ଭାରତକୁ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଫାଇନାଲ୍ ଖେଳିବାକୁ ଅଟକାଇବ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ! ନହେଲେ ଶେଷ ହୋଇଯିବ ..

ଆଗାମୀ ଚାରି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଭାରତକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ପ୍ୟାଟ୍ କମିନ୍ସ ତାଙ୍କ ଦଳକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି। କମିନ୍ସ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ କ’ଣ ଆଶା କରିବ ଜାଣିଥିବାରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହିତ ଯିବ। 2004-05 ମସିହାରେ ଉପ-ମହାଦେଶ ଦେଶରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ଜିତିବାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପୂର୍ବତନ ୱିକେଟ୍ କିପର ଆଡାମ ଗିଲକ୍ରିଷ୍ଟ ଶେଷ ଆୟୁ ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସିରିଜ୍ ବିଜୟ 1969 ରେ ଆସିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ବିଲ୍ ଲୋରି ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ | ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିବା ଚାରିଟି ଗସ୍ତରେ ପରିଦର୍ଶକମାନେ ମାତ୍ର ଟେଷ୍ଟ ଜିତିଛନ୍ତି। ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳକୁ ନେଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଖେଳିବାର ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବ।“ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ଜିତିବାର ଆମର ଏକ ଭଲ ସୁଯୋଗ ଅଛି। ଆମେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନରେ ଭଲ ଖେଳିଥିଲୁ। କେହି ଅନ୍ଧ ନୁହଁନ୍ତି | ଆଗାମୀ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଆମ ପାଖରେ ଆଉ କିଛି ସମୟ ଅଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ୟୋ-ୟୋ ଟେଷ୍ଟ ବିପକ୍ଷରେ ଶାରୀରିକ ସୁସ୍ଥତା-ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କ୍ରିକେଟ୍ ଫିଟନେସ୍ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ବିସିସିଆଇ ନିକଟରେ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ବି-କୋହଲି ଏବଂ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ୟୋ-ୟୋ ପରୀକ୍ଷାକୁ ପୁନପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ୟୋ-ୟୋ ପରୀକ୍ଷା ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ଏକ ନୂତନ ଫିଟନେସ୍ ମାନକ ସ୍ଥିର କଲା, କାରଣ ଚୟନ ହେବା ପାଇଁ ଖେଳାଳିମାନେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍କୋର ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ | COVID-19 ସମୟରେ ନିୟମ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଗଲା | ଏହି ସମୟରେ ଏହାର ପୁନପରିଚୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଭାରତୀୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା କିଛି ବାହ୍ୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘଣ୍ଟାର ଆବଶ୍ୟକତା ଭାବରେ ହୋଇପାରେ | ତଥାପି, ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହା ବିରୋଧରେ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ମତରେ ଓଜନ କରିବାକୁ ସର୍ବଶେଷ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର |

ଗାଭାସ୍କର ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କୌଶଳ ସେଟ୍ ପାଇଁ ଫିଟନେସ୍ ପାରାମିଟର ଭିନ୍ନ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଟେଷ୍ଟକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |“ଫିଟନେସ୍ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜିନିଷ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଆକାର ସମସ୍ତ ଫିଟ୍ ନୁହେଁ | ପେନ୍ସର୍ ସ୍ପିନରଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଏକ ଭିନ୍ନ ସ୍ତର ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ୱିକେଟ୍ କିପରମାନେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତର ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ବ୍ୟାଟିଂ କରନ୍ତି | ତେଣୁ, ପାରାମିଟରଗୁଡିକ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସେଟ୍ ହୋଇଛି, ଏବଂ ଜଣଙ୍କର ବିଶେଷତା ଅନୁଯାୟୀ ନୁହେଁ | ”

Leave a Reply

Your email address will not be published.