BCCI ଦେଲା ବଡ଼ ହିଣ୍ଟସ ! ରୋହିତ ଓ କୋହଲିଙ୍କ ପାଇଁ ଶେଷ ହୋଇଯିବ T-20 ରାସ୍ତା

ଭାରତର ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ସେମିଫାଇନାଲରୁ ବାହାରିବା ପରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଫର୍ମାଟରୁ ସହଜ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନା ପୂର୍ବରୁ ସେଠାରେ ଥିଲା। ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ଦଳରେ ଉଭୟ ଷ୍ଟାଲୱାର୍ଟର ନାମ ନଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ପବନ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ 2024 ରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଯୁବ ଦଳ ଗଠନ ପାଇଁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ମନ ଦ୍ରାବିଡ କାହାକୁ ରୋହିତ ଏବଂ କୋହଲିଙ୍କୁ ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଟି -20 ରେ ଆଗକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ 50 ଓଭର ବିଶ୍ୱକପ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ଆଡକୁ ଥିବାବେଳେ ଓଡିଆ ଫର୍ମାଟରେ ସିନିୟରଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଅଧିକ ରହିବ। “ଆମ ପାଇଁ, ସ୍ପଷ୍ଟରୂପେ, ଗତ ସେମିଫାଇନାଲରୁ (ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ) ଆମେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିଥିଲୁ, କେବଳ 3-4 ବାଳକ ଏକାଦଶରେ ଖେଳୁଛନ୍ତି (ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ)। ଆମେ ଦେଖିବାର ଏକ ଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛୁ। ଟି -20 ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚକ୍ରରେ, ତେଣୁ ଆମର ଟିକିଏ ସାନ ଦଳ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଗୁଣବତ୍ତା ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବା ଏକ ଚମତ୍କାର ଅନୁଭୂତି | ଭଲ କଥା ହେଉଛି ODI ବିଶ୍ୱକପ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଉପରେ ଅନେକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି, ତେଣୁ ପୁଣେରେ ଚାଲିଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟିରେ ଭାରତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ହରାଇବା ପରେ ଦ୍ରାବିଡ଼ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟି -20 ଆମକୁ ଏହି ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଥାଏ।

ଦ୍ରାବିଡ଼ ଠିକ୍ କହିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିଥିବା ଭାରତୀୟ ଏକାଦଶରୁ କେବଳ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ, ଆକ୍ସର ପଟେଲ ଏବଂ ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂ ହିଁ ବିଶ୍ୱକପ୍ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ 10 ୱିକେଟ୍ ହରାଇଥିବା ଦଳର ଅଂଶବିଶେଷ ଥିଲେ। ଗତ ବର୍ଷ।ବିଶ୍ୱକପ ପରଠାରୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିଥିବା ଦୁଇଟି ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ସିରିଜରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଭାରତର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି। ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ବିଷୟରେ କୌଣସି ଅଫିସିଆଲ୍ ଘୋଷଣା କରିନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ଭବତ  ସେ ଅଧିକାଂଶ ଟି-୨୦ରେ ଆଗୁଆ ରହିବେ। ଯେତେବେଳେ ଭାରତର ପ୍ରଦର୍ଶନ ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ଦ୍ରାବିଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳ ପରିଚାଳନା, ପ୍ରଶଂସକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ଯୁବ ଦଳ ସହ ଧର୍ଯ୍ୟ  ଧରିବାକୁ ପଡିବ କାରଣ ସେମାନେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ୨ୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟିରେ ଛୁଟି ଦିନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ମ୍ୟାଚ 16 ରେ ହାରିଯାଇଛନ୍ତି। ଚାଲିଥାଏ |

“କେହି ୱାଇଡ୍ କିମ୍ବା ନୋ-ବଲ୍ ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ, ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଖରାପ ଆଘାତ ଦେଇପାରେ। ଆମକୁ ଏହି ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହ ଧର୍ଯ୍ୟ ଧରିବାକୁ ପଡିବ। ବହୁତ ଛୋଟ ପିଲା ଖେଳୁଛନ୍ତି, ବିଶେଷ କରି ବୋଲିଂରେ, ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଖେଳ ରହିବ | ଆମେ ଏହା ବୁ to ିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ବୈଷୟିକ ଭାବରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁ, ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁ ଏବଂ ସଠିକ୍ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରୁ | ସେମାନେ ବହୁତ ଦକ୍ଷ, ସେମାନେ ଶିଖୁଛନ୍ତି | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଚାକିରି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା କଷ୍ଟକର, ତେଣୁ ଆମକୁ ନିଶ୍ଚୟ କରିବାକୁ ହେବ | ଧର୍ଯ୍ୟବାନ ହୁଅ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। 207 ଗୋଡ଼ାଇବା ବେଳେ ଭାରତ ପାୱାରପ୍ଲେ ଭିତରେ ଚାରିଟି ୱିକେଟ୍ ହରାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ମ୍ୟାଚ୍ର ଶେଷ 10 ଓଭରରେ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ (36 ର 51) ଏବଂ ଆକ୍ସାର ପଟେଲ (65 * ଅଫ୍ 30) ଭାରତକୁ ନିକଟତର କରିଥିଲେ। ଦ୍ରାବିଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ଏକ ପିଚରେ ପ୍ରଥମେ ବୋଲିଂ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯାହା ସର୍ବଦା ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରେ, ଏହା ଖରାପ ନୁହେଁ କାରଣ କାକର ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲା ଯେ ଗୋଡାଇବା ଦଳ ସର୍ବଦା ଖେଳରେ ଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.