ମହିଳା IPL 2023 ପାଇଁ ଫେରିଲେ ଝୁଲଣ ଗୋସ୍ବାମୀ ଓ ମିତାଲି ରାଜ ! ଅବସରରୁ ବାହାରି ଆସିଲେ ଏହି ଦୁଇ ମହିଳା କ୍ରିକେଟର

ମିଡିଆ ରାଇଟ୍ସ ନିଲାମ ହୋଇ WIPL ପାଇଁ ଧୂଳିସାତ ହୋଇ ଅନେକ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ପଡ଼ିଆକୁ ଫେରି ଆସୁଛନ୍ତି | ମାର୍ଚ୍ଚର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା 2023 ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ ପାଇଁ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମିତାଲି ରାଜ ଏବଂ ପେସର୍ ଜୁଲାନ୍ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଅବସର ନେଇପାରିବେ। ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ WIPL ରେ ପାଞ୍ଚଟି ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଦଳର ନାମ ବୋଧହୁଏ ଜାନୁଆରୀ ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଖେଳାଳି ନିଲାମ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରାଯିବ | ଏହି ପାଞ୍ଚ ଟିମ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ମହିଳା ଟି -20 ଲିଗ୍ ବୋଲି କୁହାଯିବ। ଫେବୃଆରୀରେ ଏକ ପ୍ଲେୟାର ନିଲାମ ମାଧ୍ୟମରେ ସେହି ଦଳ ଗଠନ ହେବ | ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନିଲାମ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ 26 ଜାନୁଆରୀ IST ଅପରାହ୍ନ 5 ଟା ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ପୂର୍ବରୁ |

ଏବଂ ନିଲାମ ପୂର୍ବରୁ ଜୁଲାନ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ମିତାଲି ରାଜ ନଗଦ ଧନୀ ଲିଗରେ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଅବସର ନେଇପାରିବେ ବୋଲି ଅନେକ ଖବର ରହିଛି। ଉଭୟ ଭେଟେରାନ ନିଲାମ ତାଲିକାରେ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡିନାହିଁ। ମିଥାଲି ଏବଂ ଜୁଲାନଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ହେତୁ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ ହେବ; ଭେଟେରାନମାନେ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଚମତ୍କାର ଡାହାଣହାତୀ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ରେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ମହିଳାଙ୍କ ଆଇପିଏଲ୍ ବିକଳ୍ପକୁ ଖୋଲା ରଖିଥିଲେ। 20 ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତର ବୋଲିଂର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଜୁଲାନ୍ 2022 ମସିହାରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଦୂର ସିରିଜରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ଜୁଲାଇ 2022 ରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ଇଶା ଗୁହା ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ ଅଫ୍ ସ୍ପିନର ଫ୍ରାଙ୍କି ମାକେଙ୍କ ସହ ଆଇସିସିର 100% କ୍ରିକେଟ୍ ପୋଡକାଷ୍ଟ ଉପରେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ମିତାଲି ପ୍ରଥମ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେ WIPL ପାଇଁ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିବେ।“ମୁଁ ସେହି ବିକଳ୍ପକୁ ଖୋଲା ରଖୁଛି। ମୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହିଁ ମହିଳାଙ୍କ ଆଇପିଏଲ୍ ଘଟିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଉ କିଛି ମାସ ବାକି ଅଛି | ମହିଳା ଆଇପିଏଲର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣର ଅଂଶ ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁନ୍ଦର ହେବ ବୋଲି ମିତାଲି କହିଛନ୍ତି। 40 ବର୍ଷୀୟା 89 ଟି ଟି -20 ରେ ଦେଶ ପାଇଁ ଖେଳିଛନ୍ତି, ହାରାହାରି 37.52 ରେ 2,364 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି | ସେ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ 2019 ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ଜୁନ୍ 2022 ରେ ଜୋତା ଛାଡିବା ପୂର୍ବରୁ ମିତାଲି ଅଧିକ ODI ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ।

WIPL ରେ ଜୁଲାନ୍ ଗୋସ୍ୱାମୀ?

ଅବସର ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ WIPL ରେ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୃକ୍ତି ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ଜୁଲାନ୍ ଏହା ବଦଳରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ବାଛିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେ WIPL ରେ ଖେଳିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିନାହାଁନ୍ତି |“ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ମୁଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହିଁ କାରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହା ଆଗାମୀ ସିଜିନ ରେ ଆସିପାରେ | ସରକାରୀ ଘୋଷଣାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଏବଂ ତା’ପରେ ମୁଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବି | ଏହି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ମୁଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ମୋର କ୍ୟାରିୟର ଶେଷ କରୁଛି | ମୁଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଉପଭୋଗ କରିଛି ବୋଲି ଜୁଲାନ କହିଛନ୍ତି। ଗୋସ୍ବାମୀ 12 ଟି ଟେଷ୍ଟରେ 44 ୱିକେଟ୍, 204 ଟି OD ରେ 255 ୱିକେଟ୍ ଏବଂ 68 ଟି -20 ରେ 56 ୱିକେଟ୍ ନେଇ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟର ଶେଷ କରିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.