କ୍ରିକେଟର 100 ବର୍ଷର ଇତିହାସରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କିପରି ସୁଯୋଗ ଦେଇ ନାହିଁ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ

ମୁମ୍ବାଇ ତାରକା ସରଫରାଜ ଖାନ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରିଥିଲେ, କାରଣ ସେ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫିର ଏହି ସିଜନରେ ତାଙ୍କର 13 ତମ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ଶତକ ଏବଂ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚରେ ସରଫରାଜ 125 (155) ସ୍କୋର କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଷୋହଳ ଚୌକା ଓ ଚାରି ଛକା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା |କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଡନ୍ ବ୍ରାଡମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ପରେ ଘରୋଇ ସର୍କିଟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ହାରାହାରି ଥିବା ସରଫରାଜଙ୍କୁ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ନିୟମିତ ଅବହେଳା କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି।

37 ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ସରଫରାଜ ହାରାହାରି 81 ରେ 3505 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର 13 ଶହ ନଅ ପଚାଶ ପ୍ଲସ୍ ସ୍କୋର ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସର୍ବାଧିକ 301 ସ୍କୋର ରହିଛି। ନିକଟରେ ସରଫରାଜ ଖୋଲିଥିଲେ ଯେ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ତାଙ୍କୁ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସିରିଜରେ ଏକ ସ୍ନାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ତାଙ୍କୁ ବିରକ୍ତ କରିଥିଲା।ସରଫରାଜଙ୍କ ସମ୍ପ୍ରତି ମନ୍ତବ୍ୟ ପରେ ଏହା ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ କ୍ରୋଧକୁ ଏକ ନୂତନ ସ୍ତରକୁ ନେଇଗଲା, ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ବିସିସିଆଇକୁ ବ୍ଲାଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବିଚିତ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ନିକଟରେ ମୁଖ୍ୟ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଚେତନ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ପୁନନିର୍ବାଚିତ କରିଥିଲେ। ସରଫରାଜଙ୍କ ଶତାବ୍ଦୀ ପରେ ଏଠାରେ କିଛି ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅଛି |

ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ: ନୂତନ ଧଳା-ବଲ ବିଶେଷଜ୍ଞ |

ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ତାଙ୍କ ବୋଲିଂ ସହିତ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ପାଇଁ ବୋଲର ଅଟନ୍ତି। ସେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ 73 ରନରେ ବୋଲିଂ କରି ODI ଇତିହାସରେ ସର୍ବ ବୃହତ ବିଜୟ ହାସଲ କରି 317 ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି ଭାରତ ପାଇଁ ବଲରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସିରିଜକୁ 3-0 ଗୋଲରେ ପରିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ହାରାହାରି 10.22 ରେ 3 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 9 ୱିକେଟ୍ ନେଇ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ସିରିଜ ସିରିଜ୍ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି | ଚାରିଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇ ସିରାଜ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାଭାଗଲ ଶ୍ରୀନଥ (ବନାମ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗ, 2003), ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର (ବନାମ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ବନ୍ଦର ଅଫ୍ ସ୍ପେନ, 2013) ଏବଂ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା (ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ, ଓଭାଲ, 2022) ସହିତ ବନ୍ଧା ହୋଇଛନ୍ତି। ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବୋଲରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଥମ 10 ଓଭରରେ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇ ରେକର୍ଡ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.