ରିଷଭଙ୍କ ବିନା ଆସନ୍ତା ବଡ ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି କେମିତି ଜିତିବ ଭାରତ ! ଶେଷ ଥର ଗାବାରେ ଇତିହାସ ରଚିଥିଲା ଭାରତ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ବ୍ରିସବେନ୍‌ର ଗାବାରେ ଭାରତର ଯୁକ୍ତିତର୍କର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟେଷ୍ଟ ଜିତିବାର ଠିକ୍ ଦୁଇ ବର୍ଷ ହୋଇଗଲାଣି। ସେହି ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ପରିଦର୍ଶକମାନଙ୍କୁ 2020-21 ସୀମା-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫିକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରିଣତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା | ଏହି ସିରିଜର ଏକ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ କାହାଣୀ ଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ମାତ୍ର 36 ରନ୍ କରି ନିଜ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସର ଏକ ଅନ୍ଧକାର ଦିନ ପାଇଥିଲା | କ୍ୟାପଟେନ ବିରାଟ କୋହଲି ମଧ୍ୟ ପିତା ହେବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ରହିବାକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଇନ୍ ଅଧିନାୟକ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ଏକ ଆଘାତପ୍ରାପ୍ତ ଦଳକୁ ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ବିଜୟ, ସିଡନୀରେ ବୀରତ୍ୱର ଡ୍ର ଏବଂ ଶେଷରେ ବ୍ରିସବେନ୍ରେ ସର୍ବ ବୃହତ ବିଜୟ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ସିରିଜ୍ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶଂସକ ଭୁଲି ପାରିବେ ନାହିଁ | ଗାବାରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ବିଜୟରେ ଅନେକ ଯୁବକ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରତିଭାରେ ଭାରତର ଅବିଶ୍ୱାସନୀୟ ଗଭୀରତାକୁ ପ୍ରମାଣ କରିଥିଲେ | ବ୍ରିସବେନରେ ଖେଳିଥିବା ଏକାଦଶ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରା ଏବଂ ରାହାନେ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ତଥାପି, ନିଜ ଦୁର୍ଗରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ଏକ ସଫଳତା ଯାହା କୌଣସି ଦଳ ପାଇଁ ଉନ୍ନତି କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର | ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ଗାବା ବିଜୟର ପାଞ୍ଚଟି ମୁଖ୍ୟ ସ୍ଥପତି

# 5 ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁର |

ଗବା ଟେଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁର ଭାରତ ପାଇଁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ଆଘାତ ସହ ପଡ଼ିଆକୁ ହବ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଅଲରାଉଣ୍ଡରଙ୍କର ଏକ ବିନ୍ଦୁ ଥିଲା ଏବଂ ବାଳକ, ସେ ଏହାକୁ କିଛି ଶୈଳୀ ରେ ପ୍ରମାଣ କରିନଥିଲେ କି! ଠାକୁର ଟେଷ୍ଟରେ ସାତୋଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ, ସମସ୍ତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବଧାନରେ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ସହଭାଗିତା ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ସୁନାମ କାହିଁକି ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିଥିଲେ | ତେବେ ତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବଦାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ସହ ଆସିଥିଲା।

# 4 ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର |

ସିଡନୀରେ ଚାଲିଥିବା ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍ ନିଜକୁ ଆହତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ନ ଥିବାରୁ 7 ନମ୍ବର ସ୍ଲଟ୍ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପରିଦର୍ଶକମାନେ ଏକ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଆବଶ୍ୟକ କରିଥିଲେ। ଅନେକେ ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦରଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତିକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ କାରଣ ସେମାନେ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଯେ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ପେକ୍ ଅର୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ତେବେ ସୁନ୍ଦର ଟେଷ୍ଟ ଡେବ୍ୟୁରେ ଯେଉଁଭଳି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ତାହା ପ୍ରମାଣିତ କଲା ଯେ ଭାରତ ଏକ ନୂତନ ତାରକା ପାଇଛି। ସେ ଏହି ଖେଳରେ ଚାରିଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ଭାରତକୁ ଖେଳରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଠାକୁରଙ୍କ ଚାପରେ ସେହି ମାରାଥନ୍ ଭାଗିଦାରୀକୁ ସିଲେଇ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।

# 3 ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ |

ଦୁଇ ଖେଳାଳି ପୂର୍ବରୁ ଟେଷ୍ଟ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ଜଣେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ହଠାତ୍ ଏକ ପେସ୍ ଆଟାକ୍କୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିବାର ଦେଖିଲେ ଯାହାର ମୋଟ ଚାରିଟି ଟେଷ୍ଟର ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିଲା |ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ହରାଇ ଥିବାରୁ ଏହା ସିରାଜଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ କଠିନ ଯାତ୍ରା ଥିଲା | ତଥାପି, ସେ ନିଜ ଦଳ ସହିତ ରହି ନିଜ ଦେଶର ସେବା ଜାରି ରଖିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ।

# 2 ଶୁବମାନ ଗିଲ୍ |

ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ବିରୋଧରେ ଗବା ଟେଷ୍ଟ ଜିତିବା ପାଇଁ 328 ରନ୍ ପଛରେ ଗୋଡାଇ ଭାରତ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ବଡ ୱିକେଟ୍ ଦିନ 5 ରେ ହରାଇଥିଲା। ଏହା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପାଇଁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଆରମ୍ଭ ଏବଂ ସେମାନେ ହୁଏତ ଅନୁଭବ କରିଥିବେ ଯେ ସେମାନେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ବ୍ୟାଟିଂ ଲାଇନ୍ ଅପ୍ କରି ପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ତାହା ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ଯେହେତୁ ଯୁବ ଶୁବମାନ ଗିଲ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଦଳ ପାଇଁ ବିତରଣ କରିଥିଲେ | ଗିଲ୍ ଉଭୟ ଆଗ ପାଦ ଏବଂ ପଛ ପାଦରୁ କିଛି କ୍ରାକିଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ବିଶେଷ ଭାବରେ ମିଚେଲ ଷ୍ଟାର୍କକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ |

# 1 ରିଷଭ ପନ୍ତ |

ଗବାରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟର ପୋଷ୍ଟର ବାଳକ ପନ୍ତଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ନୁହଁନ୍ତି। ଭ୍ରମଣକାରୀମାନେ ରିଦ୍ଧିମାନ ସାହାଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବାରୁ ପାଣ୍ଟ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ଖେଳିନଥିଲେ ବୋଲି ଭାବିବା ପ୍ରାୟ ବିସ୍ମୟକର | ଖରାପ ଫର୍ମ ହେତୁ ସେ ଭାରତର ଧଳା ବଲ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ମଧ୍ୟ ବାହାରେ ଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ, ସିରିଜର ଶେଷ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ପନ୍ତଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲା ଯେହେତୁ ସେ ହଠାତ୍ ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳରୁ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ସିଡନୀ ଟେଷ୍ଟ ଅଙ୍କନ କରୁଥିବା ପରିଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପନ୍ତଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧ ନକ୍ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପାଓ୍ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂକୁ ଗାବାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ତରକୁ ନେଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.