ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କଲେ ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ଧନୀ ଗୌତମ ଆଦାନୀ | WIPL ନିଲାମରେ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଲେ ଆଦାନି

2021 ମସିହାରେ ଏକ ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳ ଅବତରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୌତମ ଆଦାନୀ ଶେଷରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଆଦାନୀ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଲିଗ୍ ଟି -20 (ILT20) ରେ ଦଳର ମାଲିକ, ତଥାପି ଏହା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଉଦ୍ୟମ | ଅଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପାଇଁ 1289 Cr ଟଙ୍କା ରେକର୍ଡ ରଖିଛି। ୨ୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବିଡ୍ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ରିଲାଏନ୍ସ ଗ୍ରୁପ୍ ମାଲିକ ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନେ ମୁମ୍ବାଇ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜକୁ 912 Cr ରେ ବ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ।  7 ଟିମ ମଧ୍ୟରୁ 6 ଟି ଟିମ୍ ଅନ୍ୟ ଲିଗରେ ଦଳର ମାଲିକ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି | କେବଳ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ବିଦେଶୀ ଲିଗରେ ଦଳ ବିନା | ସମସ୍ତେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କର ବଢୁଥିବାପୋର୍ଟଫୋଲିଓରେ ଏକ ମହିଳା ଦଳ ଯୋଡିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିବେ | ଅବଶ୍ୟ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ 5 ଟି ଦଳର ମାଲିକ ହୋଇପାରିବେ ଏବଂ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ପରି ବଡ଼ ଖେଳାଳିଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବେ |

WIPL 2023 ଦଳ:

ଅହମ୍ମଦାବାଦ – ଆଦାନୀ (1289 Cr)

ମୁମ୍ବାଇ – ରିଲାଏନ୍ସ (MI) – 912 cr

ବାଙ୍ଗାଲୋର – ଡିଆଗୋ (RCB) – 901 cr

ଲକ୍ଷ୍ନ – କ୍ୟାପ୍ରି ଗ୍ଲୋବାଲ୍ – 757 cr

ଦିଲ୍ଲୀ – ଡିସି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ – 810 cr

ସୋମବାର, ବିସିସିଆଇ 17 ଟି ଯାନ୍ତ୍ରିକ ବିଡ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଛି | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ 10 ଟି ଅଣ- IPL ଦଳ ମାଲିକ | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ଗତ ଥର ଏକ ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ପରେ ଏକ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଖାଇବ। CSK, LSG, GT କାହିଁକି WIPL ଦଳ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର କରୁନାହାଁନ୍ତି? କ୍ରିକବଜ୍ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଅଧିକାରୀ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ବ୍ୟବସାୟ କଲ୍। ଅବଶ୍ୟ, ଇନସାଇଡ୍ ସ୍ପୋର୍ଟ ବୁଝିଛି ଯେ ବିସିସିଆଇ ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ 1000 ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବାରୁ CSK ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ। ଲକ୍ଷ୍ନ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟସ୍ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସ ମାମଲାରେ ପୁରୁଷ ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳ ପାଇଁ ସଫଳ ବିଡ୍ ପରେ ସେମାନେ କ୍ଷତି ସହିଛନ୍ତି। ତେଣୁ, WIPL ଦଳ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ନକରିବା ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଥିଲା |

ଆର୍ଥିକ ବିଡିଏସ୍ କେବେ ଦାଖଲ ହେବ? ପାଞ୍ଚଟି ଦଳ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ବିଡ୍ ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ବୁଧବାର ସକାଳେ। ଏହା ପରେ, ବିସିସିଆଇ WIPL ରେ ଥିବା ପାଞ୍ଚଟି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ମାଲିକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରକାଶ କରିବ | ଏହା ଏକ ଘନିଷ୍ଠ ବିଡିଂ ମାମଲା | ଏହାର ଅର୍ଥ BIDDERS କୁ WORD-G0 ରେ ସେମାନଙ୍କର BEST-FOOT ଆଗକୁ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ | ବିସିସିଆଇ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ପବନ – WIPL ମିଡିଆ ଅଧିକାର ପାଇଁ Viacom18 ରୁ 941 Cr ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଗ କରିବା ପରେ, ବିସିସିଆଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଞ୍ଚଟି ନୂତନ ଦଳର ନିଲାମରୁ 4669 Cr ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଗ କରିଛି। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇବା ପାଇଁ, ବିସିସିଆଇ ଆଇପିଏଲ୍ ମିଡିଆ ରାଇଟ୍ସକୁ 48,390 Cr ଏବଂ ଦୁଇଟି ନୂତନ ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳ 12,715 Cr ରେ ବିକ୍ରି କରିଛି | ପ୍ରତ୍ୟେକ WIPL ଦଳ ପାଇଁ BCCI ପ୍ରାୟ 500-800 Cr ଟଙ୍କା ଆଶା କରେ | ତେଣୁ, ବିସିସିଆଇ ଆଉ 4,000 Cr ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଧନୀ ହୋଇପାରିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.