ମହିଳା IPL ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଦୌଡରୁ ବାଦ ପଡିଲେ IPL ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ LSG, GT & CSK | ଦଳ କିଣିଲେ MI, RCB & DC

3 ଆଇପିଏଲ୍ ଟିମ୍ ଏବଂ ଦୁଇଜଣ ନୂତନ ପ୍ରବେଶକାରୀ ମହିଳା ଆଇପିଏଲର ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଦଳକୁ ବ୍ୟାଗ୍ କରିବା ପାଇଁ ମିଳିତ 4669 Cr ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ଥର ଏକ ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳ ଅବତରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ଶେଷରେ ସର୍ବାଧିକ 1,289 Cr ଟଙ୍କା ନେଇ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ସେମାନେ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପରିଚାଳନା କରିବେ | ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର, ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି 3 ଟି ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳ ଯେଉଁମାନେ WIPL ଦଳର ମଧ୍ୟ ମାଲିକ ହେବେ | ଅନ୍ୟ ନୂତନ ପ୍ରବେଶକାରୀ ହେଉଛନ୍ତି କ୍ୟାପ୍ରି ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଯିଏ ILT20 ରେ ଦଳର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି |  ରିଲାଏନ୍ସ ସମର୍ଥିତ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ 912 Cr ଟଙ୍କା ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ବିଡର ଥିଲା ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଚଳାଇବ | ଦଳକୁ 901 Cr ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଗ କରିବା ପରେ ଡାଏଗୋ ସମର୍ଥିତ ଆରସିବି ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ଜେଏସଡବ୍ଲୁ-ଜିଏମଆର ସମର୍ଥିତ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ 810 Cr ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। କ୍ୟାପ୍ରି ଗ୍ଲୋବାଲ ଲକ୍ଷ୍ନ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜକୁ 757 କ୍ରମରେ ବ୍ୟାଗ କରିଛି।

ଅହମ୍ମଦାବାଦ – ଆଦାନୀ (1289 Cr)

ମୁମ୍ବାଇ – ରିଲାଏନ୍ସ (MI) – 912 cr

ବାଙ୍ଗାଲୋର – ଡିଆଗୋ (RCB) – 901 cr

ଲକ୍ଷ୍ନ now – କ୍ୟାପ୍ରି ଗ୍ଲୋବାଲ୍ – 757 cr

ଦିଲ୍ଲୀ – ଡିସି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ – 810 cr

ପୂର୍ବରୁ ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳର ମାଲିକ ହେବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରି ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଦୌଡରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଛନ୍ତି। ବିସିସିଆଇ ସମସ୍ତ ଆଇଟିଟି କ୍ରେତାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲା | ITT କିଣିଥିବା CSK ଇଭେଣ୍ଟକୁ ଏକ ମିସ୍ ଦେଇଥିଲା | ଇନସାଇଡସ୍ପୋର୍ଟ ବୁଝିଛି ଯେ ସିଇଓ କାସି ବିଶ୍ୱନାଥନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଅଛନ୍ତି, ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଏକ ମିସ୍ ଦେଉଛନ୍ତି | ଆଇପିଏଲ୍ ନବାଗତ ଲକ୍ଷ୍ନ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟସ୍ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସ ମଧ୍ୟ କ୍ରିକବଜ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ WIPL ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି। ଏକ ନୂତନ ଦଳର ମାଲିକ ହେବା ପାଇଁ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସର ଆଗ୍ରହ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ, ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର, ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ସମସ୍ତେ ସେମାନଙ୍କର ବିଡ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଜେଏସଡବ୍ଲୁ ଏବଂ ଜିଏମଆର ଗ୍ରୁପର ମିଳିତ ମାଲିକାନା ଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ମଧ୍ୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦାଖଲ କରିଛି। ପୃଥକ ଦଲିଲ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସତ୍ୱେ, କ୍ରିକବଜ୍ ଅନୁଯାୟୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ WIPL ଦଳ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଭାବରେ ବିଡ୍ କରିବ | ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଏହା ଏକ ରଣନୀତିକ ବ୍ୟବସାୟ କଲ୍ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। CSK ର ପ୍ରତ୍ୟାହାର ସତ୍ୱେ  WIPL ରେ ଏକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ବ୍ୟାଗ୍ କରିବାକୁ ଚେନ୍ନାଇ ଅନ୍ୟତମ ପସନ୍ଦ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଚେନ୍ନାଇ ସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀରାମ ଗ୍ରୁପ୍, ନୀଳଗିରି ଗ୍ରୁପ୍ ଏବଂ AW Katkuri ଗ୍ରୁପ୍ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଇଣ୍ଡିଆ ସିମେଣ୍ଟରେ ଯୋଗ ଦେଇପାରନ୍ତି  |

“WIPL ର ବହୁତ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଦଳ ଆଶାବାଦକୁ ପ୍ରଗତିବାଦ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | 500 କୋଟି ଟଙ୍କା ଉପର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ବିଡ୍ ଆଶା କରନ୍ତୁ | 800 କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ଲସ୍ ଟିକେ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ବିସିସିଆଇ ଅଭିଯୋଗ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ନିଲାମ ପୂର୍ବରୁ ପୁରୁଷ ଆଇପିଏଲ୍ ଟିମ୍ ବିଡରେ କାମ କରିଥିବା ଏକ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଇନସାଇଡର୍ କହିଛନ୍ତି। ବିସିସିଆଇ ଟେଣ୍ଡରରେ 10 ଟି ଭାରତୀୟ ସହର ଏବଂ ସ୍ଥାନ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛି, ଯାହା ଗୋଟିଏ ଦଳକୁ ଏକରୁ ଅଧିକ ସହର ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ | 10 ବର୍ଷର ଅବଧି (2023-32) ପାଇଁ ବିଡ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ |ବାଦ୍ ଦେବା ପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଏବଂ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳର ମାଲିକ ହେବେ। 3 ଆଇପିଏଲ୍ ଟିମ୍ ଏବଂ ଦୁଇଜଣ ନୂତନ ପ୍ରବେଶକାରୀ ମହିଳା ଆଇପିଏଲର ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଦଳକୁ ବ୍ୟାଗ୍ କରିବା ପାଇଁ ମିଳିତ 4669 Cr ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ଥର ଏକ ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳ ଅବତରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ଶେଷରେ ସର୍ବାଧିକ 1,289 Cr ଟଙ୍କା ନେଇ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ସେମାନେ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପରିଚାଳନା କରିବେ | ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର, ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି 3 ଟି ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳ ଯେଉଁମାନେ WIPL ଦଳର ମଧ୍ୟ ମାଲିକ ହେବେ | ଅନ୍ୟ ନୂତନ ପ୍ରବେଶକାରୀ ହେଉଛନ୍ତି କ୍ୟାପ୍ରି ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଯିଏ ILT20 ରେ ଦଳର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି | 0ରିଲାଏନ୍ସ ସମର୍ଥିତ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ 912 Cr ଟଙ୍କା ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ବିଡର ଥିଲା ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଚଳାଇବ | ଦଳକୁ 901 Cr ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଗ କରିବା ପରେ ଡାଏଗୋ ସମର୍ଥିତ ଆରସିବି ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ଜେଏସଡବ୍ଲୁ-ଜିଏମଆର ସମର୍ଥିତ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ 810 Cr ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। କ୍ୟାପ୍ରି ଗ୍ଲୋବାଲ ଲକ୍ଷ୍ନ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜକୁ 757 କ୍ରମରେ ବ୍ୟାଗ କରିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.