ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ODI ରୁ ଆଉଟ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ! ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ସଂଶୋଧିତ ଦଳ ଘୋଷଣା କରି କାହିଁକି U-turn ନେଲା BCCI

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ଭାରତର ସିରିଜ୍ ଓପନର୍ ପୂର୍ବରୁ ବିସିସିଆଇ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରାଙ୍କୁ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ODI ଦଳରୁ ଟାଣି ନେଇଛି। ଅକ୍ଟୋବରରୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ କ୍ରିକେଟ୍ ଆସାଇନମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବୁମରାଙ୍କୁ ଏନସିଏରୁ ଆସିଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ଆଗାମୀ 3 ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକଦିବସୀୟ ସିରିଜରୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପେସର୍ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରାଙ୍କୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ODI ସିରିଜ୍ ପୂର୍ବରୁ ଗୁଆହାଟୀରେ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଯାଉଥିବା ବୁମ୍ରାଙ୍କୁ ବୋଲିଂ ସ୍ଥିରତା ପାଇଁ ଆଉ କିଛି ସମୟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଅଲ-ଇଣ୍ଡିଆ ସିନିୟର ସିଲେକସନ କମିଟି ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରାଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ବଦଳାଇ ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ବିସିସିଆଇ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି।

ବୁମ୍ରା ନନ୍-ଷ୍ଟପ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ପରେ ଭାଙ୍ଗିଯିବାର ପ୍ରବୃତ୍ତି ଦେଖାଉଥିବାରୁ ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଥ୍ରଟଲରେ ଫେରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ପେସର୍ଙ୍କୁ ଟିକିଏ ଅଧିକ ସମୟ ଦିଆଯିବା ଭଲ। ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଚାରି ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ସୀମା-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫିରେ ବୁମ୍ରା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍, ସମ୍ଭବତ the ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଫାଇନାଲ୍ ଏବଂ ଅବଶ୍ୟ ଭାରତରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ୱକପ୍ ଏହି ବର୍ଷ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କ ପିଠିରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ପିଠି ଆଘାତରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ବୁମ୍ରା ଦର୍ଶାଇଥିବା ଅଗ୍ରଗତିରେ ବିସିସିଆଇ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ପାଇଁ ଦୌଡିବା ପରେ ବୁମରାଙ୍କ ଆଘାତ ପୁନର୍ବାର ଦେଖାଦେଇଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ଭାରତର ପ୍ରିମିୟର ପେସରକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହେବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲା। ବୁମରା ଭାରତୀୟ ଦଳ ସହିତ ଗୁଆହାଟୀ ଯାତ୍ରା କରିନାହାଁନ୍ତି, ପ୍ରଥମ ODI ପାଇଁ ସ୍ଥାନ |

ସୁସ୍ଥ ଥିବାବେଳେ ବୁମରା ତାଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣର ଭିଡିଓ ପୋଷ୍ଟ କରି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେ ଭାରତର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦଳରେ ନାମିତ ହୋଇନଥିଲେ, ବୋର୍ଡ ତାଙ୍କୁ ନୂଆ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ, ଲାଗୁଛି ଯେପରି ବୁମରାଙ୍କ ଟପ୍ ଫ୍ଲାଇଟ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି କାରଣ ପେସର୍ ପୁନର୍ବାର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଶତପ୍ରତିଶତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇନପାରେ | ଆଘାତରେ ବୁମ୍ରା ଅପରିଚିତ ନୁହଁନ୍ତି। 2018 ରେ, ବୁମରା ତାଙ୍କ ବାମ ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ ଯାହା ତାଙ୍କୁ ତିନି ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ODI ଏବଂ T20I ସିରିଜ୍ | ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷ, 2019 ବିଶ୍ୱକପ୍ ପରେ, ବୁମ୍ରା ଏକ ଲୋ-ବ୍ୟାକ୍ ଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ଫ୍ରାକ୍ଚର୍ ସହିତ ତଳକୁ ଖସି ଆସିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ଘରୋଇ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ହରାଇବାକୁ ପଡିଲା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ | ଭାରତର 2020-21 ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ବୁମରା ସୀମା-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି ସମୟରେ ଏକ ପେଟର ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଉଠାଇଥିଲେ ଏବଂ ଗାବାରେ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟରୁ ବାଦ ପଡିଥିଲେ।

ବୁମରାଙ୍କ ପରିଚାଳନାକୁ ଯତ୍ନର ସହ ନଜର ରଖାଯିବା ସହ ଏହାର ଯତ୍ନ ନିଆଯିବା ସହିତ ପେସର୍ ଏକ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଘାତମୁକ୍ତ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସୀମିତ ଓଭର ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ ପରେ ତାଙ୍କ ପିଠିରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଓଭାଲରେ 6/19 ଦଖଲ କରିଥିଲେ। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଭାରତର ଏସିଆ କପ୍ ଅଭିଯାନରୁ ବୁମରାଙ୍କୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେ ନାଗପୁର ଏବଂ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଦୁଇଟି ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ଖେଳିବାକୁ ଫେରିଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ଆଘାତ ପୁନର୍ବାର ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ୱକପରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.