2023 ରେ BCCI ନେବ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କୁ ହେଡ଼ କୋଚ ଭାବରେ ବଦଳାଇବେ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ

ଭାରତରେ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ କ୍ରିକେଟ୍ 2022 ରେ ନିରାଶାଜନକ ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦୃଶ୍ୟରେ ଟିକେ ହଲାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ଜାନୁଆରୀ 1 ରେ ବିସିସିଆଇର ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଚେତନ ଶର୍ମା ନଥିଲେ। , ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ 2023 ODI ବିଶ୍ୱକପକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ରୋଡ୍ ମ୍ୟାପ୍ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ରଣନୀତି କରିଥିଲେ | ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ ନ୍ୟୁଜ୍ 18 କ୍ରିକେଟ୍ନେକ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବୋଚ୍ଚ କ୍ରିକେଟ୍ ସଂସ୍ଥା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ପଦ ପାଇଁ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ସ୍ଥାନ ପାଇ ସାରିଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବରରେ 2023 ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ଚୁକ୍ତି ଶେଷ ହୋଇଛି, ଏବଂ ଯଦି ସେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ବଢାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଯିଏକି ତାଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ଭାରତ ସାଥୀଙ୍କୁ ହେଲମରେ ସ୍ଥାନିତ କରିବେ।

ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସହିତ ଅନେକ କୋଚିଂ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରିସାରିଛନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଯେତେବେଳେ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଏସିଆ କପ୍ 2022 ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କୁ COVID-19 ରୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ, ଦ୍ରାବିଡ଼ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ସେ ଭାରତକୁ ଫେରିଥିଲେ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଖେଳ ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ସ୍ଥିତିକୁ ଫେରିଥିଲେ।

ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଦୁଇ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ସିରିଜ୍ରେ ପ୍ରଥମେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଇଥିଲେ, ଯେହେତୁ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦଳ ସହିତ ଇଂଲଣ୍ଡ ପାଇଁ ପୁନ-ନିର୍ମିତ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ପ୍ରଥମ ଟି -20 ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ ପାଇଁ କୋଚିଂ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲେ। ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସିରିଜ୍ ଜିମ୍ବାୱେରେ ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷ ତିନି-ଦିନିକିଆ ସିରିଜରେ ଥିଲା | ଏସିଆ କପ୍ ପରେ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଟି-୨୦ ସିରିଜରେ ବ୍ୟାପାରର ଶୀର୍ଷକୁ ଫେରିଥିଲେ। ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଥିବା ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀ (ଏନସିଏ) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.