କିଛି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲା। ତେବେ ଶାମି ଦେଖିଲେ ଯେ ଦାସୁନ୍ ଅଣ-ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ଶେଷରେ ବହୁତ ବ୍ୟାକଅପ୍ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ 98 ରେ ଆଉଟ୍ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ତଥାପି ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ଏହି ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଅମ୍ପାୟାରମାନେ ବଲ୍କୁ ମୃତ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ପରେ ଶାନାକା ଷ୍ଟ୍ରାଇକକୁ ଫେରି ମ୍ୟାଚ୍ର ଶେଷ ଦୁଇଟି ବଲରେ ଏକ ସୀମା ଏବଂ 6 ଟି ଶତକ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ଯଦିଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମ୍ୟାଚକୁ 67 ରନରେ ହରାଇଥିଲା, ତଥାପି ଶାନାକା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଏକ ଭଲ ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ |

ବିରାଟ କୋହଲି ତାଙ୍କର 45 ତମ ODI ଶତକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ପଚାଶ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତକୁ 373/7 ରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏହାର ଉତ୍ତରରେ 306/8 କରିଥିଲା, ଓପନର୍ ପୃଥମ୍ ପରେ ଶାନାକାଙ୍କ 88-ବଲ୍ 102 ବିଳମ୍ବରେ ଆସିଥିଲା। ନିସଙ୍କା 80 ବଲରୁ 72 ରନ୍ କରିଥିଲେ। ଭାରତ ପାଇଁ ଯୁବ ଲୁହର ପେସର୍ ଉମ୍ରାନ୍ ମଲିକ୍ 3/57 ର ଆକଳନ କରିଥିବାବେଳେ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ଏକ ଚମତ୍କାର 2/30 ସ୍କଲ୍ କରିଛନ୍ତି। ମହମ୍ମଦ ଶାମି, ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଏବଂ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.