ଭାରତର ବୋଲିଂ କୋଚ୍ ପଦାକୁ ଆଣିଲେ ସତ ! ବୁମରାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି କେମିତିକା ବିଶେଷ ଚିକିତ୍ସା କାହିଁକି ଟିମରେ ବ୍ୟାକ କରୁନାହାନ୍ତି ବୁମରା

ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଭାରତ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦ୍ରୁତ ବୋଲରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ | ଅହମ୍ମଦାବାଦର 29 ବର୍ଷୀୟ ଡାହାଣହାତୀ ପେସର୍ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତର ପେସ୍ ବୋଲିଂ ୟୁନିଟ୍ ର ମେରୁଦଣ୍ଡ ହୋଇଆସୁଛି | ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଖେଳର ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତ ପାଇଁ ବିତରଣ କରିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଗତ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସେ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ପାଇଁ କ୍ୱଚିତ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତ ପାଇଁ ବୁମରାଙ୍କ ଶେଷ ODI ପ୍ରଦର୍ଶନ 14 ଜୁଲାଇ 2022 ରେ ଲର୍ଡସରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ହୋଇଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ପିଠିରେ ଆଘାତ ହେତୁ ସେ ଏସିଆ କପ୍ ଟି -20 ରେ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଦୁଇ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପରେ ସେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2022 ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଘରୋଇ ଟି-୨୦ ସିରିଜ ପାଇଁ ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ମାତ୍ର ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ପରେ ସେ ପୁନର୍ବାର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେବେଠାରୁ ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି | ତାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରୁ ଭାରତ ଏକ ଲଜ୍ଜାଜନକ ପ୍ରସ୍ଥାନ କରିଥିଲା।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକଦିବସୀୟ ସିରିଜରେ ବୁମରା ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଦଳରେ ମଧ୍ୟ ନାମିତ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଗୁଆହାଟୀରେ ସିରିଜ୍ ଓପନର୍ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଅତି କମରେ ଦୁଇମାସ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ ଯଥାକ୍ରମେ ଧରମସାଲା ଏବଂ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଶେଷ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ଫିଟ୍ ହେବା ପାଇଁ ସେ ଏକ ଦୋୖଡରେ ଅଛନ୍ତି।ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବୁମରାଙ୍କ ସହ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛି ଏବଂ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବେ ନାହିଁ। ଯଦିଓ ତାଙ୍କର ସାମାନ୍ୟ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବିରତି ଦିଆଯିବ | ରାୟପୁରରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆ ପୂର୍ବରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପ୍ରି-ମ୍ୟାଚ୍ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଭାରତର ବୋଲିଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ବୁମରାଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଚିକିତ୍ସା ଦେବାର କାରଣ ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ସେ ଉତ୍ତର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପେସର୍ ହେଉଛି ଅନନ୍ୟ ଖେଳାଳୀ ଏବଂ ଅପୂରଣୀୟ |

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ବୁମରା ଜଣେ ଅନନ୍ୟ ବୋଲର; ସେ ଅପୂରଣୀୟ।” “ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ସେ ଯେଉଁ ପ୍ରକାରର କ skills ଶଳ ଆଣିଛନ୍ତି ତାହା ନକଲ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର। ଏହା ଅନ୍ୟ ବୋଲରଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ସୁଯୋଗ କାରଣ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ସେମାନେ ଖେଳକୁ କଣ ଆଣନ୍ତି, କେଉଁ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସେମାନେ ବୁଝିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ। ପାତ୍ର, ଏବଂ ସେମାନେ ଏହା କିପରି କରନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ସହ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଏହା ଏକ ଚାଲୁଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ବୁମରାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ଏକଦିବସୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତର ଗୋ-ମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି। ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଜନ୍ମିତ ପେସର୍ ଗତ ବର୍ଷ ODI ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଭାରତର ଅଗ୍ରଣୀ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ବେଳେ 2023 ର ଚାରୋଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ସେ 13 ୱିକେଟ୍ ନେଇସାରିଛନ୍ତି “ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଇଣ୍ଡିଆ ଏ ସେଟଅପରୁ ଦେଖିଛି। ସେ ରେଡ ବଲ ସହ ଅତ୍ୟଧିକ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେ ବଲ ଭିତରକୁ ଯାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବଲକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ସିମ ସ୍ଥିତିରେ କାମ କରିଥିଲେ। ସେ ଜଣେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଦସ୍ୟ। ଦଳ କେବଳ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହାଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ବୋଲି ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ପେସର ମାମ୍ବ୍ରେ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.