କପିଲ ଦେବଙ୍କ କାଟୁ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ.. ରୋହିତ ଓ କୋହଲି ଆପଣଙ୍କୁ କେବେ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ର ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି | ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲି ନିୟମିତ ଭାବେ ଟି -20 କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ଏବଂ ଓଡିଆ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସେମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ୱକପ୍ ପରେ ସମାନ ରୂପ ଧାରଣ କରିବ। ଉଭୟ ରୋହିତ ଏବଂ କୋହଲି 10 ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ସ୍ତମ୍ଭ ରହିଆସିଛନ୍ତି। ସୀମିତ ଓଭର କ୍ରିକେଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟ୍ ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି | ଏହି ଷ୍ଟଲୱାର୍ଟର ଉଭୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଠାରୁ ରନ୍ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଆସେ ନାହିଁ, ସୁଯୋଗକୁ ଅପେକ୍ଷା କରୁଥିବା ପ୍ରତିଭାଙ୍କ ପୁଲ୍ ଅଛି | ତେଣୁ ଭାରତର 1983 ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା ଅଧିନାୟକ କପିଲ ଦେବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଭାରତ କେବଳ କୋହଲି ଏବଂ ରୋହିତଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାର ଆଶା ନକରନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଭଲ ହେବ।

“ଯଦି ଆପଣ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ କୋଚ୍, ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଦଳ ପରିଚାଳନାକୁ କିଛି କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଡିବ। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ବ୍ୟାକ୍ ସିଟ୍ ନେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଳ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ବିରାଟ କୋହଲି, ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ 2-3 ଖେଳାଳି ଆମକୁ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତିବେ ତେବେ ତାହା କେବେ ହେବ ନାହିଁ ଆପଣ | ଆପଣଙ୍କ ଦଳରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଉଚିତ୍। ଆମର ଏପରି ଦଳ ଅଛି କି? ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆମର କିଛି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜେତା ଅଛନ୍ତି କି? ହଁ, ଅବଶ୍ୟ! ଆମର ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତି ପାରିବେ ବୋଲି କପିଲ ଏବିପି ନ୍ୟୁଜକୁ କହିଛନ୍ତି।ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଭାରତର ବର୍ତ୍ତମାନର ଅଲ-ଫର୍ମାଟ୍ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ODI କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଶତକ ହାସଲ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କୋହଲି ଗତ ମାସରେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ଏକ ଦିନିକିଆ ଶତକ ପାଇଁ 36 ମାସର ଅପେକ୍ଷା ଶେଷ କରିଥିଲେ।

କପିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋହିତ ଏବଂ କୋହଲି ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁବ ପିଢ଼ି  ଦଳକୁ ଆଗକୁ ନେବା ସମୟ ଆସିଛି। “ସବୁବେଳେ ଦୁଇଜଣ ଖେଳାଳୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଦଳର ସ୍ତମ୍ଭ ଭାବରେ ପରିଣତ ହୁଅନ୍ତି। ଦଳ ସେମାନଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଘୂରି ବୁଲନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ଏବଂ ଅତି କମରେ 5-6 ଖେଳାଳି ଗଠନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ କହୁଛି, ଆପଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବିରାଟ ଏବଂ ରୋହିତଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ | ତୁମର ଖେଳାଳୀ ଦରକାର, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦାୟିତ୍ୱ ପୂରଣ କରନ୍ତି। ଯୁବକମାନେ ଆଗକୁ ଆସି ‘ଏହା ଆମର ସମୟ’ ବୋଲି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଲରାଉଣ୍ଡର କହିଛନ୍ତି।

ଫଳରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ୱକପ ଶେଷରେ ରୋହିତ 37 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଥିବାବେଳେ କୋହଲି ବର୍ତ୍ତମାନ 36 ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବେ। କପିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବିଶ୍ୱକପରେ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଦୁଇ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପାଇଁ ଏକ ହର୍ଚୁଆଲ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ | “ସବୁଠାରୁ ବଡ ସକାରାତ୍ମକ ହେଉଛି ଭାରତରେ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଘଟିବ। ଆମ ଅପେକ୍ଷା ଅବସ୍ଥା ଭଲ କେହି ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି। ଗତ 8-10 ବର୍ଷ ଧରି ରୋହିତ ଏବଂ ବିରାଟ ଭାରତ ପାଇଁ ଦୁଇଜଣ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟର ଥିଲେ। ଅନେକେ ପଚାରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଶ୍ନ ଯଦି ଏହା ବିରାଟ ଏବଂ ରୋହିତଙ୍କ ଶେଷ ବିଶ୍ୱକପ୍ ହେବ। ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ସେମାନେ ଖେଳିପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତରେ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଫିଟନେସ୍ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ। ସେଠାରେ ଅନେକ ଯୁବକ ଆସୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ କି? ସେଠାରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଚିହ୍ନ ଅଛି କିନ୍ତୁ ଏହା କିପରି ନିର୍ଭର କରେ ଯେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଖେଳ ଖେଳିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଦକ୍ଷତାର ଅଭାବ ନାହିଁ। ଜାନୁଆରୀ 10 ରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ODI ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲି ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଫେରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.