ଆଇସିସି ODI ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ: ବିରାଟ , ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ଏବଂ ଶୁଭମାନ ଗିଲଙ୍କ ସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଅପଡେଟ

ଭାରତର ରନ୍ ମେସିନ୍ ବିରାଟ କୋହଲି ନୂତନ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ଆଇସିସି ODI ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପହଂଚିବା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନକୁ ଡେଇଁଛନ୍ତି | ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକଦିବସୀୟ ସିରିଜରେ କୋହଲି ଦୁଇ ଶତାବ୍ଦୀ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ ଏବଂ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ବ୍ଲୁ ହ୍ୱାଇଟ ୱାଶରେ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ 3-0ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। 34 ବର୍ଷୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ 283 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଅତୁଳନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ‘ପ୍ଲେୟାର ଅଫ୍ ଦି ସିରିଜ୍’ ଘୋଷିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ସର୍ବଶେଷ ଆଇସିସି ODI ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ କୋହଲି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମାନ୍ୟତାର ଶୀର୍ଷରେ ବସିଥିବା ବାବର ଆଜାମଙ୍କ ସହ ନିକଟତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପଦବୀ ଯଥାକ୍ରମେ ରସି ଭାନ୍ ଡେର୍ ଡୁସେନ୍ ଏବଂ କ୍ୱିଣ୍ଟନ୍ ଡି କକ୍ ଧାରଣ କରିଛନ୍ତି |

କୋହଲିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଶୁବମାନ ଗିଲ ମଧ୍ୟ ଦଶଟି ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରି 26 ତମ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରତି ସିରିଜରେ ଏକ ପଚାଶଟି | ଗୋଲ୍ ସମୟରେ ଗିଲ୍ ହାରାହାରି 69 ରେ 207 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ନଅ ୱିକେଟ୍ ନେଇ ବୋଲିଂ ଚାର୍ଟରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ 15-ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇଟି ଗେମ୍ ଖେଳିଥିବା କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଏକବିଂଶ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି। ଟ୍ରେଣ୍ଟ ବୋଲ୍ଟ ବୋଲରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସିଂହାସନ ବଜାୟ ରଖି ଶୀର୍ଷରେ ବସିବା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି | ନିକଟରେ କରାଚିରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ODI ସିରିଜରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅନୁଯାୟୀ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଖେଳାଳିମାନେ ମଧ୍ୟ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଗୋଡରେ 164 ରନ୍ ସହ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଅଧିନାୟକ କେନ୍ ୱିଲିୟମସନ ଏହାକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଶରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ଡିଭନ୍ କନୱେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଉନ୍ନତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ 100 ତାଲିକାର ବାହାରେ ନୂତନତମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମାନ୍ୟତାରେ 50 ତମ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନିତ କରିଥିଲେ | ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ମହମ୍ମଦ ନୱାଜ ବଡ ଚଳପ୍ରଚଳ ହୋଇଥିଲେ କାରଣ ବାମହାତୀ ସ୍ପିନର ବୋଲର ତାଲିକାରେ 12 ସ୍ପଟକୁ 28 ତମ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ନୱାଜ କିୱିଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ 6 ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.