ଭାରତ ବନାମ ନ୍ୟୂଜ଼ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମ୍ୟାଚ ରେ ସୁମନ ଦେଖାଇଲେ ଦମ ମାରିଲେ ଦୋହରା ଶତକ . ପଢ଼ନ୍ତୁ ଖେଳ ଖବର

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କ୍ରିକେଟର ଶୁବମାନ ଗିଲ ଏକ ଦିନିକିଆ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ନିଜର ଚମତ୍କାର ରନ୍ ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ସେ ଜାନୁଆରୀ 18 ରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ ODI ଫର୍ମାଟରେ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିବାରେ ପଞ୍ଚମ ଭାରତୀୟ ହୋଇଥିଲେ। ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟସ୍ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ଇନିଂସ ଖୋଲିଥିଲେ। ଏହି ଯୋଡି ବାର ଓଭରରେ 60 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ଭାରତକୁ ଭଲ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଦଳ ଏହା ପରେ ଏକ ମିନି-ପତନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାକୁ 110/3 କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା | ତେବେ ଓପନର୍ ଗୋଟିଏ ମୁଣ୍ଡକୁ ରଖିଥିଲେ। ସେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ଏବଂ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ସହ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଭାଗିତା ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

ତିରିଶି ଓଭରରେ ମିଚେଲ ସାଣ୍ଟନର୍ ଏକ ଲମ୍ବା ଡେଲିଭରି ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଶୁବମାନ ଗିଲ ଲମ୍ୱା ଆଡକୁ ପିଚ୍ କରିଥିଲେ। ସେହି ରନ୍ ସହିତ ସେ ହେଲମେଟ ନିଜ ଶତାବ୍ଦୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ବାହୁ ଉଠାଇଲେ। ସେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବୋଲରମାନଙ୍କୁ ନେଇ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ପାଦ ରଖିଥିଲେ। ଓପନର୍ ଚାଳିଶ ନବମ ଓଭରରେ କ୍ରମାଗତ ତିନିଟି ଛକା ମାରି ନିଜର ପ୍ରଥମ ଡବଲ୍ ସେଣ୍ଟୁରିରେ ପହଂଚିଥିଲେ। ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ 349 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଶୁବେନ୍ ଗିଲ୍ 149 ବିତରଣରେ 208 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ନବିଂଶ ସୀମା ଏବଂ ନଅ ଛକା ଥିଲା | ତାଙ୍କର ନକ୍ ବିଶେଷଜ୍ left ମାନଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଏବଂ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହେଲେ, ଯେଉଁମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତାଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ | ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଶୁବମାନ ଗିଲଙ୍କ ଡବଲ ଶତାବ୍ଦୀରେ ପ୍ରଶଂସକମାନେ କିପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି:

ଜାନୁଆରୀ 18, ହାଇଦ୍ରାବାଦର ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ବୁଧବାର ଦିନ ପ୍ରଥମ ଓଡିଆରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ନକ୍ସଲ ହେବା ସମୟରେ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ଦ୍ରୁତତମ ଭାରତୀୟ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଏହି ନକ୍ ସହିତ ସେ ODI କ୍ରିକେଟ୍ ରେ 1000 ରନ୍ ପୂରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହାସଲ କରିବାରେ ଦ୍ରୁତତମ ଭାରତୀୟ ହୋଇଥିଲେ। 1000 ରନ୍‌ର ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାର୍କରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଶୁବମାନ ଗିଲ 19 ଇନିଂସ ନେଇଥିଲେ। କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ତିନି ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍କୋର କରି ଓପନର୍ ମଧ୍ୟ ODI ର ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଡବଲ୍ ସେଞ୍ଚୁରିଅନ୍ ହୋଇଥିଲେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.