ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍ପ୍ଲିଟ୍ କ୍ୟାପଟେନସି ପରେ ରୋହିତଙ୍କ ହାତରୁ ଚାଲିଯିବ ସବୁ ପାୱାର ! ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଅବ୍ୟବହାର ହୋଇପଡିବେ ଶର୍ମା

ବିସିସିଆଇ ଭାରତ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା ଖେଳ ଖେଳୁଛି। ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ 2023 ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ଭାରତୀୟ ବୋର୍ଡର କିଛି ଲୋକ ବୁଝିଛନ୍ତି ଯେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଫର୍ମାଟରୁ ଅବସର ନେବେ। ତେଣୁ, ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ବିସିସିଆଇ ପୂର୍ବରୁ ଆଲୋଚନା କରୁଛି। ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟ ପରେ ବିସିସିଆଇ ଭାରତର ODI ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକତ୍ୱକୁ ଡାକିବ। ଦିନିକିଆରେ ରୋହିତଙ୍କଠାରୁ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। କେଏଲ ରାହୁଲ ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହିତ ଭାରତ ବିଭାଜିତ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ସମାପ୍ତ କରିବ।“ଅବଶ୍ୟ, ସର୍ବଦା ଏକ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଯୋଜନା ଅଛି | କିନ୍ତୁ ଭବିଷ୍ୟତର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ବିଷୟରେ କହିବାର ସମୟ ନୁହେଁ | ରୋହିତ ଆମର ଅଧିନାୟକ ଏବଂ ଏହା ପରେ ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ଆଲୋଚନା ହେବ | ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ରୋହିତ ତାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଡାକନ୍ତି। ଭବିଷ୍ୟତରେ ସେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଧାରଣା ଦେଇ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କୁ ODI ର ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଦିଆଯାଇଛି।

ଇଣ୍ଡିଆ ଟେଷ୍ଟ କ୍ୟାପଟେନ୍ସି: ବିସିସିଆଇ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନିଶ୍ଚିତ ନୁହେଁ। ତେବେ, ପନ୍ତଙ୍କ ସହ ସେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ | କିନ୍ତୁ ପନ୍ତ ଏକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପାଇଁ ସେଟ୍ ସହିତ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଇନସାଇଡପୋର୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା ଯେ ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ବିସିସିଆଇ ରୋହିତ ଶର୍ମା, ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଏବଂ ଚୟନ କମିଟି ସହିତ ରୋହିତଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଉପରେ ବସିବ। ରୋହିତ ପୂର୍ବରୁ 36 ବର୍ଷ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଘାତର ଇତିହାସ ସହିତ ସେ WC ପୋଷ୍ଟ ଜାରି ରଖିବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ | ଯଦି ଭାରତ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତେ ତେବେ ସମ୍ଭବତ ସେ ତୁରନ୍ତ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିବେ।

ଟେଷ୍ଟରେ ରୋହିତଙ୍କୁ ସଫଳ କରିବାକୁ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଥିଲେ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା। କିନ୍ତୁ ସେ ପୁଣିଥରେ ଛକ ନିକଟରେ ଅଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଏକ ଆଘାତ ସହିତ, ବୁମରା ନିଜକୁ କୌଣସି ଅନୁଗ୍ରହ ଅର୍ଜନ କରିନାହାଁନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସେ ଜଣେ ସର୍ବ-ଫର୍ମାଟ୍ ଖେଳାଳୀ ଏବଂ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ |“କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଟେଷ୍ଟରେ ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଏବଂ ଏହା କୌଣସି ଆପଣ ଉତ୍ତରାଧିକାର ଯୋଜନା ବୁଝିପାରିବେ ପୂଜାରା ଏବଂ ରିଷଭ  ଉଭୟ ସେଠାରେ ଅଛନ୍ତି। ତେଣୁ, ଉପ-ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକର ଅଭାବ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଆମେ ସେତୁ ପାର ହୋଇଯିବା ବୋଲି ବିସିସିଆଇ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଟି -20 ରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ନାହାଁନ୍ତି: ଜିନିଷ ଯେପରି ଛିଡା ହୋଇଛି, ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟି -20 ଡବ୍ଲୁସିରେ ଭାରତ ପାଇଁ ନିଜର ଶେଷ ଟି -20 ଖେଳି ସାରିଛନ୍ତି। ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ଟି -20 ରେ ରୋହିତଙ୍କୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ  |ଟି -20 ଅଧିନାୟକତ୍ୱର ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ବିସିସିଆଇ ରିଷଭ ଅଫିସିଆଲ୍ ଘୋଷଣା କରି ନ ଥିବାବେଳେ ପ୍ରସାରଣକାରୀ ଏବଂ ବିସିସିଆଇର ଲୋକମାନେ ସ୍ୱଳ୍ପ ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ କିଏ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇସାରିଛି। ଚୟନ କମିଟି ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କୁ ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରି କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଏକ ଖରାପ ଶୋ ’ପରେ ଡ୍ରପ୍ କରି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇ ସାରିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.