ICC ମହିଳା ODI ଦଳରେ ଭାରତର ହରମାନପ୍ରୀତ କୌରଙ୍କୁ ମିଳିଛି କ୍ୟାପିଟେସି କିନ୍ତୁ ଦଳରୁ ବାଦ ପଡିଛନ୍ତି ଆଉ 3 ଷ୍ଟାର ମହିଳା କ୍ରିକେଟର

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି) ଜାନୁଆରୀ 24 ରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମହିଳା ODI ଦଳ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଭାରତର ହରମାନପ୍ରୀତଙ୍କୁ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଆଉ ଦୁଇଜଣ ଭାରତୀୟ ରହିଛନ୍ତି। ଶୀର୍ଷ କ୍ରମରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଆଲିସା ହେଲି, ଭାରତର ସ୍ମୃତି ମଣ୍ଡନା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଲରା ୱୋଲଭାର୍ଡ ରହିଛନ୍ତି। ଇଂଲଣ୍ଡର ନାଟ୍ ସ୍କିଭର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବେଥ୍ ମନି ଏବଂ କରଙ୍କ ସହିତ ଏହି ଦଳର ଏକ ମଧ୍ୟମ ଅର୍ଡର ରହିଛି। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଆମେଲିଆ କେରେଙ୍କୁ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଭୂମିକା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡର ସୋଫି ଏକ୍ଲେଷ୍ଟୋନ୍ ସ୍ପିନ୍ ବିଭାଗର ଯତ୍ନ ନେଉଛନ୍ତି। ଏଠାରେ, ଆମେ ତିନିଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦେଖୁ, ଯେଉଁମାନେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ ଦଳ ତିଆରି କରିବାରେ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

# 1 ଦୀପ୍ତି ଶର୍ମା

ଉଭୟ ବ୍ୟାଟ୍ ଏବଂ ବଲ୍ ସହିତ ଭାରତର ଦୀପ୍ତି ଶର୍ମାଙ୍କର ଏକ ଭଲ ବର୍ଷ ଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନକୁ ବିଚାର କରି ଏହା କହିବା ଠିକ୍ ଯେ ସେ ଆଇସିସିର ମହିଳା ଓଡିଆ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ନଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ। ଶର୍ମା ଗତ ବର୍ଷ 16 ଟି ODI ଖେଳି 287 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଅର୍ଡର ତଳକୁ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ସେ କିଛି ମୂଲ୍ୟବାନ ଅବଦାନ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଲାଇନ-ଅପରେ ଜଣେ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ। ବଲ ସହିତ ସେ 22 ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇ ଅନେକ ବର୍ଷ ଦଳକୁ ପ୍ରମୁଖ ସଫଳତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ସେ 4.79 ର ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅର୍ଥନତିକ ହାର ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଭାରତର ବୋଲର ଚକ, ବିଶେଷକରି ମଧ୍ୟମ ଓଭରରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଗ୍ କରିଥିଲା |

# 2 ସିଦ୍ଧ ଆମିନ୍

କେବଳ 13 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 697 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ପାକିସ୍ତାନର ସିଡ୍ରା ଆମେନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ସହ ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବର୍ଷ କରିଥିଲେ। ସେ ରନ୍ ତିଆରି ଚାର୍ଟରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ହାରାହାରି (63.36) ରହିଥିଲେ | ନଭେମ୍ବରରେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ଦଳ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆସିଥିବା 176 ସ୍କୋରରୁ ଅଧିକ ସ୍କୋର କରି ସେ ତିନି ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ ପଚାଶ ବର୍ଷ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ। ଦୁଇ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ରନ୍ ଆସିଥିଲା। ତାଙ୍କର ତିନି ଟନ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ଆଇସିସି ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଆସିଥିଲା। ଶେଷରେ ପାକିସ୍ତାନ ନଅ ରନ୍ରେ ହ୍ରାସ ପାଇଲା କିନ୍ତୁ ଆମିନ୍ ଏକ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସମସ୍ତ ସ୍ନାୟୁକୁ ଅସମ୍ମାନ କରି ତାଙ୍କ ପକ୍ଷକୁ ଆଶା ଦେଇଥିଲା। ଆମିନ୍ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ସତ୍ତ୍ୱେ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବାକୁ ନିରାଶ ହେବେ, କିନ୍ତୁ ବୋଧହୁଏ ତାଙ୍କ ନିମ୍ନ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯାଇଥିଲା |

# 3 ଚାର୍ଲୋଟ୍ ଡିନ

2022 ଦେଖିଲେ ଚାର୍ଲୋଟ୍ ଡିନ୍ ଇଂରାଜୀ ଦଳର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ | ଇଂଲଣ୍ଡର ଯୁବ ଆଶାକର୍ମୀ ଚାର୍ଲୋଟ୍ ଡିନ୍ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଏକ ବ୍ରେକ୍ଆଉଟ୍ ବର୍ଷ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଣ୍ଡି ଏବଂ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ ସମୃଦ୍ଧ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲା | 22 ବର୍ଷୀୟ ଅଫ୍ ସ୍ପିନ୍ ଅଲରାଉଣ୍ଡର 2022 ମସିହାରେ 29 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଅଗ୍ରଣୀ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ତାଲିକାରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ | ଡିନ୍‌ଙ୍କ ୱିକେଟ୍ ନେବା କ୍ଷମତା ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ତାଙ୍କୁ ଇଂଲଣ୍ଡର ODI ପୋଷାକର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଭାବରେ ଦେଖିଲା | ତାଙ୍କ ନାମରେ ତିନୋଟି ଚାରି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ବିଶ୍ୱକପ୍ ସମୟରେ ମାଉଣ୍ଟ ମାଉଙ୍ଗାନୁଇରେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହୋଇଥିଲା। 4/23 ର ଆକଳନ ପାଇଁ ଡିନ୍ଙ୍କୁ ପ୍ଲେୟାର ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ଭାବରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଭାରତକୁ 134 ସ୍କୋରରେ ସୀମିତ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published.