ଆଇସିସି 2022 ପାଇଁ ବର୍ଷର T20I ଦଳ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଅଛନ୍ତି 3 ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି) 2022 ପାଇଁ ଟି-୨୦ ଦଳ ଘୋଷଣା କରି ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ସବୁଠାରୁ କମ୍ ଫର୍ମାଟ୍ ପାଇଁ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ଥିଲା କାରଣ ଏହା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦଳର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଥିଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ଫର୍ମାଟ୍ ଏକ ବ୍ୟାକ୍ ସିଟ୍ ନେଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ସହିତ ଟି -20 ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବର୍ଷ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଟାଇଟଲ ଜିତିଥିଲା | ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା ଅଧିନାୟକ ତଥା ଅଗ୍ରଣୀ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଜୋସ୍ ବଟଲର ଏହି ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ନାମ। ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକ ତଥା ଷ୍ଟାର ଷ୍ଟୁଡେଡ୍ ସଂକଳିତ ଦଳର ୱିକେଟ୍ କିପର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ବିସ୍ଫୋରକ ଓପନର୍ ଫର୍ମାଟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବର୍ଷ ଥିଲା, 160.41 ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ 462 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲା |

ଇଏନ୍ ମୋର୍ଗାନଙ୍କ ଅବସର ପରେ ତାଙ୍କୁ ଧଳା ବଲ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଉପରେ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ରାଜତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ବ୍ୟାକ୍ ଟୁ ବ୍ୟାକ୍ ସିରିଜ୍ ହାରିଯିବା ପରେ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କ୍ୟାରିୟରର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଦଳର ଦ୍ୱିତୀୟ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବେ ମହମ୍ମଦ ରିଜୱାନଙ୍କୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ବିଶ୍ୱକପ ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅର୍ଡରର ଶୀର୍ଷରେ ଅଧିନାୟକ ବାବର ଆଜାମଙ୍କ ସହ ଦୃଢ଼  ସହଭାଗିତା ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅପବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ମାନ୍ୟତା T20I ବ୍ୟାଟର୍ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧି ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା |ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ଭାରତୀୟ ଯୋଡି ମଧ୍ୟମ ଅର୍ଡରର ପ୍ରଥମ ଭାଗ ତିଆରି କରିଥିଲେ। ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ସବୁଠାରୁ କମ୍ ଫର୍ମାଟରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ 2022 ଏସିଆ କପ୍ ଏବଂ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ଅଭିଯାନ କରିଥିଲେ |

No.1 T20I ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ନିଜକୁ No.4 ସ୍ଥିତିରେ ପାଇଛନ୍ତି | ମୁମ୍ବାଇରେ ଜନ୍ମିତ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ସ୍ୱଳ୍ପ ଫର୍ମାଟରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ସମଗ୍ର ଫିଲ୍ଡରେ ସ୍କୋର କରିବାର କ୍ଷମତା ଦର୍ଶକ ଏବଂ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ନିରବ କରିଦେଇଥିଲା | ତାଙ୍କର ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାର୍କ 2022 ରେ 187.43 ର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେ 1164 ରନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯେଉଁଥିରେ ଦୁଇ ଶହ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଗ୍ଲେନ ଫିଲିପ୍ସ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପାଦ ପାଇବା ପରେ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ। ସେ 156.33 ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ 21 ମ୍ୟାଚ୍ ରେ 716 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ନଂ 5 ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି |

ଜିମ୍ବାୱେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ସିକନ୍ଦର ରଜା ତାଙ୍କର ସର୍ବଦଳୀୟ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ତାଙ୍କ ସ୍ମରଣୀୟ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପରେ No.6 ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି। ମିନି ନିଲାମରେ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ୍ (PBKS) ଦ୍ୱାରା ରୋପ୍ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଆଇପିଏଲ ଚୁକ୍ତିରେ ଅବତରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଗ୍ରଣୀ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଏକାଦଶ ଖେଳିବାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଆଘାତରୁ ଫେରିବା ପରଠାରୁ ସେ ସେଟଅପ୍ ର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହୋଇଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଅଲରାଉଣ୍ଡ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନଗୁଡିକ ଶୋ’ରେ ଥିଲା କାରଣ ସେ ବର୍ଷକୁ 607 ରନ୍ ଏବଂ 20 ୱିକେଟ୍ ସହ ଶେଷ କରିଥିଲେ | ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ 2022 ର ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଖେଳାଳି ଏବଂ ଆଇପିଏଲ୍ ର ବହୁମୂଲ୍ୟ ଅଧିଗ୍ରହଣ ସାମ କୁରାନ୍ | ନଂ 8 ରେ ଆସେ | ନୂତନ ବଲ ସହିତ ବୋଲିଂ କରିବା ସହିତ ମୃତ୍ୟୁ ଓଭରକୁ ପରିଚାଳନା କରିବାର କ୍ଷମତା ଇଂଲଣ୍ଡର ର ପ୍ୟୱେୟାର ବିଜୟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା।

2022 ବର୍ଷର ICC T20I ଦଳ |

ଜୋସ୍ ବଟଲର୍, ମହମ୍ମଦ ରିଜୱାନ୍, ବିରାଟ କୋହଲି, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ, ଗ୍ଲେନ୍ ଫିଲିପ୍ସ, ସିକନ୍ଦର ରଜା, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ସାମ୍ କୁରେନ୍, ୱାନିନ୍ଦୁ ହାସାରଙ୍ଗା, ହରିସ୍ ରାଉଫ୍ ଏବଂ ଜୋସ୍ ଲିଟିଲ୍

Leave a Reply

Your email address will not be published.