ଆମେରିକାରେ ହେବ ଭାରତ ବନାମ ପାକିସ୍ଥାନ ମହାସମର ! 2023 ରେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସାମ୍ନା ସାମନି ହେବେ ଦୁଇ ଶତ୍ରୁ

ଯେତେବେଳେ ଦୁଇ ଦଳ 2024 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଶିଙ୍ଗ ଲକ୍ କରିବେ ସେତେବେଳେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ଟି -20 ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାକୁ ନବୀକରଣ କରିବେ। ଟି -20 ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର 9th ସଂସ୍କରଣ ଆମେରିକା ଏବଂ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜରେ ଖେଳାଯିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି। ଜନତାଙ୍କ ସମର୍ଥନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ। ଏହି ଦେଶରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀମାନଙ୍କର ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ |ଫ୍ଲୋରିଡାସ୍ଥିତ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ଟି -20 ଗେମ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିକ୍ରି ହୋଇସାରିଛି ବୋଲି ବିଚାର କରି ଏହା ଆମେରିକାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ନିକଟରେ ଆମେରିକାର କ୍ରିକେଟ୍ ସଭାପତି ଅତୁଲ ରାୟ କହିଛନ୍ତି। “କ୍ରିସ୍ ଟେଟଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆଇସିସି ଇଭେଣ୍ଟ ଦଳ ମେ ମାସରେ ଉପର ଓ ତଳକୁ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ଅନେକ ପଡିଆ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ। କିଛି ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ (ଡିସେମ୍ବର), ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ଫେରି ଖୋଜି ଖୋଜି ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ କରିଥିଲେ।”

ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ କେବେ ବି ଆମେରିକାରେ ଟି -20 ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି। ଦୁଇ ଦଳ 1990 ଦଶକରେ କାନାଡାରେ ସାହାରା କପ୍ ଖେଳୁଥିଲେ। ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷରେ ଟି -20 କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଆମେରିକା ଗସ୍ତ କରିଛି। 2016 ରେ, ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ସେଠାରେ 2 ଟି -20 ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ 2019 ରେ, ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି T20I ସେଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା | 2022 ମସିହାରେ, ପାଞ୍ଚ ମ୍ୟାଚ୍ ସିରିଜର ଶେଷ ଦୁଇଟି T20I ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା | ଆଇସିସି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଗ୍ରୁପ୍ ଏବଂ ଫିଚର୍ସ ଘୋଷଣା କରିନାହିଁ | ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସମାନ ଦଳରେ ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ |

ଦୁଇ ଦଳ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ 2022 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ର ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ ହୋଇଥିଲେ | ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ତେଜସ୍ୱୀତା ଭାରତକୁ ଶେଷ ବଲ୍-ଥ୍ରୀଲରରେ 160 ରନ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଥିଲା | ସେମିଫାଇନାଲରେ ଭାରତ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଫାଇନାଲରେ ପାକିସ୍ତାନ ସେମାନଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲା। 2024 ଟି -20 ଡବ୍ଲୁସି ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ବର୍ଗଫୁଟ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ସେମାନେ 2023 ଏସିଆ କପ୍ ଏବଂ ପରେ 50 ଓଭର ବିଶ୍ୱକପ୍ ରେ ଭେଟିବେ | 2023 ଡବ୍ଲୁସିରୁ ବାହାର କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଧମକ ଦେଇଛି କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ସରକାରୀ ନୁହେଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.