IND vs NZ ODI ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ SQUAD ରେ ଅଛନ୍ତି ଏମିତି 5 ବିପଜ୍ଜନକ ଖେଳାଳି ଯିଏ ଭାରତର ବିଜୟକୁ ରୋକିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଭାରତ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜର ତୃତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତିମ ODI ଏକ ମୃତ ରବର ଥିଲା | ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ଉଭୟ ବ୍ୟାଟ୍ ଏବଂ ବଲ୍ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇ ତୃତୀୟ ଗେମ୍ରେ 318 ରନ୍ ବିଜୟ ସହ ପରିଦର୍ଶକଙ୍କୁ 3-0ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା। ବୁଧବାର ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାବେଳେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସେମାନଙ୍କର ବିଜୟ ଧାରା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିବ। ବ୍ଲାକ୍ କ୍ୟାପ୍ସ ବିପକ୍ଷରେ ଏହି ସିରିଜ୍ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେବ | କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଭାରତ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା ଅପମାନିତ ହୋଇଥିଲା। ସେହି ସିରିଜ୍ କ୍ଷତି ପାଇଁ ସେମାନେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବେ | ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ, ସେମାନେ ଏଥର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତିରେ ଏକ ପାର୍ଶ୍ୱ ଫିଲ୍ଡିଂ କରିବେ ଏବଂ ଘରର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖେଳ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର ସୁବିଧା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ | କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଭିଡ଼, ପାଣିପାଗ ଏବଂ ପିଚ୍ କାରଣରୁ ଏହା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, ଫଳସ୍ୱରୂପ କିଛି ଦଳ ପାଇଁ କମ୍ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ | 2019 ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ହରାଇବା ପରଠାରୁ ଭାରତ ଏକ ଘରୋଇ ODI ସିରିଜ୍ ଛାଡିନାହିଁ | ଏଥିସହ, 2016 ପରଠାରୁ ଭାରତ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଘରୋଇ ODI ସିରିଜ୍ ହରାଇଛି, ଏବଂ ଯଦି ଆମେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସିରିଜ୍କୁ ବାଦ ଦେବୁ, ତେବେ ସେମାନେ ବ୍ୟାକ୍ ଟୁ ବ୍ୟାକ୍ ଘରୋଇ ସିରିଜ୍ ଜିତିଛନ୍ତି |

ଡିଭନ୍ କନୱେ |

ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜରେ ଡିଭନ୍ କନୱେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ହିଟର ମାତ୍ର ତିନୋଟି ODI ରେ ଭାରତକୁ ସାମ୍ନା କରିଛି, କିନ୍ତୁ ସେ ହାରାହାରି 62 ଟି ଗର୍ବ କରିଛନ୍ତି। ସେ ନିଜ ବିଜୟର ଧାରାକୁ ଘରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଭାରତର ସାମର୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି |

ଟମ୍ ଲାଥାମ୍ |

ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଟମ ଲାଥାମଙ୍କର ଏକ ODI ରେକର୍ଡ ରହିଛି। ସେ ଟପ୍ ସ୍ପିନ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଇନିଂସରେ ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନରଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବେ। ସେ କେନ୍ ୱିଲିୟମସନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ କିୱିମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଗେଇ ନେବେ।

ଗ୍ଲେନ୍ ଫିଲିପ୍ସ |

ଗତ ଦେଢ଼ ବର୍ଷରୁ ହ୍ୱାଇଟ ବଲ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଗ୍ଲେନ୍ ଫିଲିପ୍ସ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଫର୍ମରେ ଅଛନ୍ତି | ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କରାଚିରେ ଚାଲିଥିବା ତୃତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତିମ ଦିନିକିଆ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦୁଇ ୱିକେଟ୍ ବିଜୟ ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ସିରିଜ୍ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିବାରୁ ସେ ଅପରାଜିତ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ଇଶ୍ ସୋଡି |

ହାତରେ ବଲ୍ ଧରି ଇଶ୍ ସୋଡିଙ୍କର ଅଦ୍ଭୁତ ମୋଜୋ ଅଛି | ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ସେ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଖେଳ ସମୟରେ ଫର୍ମାଟରେ ସୋଡି ଆବଶ୍ୟକ 50 ୱିକେଟ୍ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମହତ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆହ୍ୱାନ ଉପସ୍ଥାପନ କରିପାରନ୍ତି କାରଣ ସ୍ପିନରମାନେ ଭାରତୀୟ ପିଚ୍ ଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଟ୍ରାକ୍ କରୁଛନ୍ତି |

ମାଇକେଲ୍ ବ୍ରେସୱେଲ୍ |

ବ୍ରେସୱେଲ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆଶା କରାଯାଏ କାରଣ ଭାରତର ଅବସ୍ଥା ସ୍ପିନ୍ କୁ ପସନ୍ଦ କରେ | ତାଙ୍କର ବହୁତ ଭଲ ବ୍ୟାଟ୍ ଦକ୍ଷତା ମଧ୍ୟ ଅଛି | ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ 6 ଟି ୱିକେଟ୍ ହରାଇଥିବା ବ୍ରେସୱେଲ ଆଉ ଏକ ପ୍ରୟାସରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କର ପୂର୍ବ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ରଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେ ଖେଳର ସର୍ବାଧିକ 43 ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ 11 ଟି ବଲରୁ 11 ଟି ବଲ ଦେଇ 256 ବଲ ମାର୍କରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ପଡିଥିବା ଚାରିଟି ୱିକେଟ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ଦାବି କରିଛି।

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ODI ଦଳ: ଟମ୍ ଲାଥାମ୍, ଫିନ୍ ଆଲେନ୍, ମାଇକେଲ୍ ବ୍ରେସୱେଲ, ଡିଭନ୍ କନୱେ, ଲକି ଫର୍ଗୁସନ୍, ମ୍ୟାଟ ହେନେରୀ, ଆଡାମ ମିଲନେ, ଡାରିଲ ମିଚେଲ, ହେନେରୀ ନିକୋଲ୍ସ, ଗ୍ଲେନ ଫିଲିପ୍ସ, ମିଚେଲ ସାଣ୍ଟନର୍, ହେନେରୀ ସିପଲି, ଇଶ ସୋଡି

Leave a Reply

Your email address will not be published.