ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରାଙ୍କ ପାଇଁ ଥିଲା ଏକ ମହାନ କ୍ୟାରିୟର କିନ୍ତୁ ଏହି କାରଣରୁ ହୋଇଗଲା ସବୁ ଶେଷ

ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ODI ସିରିଜରୁ ବାଦ୍ ପଡିଥିବା ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ମଧ୍ୟ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଧଳା ବଲ୍ ସିରିଜ୍ ଏବଂ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ସୀମା-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ। । ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ODI ସିରିଜ୍ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଭାରତ ଜାନୁଆରୀ 2023 ର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ODI ଏବଂ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି -20 ସିରିଜରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବ। ତା’ପରେ ଘରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଖେଳିବ। ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଏବଂ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ନିସନ୍ଦେହ | ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2022 ପରଠାରୁ 29 ବର୍ଷୀୟା ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇନାହାଁନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପୁନରୁଦ୍ଧାରରେ ଏତେ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଘଟଣ ଓ ଅବନତି ଘଟିବା ସହିତ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି, “ଆଘାତ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର କମ୍ ହୋଇପାରେ କି?”

ଆମେ ଆଗାମୀ ଏକଦିବସୀୟ ବିଶ୍ୱକପ ନିକଟରେ ପହଂଚିବା  ବେଳକୁ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଖେଳିବାକୁ ଫିଟ୍ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପଥରେ ଥିବା ବାଧାଗୁଡିକ ସଫା ହୋଇନାହିଁ | ପିଠି ସମସ୍ୟା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନର ଆଘାତ ହେଉଛି ତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶତ୍ରୁ |ହାଇ-ଆର୍ମ ଆକ୍ସନ, ସର୍ଟ ରନ୍ ଅପ୍ ଏବଂ ରିଲିଜ୍ ସମୟରେ ଶାରୀରିକ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ତାଙ୍କୁ ଆଘାତ ଦେଇପାରେ | ଆଣ୍ଡି ରୋବର୍ଟସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ କ୍ରିକେଟ୍ ପଡ଼ିଆରେ ଦେଖିଥିବା ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କାର୍ଯ୍ୟ। ଶୋଏବ ଅଖତର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ତାଙ୍କ ବୋଲିଂ ତାଙ୍କ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ସେହି ପିଠି ଏବଂ କାନ୍ଧର ଗତି ସହିତ ସେହି ଆକ୍ସନ୍ ପାତ୍ର ସହିତ ଖେଳାଳୀ | ଆମେ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରହିଥାଉ, ଏବଂ ତାହା କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା (ପିଠି ଉପରେ ଚାପ ପାଇଁ) | ଏକ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟର କୌଣସି କ୍ଷତିପୂରଣ ନାହିଁ, ଏବଂ ସେହି କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ, ଯେତେବେଳେ ପଛ ପଟ ଦିଏ, ଆପଣ ଯେତେ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ | ”

2019 ରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବୁମରା ହରଭଜନ ସିଂ ଏବଂ ଇରଫାନ୍ ପଠାନଙ୍କ ସହ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ନେଇ ତୃତୀୟ ଭାରତୀୟ ବୋଲର ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ ଏହା ଜଣା ପଡିଲା ଯେ ବୁମରା ବ୍ୟାକ ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ପ୍ରଥମ ଥର ଏତେ ଭୟଙ୍କର ଯେ ସେ ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଘରୋଇ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ତା’ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ତଳ ପିଠିରେ ଥିବା ଚାପ ଭଙ୍ଗା ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ବ୍ରିଟେନ ଯାଇଥିଲେ |ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଫେରିବା ପୂର୍ବରୁ ଗୁଜୁରାଟ ପାଇଁ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫିରେ ତାଙ୍କର ଫର୍ମ ଏବଂ ଫିଟନେସ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଗୁଜରାଟ ଦଳ ପରିଚାଳନା ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ବୁମରା ତିନିମାସ ଖେଳି ନଥିଲେ ଏବଂ 2020 ଆରମ୍ଭରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଗସ୍ତକୁ ଫେରିଥିଲେ।

ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ, ଅଗଷ୍ଟ 2022 ରେ, ସେ ବ୍ୟାକ୍ ସ୍ପାସ୍ମ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବାରୁ ଜସପ୍ରୀତ ଏସିଆ କପ୍ ଦଳରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ପୁନ ଥଇଥାନ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଫିଟ୍ ଘୋଷିତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ଘରୋଇ ସିରିଜ୍ ତଥା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ପାଇଁ 15 ଜଣିଆ ଦଳରେ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଖେଳରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟସ୍‌ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିବା ବେଳେ ‘ଆଫଗାନିସ୍ତାନ’ ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ଓପନିଂ ମ୍ୟାଚ୍ ହରାଇବା ପୂର୍ବରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁଇଟି ଗେମ୍ ପାଇଁ ଫେରିଥିଲେ। ପରେ ବିସିସିଆଇ କହିଛି ଯେ ମ୍ୟାଚର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଅଧିବେଶନରେ ବୁମରା “ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା” ଭୋଗିଥିଲେ ଏବଂ ଅଧିକ ସ୍କାନ ପାଇଁ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ପରେ ସେ ବାକି ସିରିଜରୁ ବାଦ ପଡିଥିଲେ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରୁ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.