IND ବନାମ NZ ODI ରେ 12 ରନରେ ବିଜୟ ରଚିଛି ଭାରତ ! ରୋହିତ ଓ ବିରାଟଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଜିତିଲା ଭାରତ

ହାଇଦ୍ରାବାଦର ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ନଖ କାମୁଡ଼ିବା ପରେ ଭାରତ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ODI ରେ 12 ରନ୍ରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛି। ଶୁବମାନ ଗିଲଙ୍କ ଦ୍ୱିଶତକୀୟ ଶତକ ଭାରତର ବିଜୟକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ମାଇକେଲ ବ୍ରେସୱେଲଙ୍କ ମାତ୍ର 78 ବଲରେ 140 ର ଚମତ୍କାର ନକ୍ ବହୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରାୟ ପରିଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଘରକୁ ନେଇଯାଇଥିଲା। ଗିଲଙ୍କ 149-ବଲ 208 ଭାରତରେ ସମୁଦାୟ 349 ଟି ବୋର୍ଡରେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା | ଆୟୋଜକମାନେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ 131-6 ସ୍କୋରକୁ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରୁ ଏହା ଭାରତୀୟ ବିଜୟ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଥିଲା କେବଳ ଏକ ପଚାରିକତା | ବ୍ରେସୱେଲ ଏବଂ ମିଚେଲ ସାଣ୍ଟନର୍ଙ୍କ 162 ରନ୍ ସହଭାଗୀତା ଖେଳର ଗତିପଥକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବଦଳାଇଲା | ସାନ୍ଟର 45 ବଲରେ 57 ରନ୍ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଶେଷ ଓଭର ବିଜୟକୁ ସିଲ୍ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ନିଜର ସ୍ନାୟୁ ଧରିଥିଲା।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟସ୍ ଜିତି ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ। 38 ବଲରେ 34 ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଦଳକୁ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ଦିନିକିଆରେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର୍ ହୋଇଥିଲେ। ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କର ଏକ ବିରଳ ବିଫଳତା ଥିଲା ଏବଂ ସେ ମାତ୍ର 8 ସ୍କୋର ପାଇଁ ବରଖାସ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଇଶାନ କିଶନ ତାଙ୍କ ଡବଲ ଶତାବ୍ଦୀ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦଳକୁ ଫେରିବା ପରେ ମାତ୍ର 4 ରନ୍ ପାଇଥିଲେ। ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ 31 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବାବେଳେ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କୁ 28 ରନ୍ ପାଇଁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଗିଲ୍ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ ଯେ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାନ୍ତରୁ କୌଣସି ସମର୍ଥନ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ବିଳମ୍ବିତ ଧାରା ହାସଲ କରିଛି ଏବଂ ଲକି ଫର୍ଗୁସନ୍ ଉପରେ 49 ତମ କ୍ରମାଗତ ତିନିଟି ଛକା ସହ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାଇଲଖୁଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ପୁଣି ଥରେ ବଲ ସହ ଭାରତର ତାରକା ହୋଇଥିଲେ କାରଣ ସେ ଚାରି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ 10 ଓଭରରେ ମାତ୍ର 46 ରନ୍ ଦେଇଥିଲେ। କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଏବଂ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁର ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବାବେଳେ ମହମ୍ମଦ ଶାମି ଏବଂ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଦୁଇ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଶନିବାର (ଜାନୁଆରୀ 21) ରାୟପୁରର ସହିଦ ଭୀର ନାରାୟଣ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.