ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ରେ BCCI କେତେଜଣ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେବ ଦଳରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ?

ମହିଳା ଭାରତୀୟ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗର ଉଦଘାଟନୀ ସଂସ୍କରଣରେ ଆସୋସିଏଟ୍ ଦେଶରୁ ଅତି କମରେ ଜଣେ କ୍ରିକେଟର ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଖେଳିବାକୁ ଥିବା ଏକାଦଶରେ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଯାଉଛି। ପୁରୁଷ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରେ କେବଳ ଚାରିଜଣ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ଖେଳିପାରିବେ ବୋଲି ବିଚାର କରି ଶାସକ ଦଳର ଏହା ଏକ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ମହିଳା ଟି -20 ଲିଗରେ ଅତୀତରେ କୌଣସି ବୋର୍ଡ ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିନାହାଁନ୍ତି | ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ରୋଜର ବିନି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସଂଗଠନ WIPL ପାଇଁ ବେତନ କ୍ୟାପ୍ ଭାବରେ INR 12 କୋଟି ସ୍ଥିର କରିଛି।

ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ଚାରି ବର୍ଷରେ ଏହି ପାଣ୍ଠିର ବାର୍ଷିକ INR 1.5 କୋଟି ବୃଦ୍ଧି ହେବ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ଚକ୍ର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା (2027 ସୁଦ୍ଧା) INR 18 କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଆଇପିଏଲର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସିଜିନ  ପରି, ପାଞ୍ଚ ଦଳ ଲିଗ୍‌ରେ ଆଇକନ୍‌ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ବିକାଶର ନିକଟ ସୂତ୍ର କ୍ରିକବଜଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଳଗୁଡିକ ପାଞ୍ଚଜଣ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ଫିଲ୍ଡିଂ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ପାଇବେ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଞ୍ଚମ ଖେଳାଳି ଏକ ଆସୋସିଏଟ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଅଟନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ 4 ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ 26 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ WIPL ଖେଳାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା |

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଯଦିଓ ନୂତନ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ, ମାର୍ଚ୍ଚ 4 ରେ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, ଫାଇନାଲ୍ 26 ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ | ମୁମ୍ବାଇର ବ୍ରାବୋର୍ନ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ଏବଂ ଡି ପାଟିଲ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍ ଆୟୋଜନ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ୱାନକେଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପୁରୁଷ ଆଇପିଏଲର ଖେଳ ଆୟୋଜନ ହେବ। ଇତି ମଧ୍ୟରେ, ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ର ଶାସକ ଦଳ ନିକଟରେ ମିଡିଆ ଅଧିକାରକୁ 951 କୋଟି ଭିଆକମ୍ 18 ରେ ବିକ୍ରି କରିଛି – ଅର୍ଥାତ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ WIPL ଖେଳ ପ୍ରତି INR 7.09 କୋଟି ରୋଜଗାର କରିବ | ଯେତେବେଳେ ଦଳଗୁଡିକ କଥା ଆସେ, ଜାନୁଆରୀ 25 ରେ ବିସିସିଆଇ ବନ୍ଦ ବିଡିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରିବ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 29 ଟି ଆଇଟି ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅତି କମରେ 15 ଟି ମହିଳା ଆଇପିଏଲରେ ଏକ ଦଳର ମାଲିକାନା ତଥା ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.